Vlak jsme rozjeli dobře, těší nového kouče Kláry Spilkové

Lukáš Martinec a Klára Spilková

Když se provalilo, že Klára Spilková ukončila po 12 letech spolupráci s trenérem Pavlem Ničem, byl to šok. Za jeho nástupce si pak nejlepší česká golfistka zvolila Lukáše Martince, se kterým trénuje od února.

Oficiálně byla jejich spolupráce odhalena začátkem dubna na předsezónní tiskové konferenci Spilkové v pražském Karlíně. Hráči je ale mohli spatřit společně už předtím, když odpalovali míčky na Černém Mostě.

Lukáš Martinec ale začínal v Poděbradech. Na Černém Mostě, který je domácím útočištěm také pro Kláru Spilkovou, se usadil až v posledních letech. Nyní se musí připravit na to, že jeho práce bude pod dohledem.

Spilková totiž za sebou nemá nejlepší rok, a tak se přes zimu rozhodla udělat ve svém týmu několik změn. A ty podle všeho přináší své ovoce, když se na první akci v novém roce uvedla čtvrtým místem ve Francii.

Nyní ji čeká první turnaj Ladies European Tour v této sezoně, který se hraje v Maroku. Startuje už ve čtvrtek!

Kdy jste se dozvěděl o tom, že byste mohl mít hvězdnou klientku?
První kontakt přišel někdy koncem ledna, kdy mi Klára zavolala a pozvala mě na schůzku. Tam mi i se svým fyzioterapeutem a přítelem v jedné osobě Martinem Procházkou představila koncept tréninku a přípravy, který dali dohromady. Zeptali se mě na můj názor, jak to vidím.

Podle všeho se vám líbil.
Spoustu věcí jsem už znal. Martin je i můj fyzioterapeut, takže s ním konzultuji kromě svého zdraví také golfový pohyb a hodně věcí vlastně už druhým rokem používám v praxi. A za tu dobu jsem zaznamenal jak u rekreačních, tak výkonnostních hráčů velké pokroky. Sešli jsme se pak ještě jednou už přímo na drivingu, kde jsem měl ke všemu své poznámky, a domluvili jsme se, že si dáme měsíc na zkoušku. Jestli si budeme sedět.

Vypadá to, že jste si sedli?
Je to tak. V únoru je to ale vždy po zimě spíše takové oťukávání, zkoušení nových věcí. Ale funguje nám to. Kláru jsem samozřejmě jako všichni znal, ale když spolu pak trénujete, je to více osobní.

Co jste o Kláře za ten měsíc zjistil?
Je určitě specifická. Má obrovské nasazení a je perfekcionalista. Všechno musí být tip ťop, je opravdová profesionálka. Je úžasné, jak umí pracovat se svým tělem. Když se bavíme o určitém detailu, tak ona si to vyslechne, a když to pak natáčíme na kameru, tak vidíte, že změnu provedla prakticky okamžitě. Že se musí nacvičit je druhá věc, ale ta reakce je okamžitá. Její kontrola pohybu je fantastická, s tím jsem se ještě nesetkal.

Musíte se vy v něčem přizpůsobovat?
Nic jsem měnit nemusel. Jde spíše o přípravu na trénink. Spolupracuji s výkonnostními hráči, kde máte určité krátkodobé a dlouhodobé cíle. Podle výkonů a výsledků pak připravujete trénink. U Kláry je ale skvělé, že byl vytvořen kompaktní tým a já tak mám impulsy od kolegů, kteří s ní řeší jiné věci. O to je ale má příprava delší, protože mám více podkladů, se kterými musím pracovat a podle kterých sestavuji jednotlivé tréninky.

V čem se změnil trénink Kláry Spilkové?
Po technické stránce se de facto nic nezměnilo. Jedná se spíše o složení tréninku tak, abychom Kláře co nejvíce přiblížili situace na hřišti. Máme čtyři typy tréninku, kde jedna část je dynamická, druhá silová, třetí obsahuje nekomfortní situace a poslední se zaměřuje na práci s hlavou. Od zbytku týmu mám informace o tom, co se s Klárou děje a mým úkolem je sestavit trénink tak, aby ideálně vyhovoval jejímu momentálnímu stavu a posouval ji dál. Věřím, že se to ukázalo už ve Francii, kde byla od tréninkové rundy až po finálové kolo v naprosté pohodě.

Takže jste hned na úvod byli spokojení se vším?
Samozřejmě, že ne. Nebylo úplně ideální skórování, ale už máme k dispozici určitou analýzu hry a statistiku a nyní nás čeká ta část tréninku, ve které musíme tyto věci doladit. Zároveň to ale musíme skloubit s tím, na čem od února pracujeme. V únoru jsme měli jakousi měsíční zkušební dobu, jak by to mohlo fungovat, a myslím si, že signály jsou skvělé a že se jedná o dobře rozjetý vlak. Těším se, jak bude spolupráce pokračovat dál.

Jaká je podle vás v současnosti nejsilnější stránka Kláry Spilkové?
Co jsem si za ten měsíc všiml, ať už na drivingu nebo na hřišti, tak jí fantasticky fungují dřeva. A špičkové jsou také příhry kolem greenů. To jsou podle mě dvě věci, které nyní její hru drží. Puttování je také velmi dobré, ale tam usilujeme o ještě větší kontrolu.

A má Klára také nějakou slabinu?
Byl to ten pocit jistoty, důvěry v sama sebe. Tam byla trochu nejistá, nahlodaná to loňskou sezonou. Když se o tom bavíme, jaký loni prožívala stres před turnajem, tak to je určitě stránka, na které jsme začali pracovat.

Může se chlap jako trenér vžít do hlavy hráčky ženy? Podle mnoha různých trenérů to úplně nelze a vždy musí udělat nějaký kompromis či transformaci, aby se do ní dokázali vžít.
Myslím, že v té otázce je vlastně i odpověď. Je to tak. Možná ti trenéři byli ve stejné situaci jako já a mají dvanáctiletou dcera, která hraje také golf. Myslím, že v tom mám určitou výhodu, že dcera je ke mně trochu otevřenější, než klientka. Když mi tak popisuje své pocity a řešíme určité situace ze hřiště... Je to ale pořád dítě, i když žena. Také si myslím, že se muž úplně nemůže vžít do pocitů ženy, je to hodně obtížné.

Jste připravený na to, že se o vás nyní bude více vědět a mluvit?
Nejsem. (smích)

Už vám někdo zavolal, že u vás chce trénovat, protože trénujete Kláru?
Zatím ne. Možná se to stane, ale je otázkou, jestli bych vůbec našel nějaký další volný čas. Začíná sezona, za 18 let praxe jsem si vytvořil dostatečně silnou klientelu... Uvidíme. Čas není nafukovací a já musím mít na všechny své klienty dostatek času. Ať už jde o Kláru, nebo kohokoliv jiného.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení