Go Canada! Osmnáctiletá Henderson nedostala K.O. a má první major

Brook Henderson

Už za pár hodin se mělo hrát poslední utkání letošního Stanley Cupu, ale v Kanadě právě sportovní fanoušci sledovali něco jiného. Jejich hrdinkou nedělní noci se stala Brooke Henderson, která v 18 letech vyhrála KPMG Women’s PGA Championship, svůj první major.

Kolébka hokeje se letos musela smířit s krutým faktem - podruhé v historii se hrály vyřazovací boje zámořské NHL bez jediného kanadského týmu. Těžit z toho však mohou jiné sporty a golf je díky Henderson jedním z nich. Mladá Kanaďanka píše historii.

Vždyť je teprve druhou golfistkou od javorového listu, která kdy vyhrála major. Poprvé a až do minulého týdne naposledy se to povedlo na LPGA Championship v roce 1968 Sandře Post. Mezi muži pak na majorech uspěl také jedinkrát Mike Weir v roce 2003 na Masters.

"V posledních několika dnech byla kanadská podpora až neskutečná. Všude kolem fairwayí jsem slyšela skandovat mé jméno. A pak už to bylo pouze Go Canada," popisovala rodačka z Ontaria atmosféru přímo v Sahalee CC.

Na internetu pak v zámoří její jméno zdobilo titulky vedle těch s Pittsburghem, Golden State nebo kanadské Grand Prix.

"Byl to fantaskní pocit, nejde to ani popsat. Věřím tomu, že jsem nyní tváří kanadského ženského golfu. A snad jsem dobrou kanadskou sportovní vyslankyní," těší mladičkou golfistku, která potvrzuje trend posledních let.

Že v golfu, především pak tom ženském, nehraje věk žádnou roli.

Brooke Henderson (foto: GettyImages)

Vždyť světovou jedničkou je aktuálně 19letá Lydia Ko, už dvojnásobná major šampionka. Na druhé místo za ni se nyní posune Henderson, která přitom ještě na začátku minulého roku byla na 221. místě.

Jenže už tehdy patřila za obrovský talent. Když se na KPMG Women’s PGA Championship objevila před rokem, byl to jeden z jejích 10 startů na okruhu díky pondělním kvalifikacím a sponzorským pozvánkám.

Ve Westchester Country Clubu skončila dělená pátá!

"Dostala jsem za to hodně peněz, díky čemuž jsem měla šanci skončit mezi nejlepšími čtyřiceti finančního žebříčku a získat kartu. Nakonec jsem to ani nepotřebovala, ale dodalo mi to hodně sebevědomí," vzpomíná dnes.

Proč to nepotřebovala? Protože když poté v polovině srpna uspěla v další pondělní kvalifikaci na Cambia Portland Classic, radovala se o pár dní později ze svého prvního vítězství na okruhu LPGA.

Měsíc před svými 18. narozeninami.

Drama do poslední jamky

Ihned se zařadila mezi ty hráčky, které měly začít prohánět fenomenální Ko. A Henderson se do stíhací jízdy pustila z ostra.

Od začátku tohoto kalendářního roku si připsala po celém světě devět umístění v elitní desítce v řadě a nyní konečně i další vítězství. A to hned na majoru, který ovládla jako nejmladší šampionka v historii.

"Je to úžasné. Když si uvědomím, kolik skvělých hráček tento turnaj vyhrálo přede mnou," kroutila hlavou dojatá Henderson, která za sebou měla dramatickou bitvu s Lydií Ko.

Na tu ztrácela po třech kolech dvě rány a v polovině toho finálového dokonce tři. Pak ale zahrála na pětiparové jedenáctce díky dlouhému puttu eagle, na rozdíl jediné rány se přiblížila po birdie na třincátce a dalším berdíkem na 17. jamce svou soupeřku konečně dohnala.

Kanadská oslava přímo na hřišti (foto: GettyImages)

"Když tam spadl ten putt na 11 do eaglu, hrozně moc mě to nakoplo. Věci mi pak šly na ruku. Dobrá záchrana z písku na 14 a další dobré putty na 17 a 18, které to vše zakončily," popsala klíčové okamžiky blonďatá Kanaďanka.

Konec ale ještě nebyl. Společně s Lydií Ko byly obě hráčky po 72 odehraných jamkách na skóre -6 a rozhodnout muselo až play-off.

Stačila jedna jamka, na které si Henderson přihrála na metr k jamce a krátký putt do birdie bezpečně proměnila.

A Kanada mohla začít slavit.

Konečné výsledky turnaje naleznete zde.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení