Kongres šetří napojení Trumpových hřišť na ruskou mafii

Donald Trump

Vyšetřovací výbor amerického Kongresu zkoumá, jestli nebyly ke stavbě golfových hřišť Donalda Trumpa v Irsku a ve Skotsku použity peníze ruské mafie. Prezident USA tak nově čelí podezření, že jeho golfové aktivity v Evropě slouží jako pračka špinavých peněz.

Vyšetřovací výbor Sněmovny reprezentantů ve čtvrtek zveřejnil 184 stran svědectví bývalého reportéra Wall Street Journal Glenna Simpsona. Jeho firma Fusion GPS zkoumala v minulosti Trumpovy vazby na Rusko. Její závěry jsou součástí dokumentace FBI, jak informuje server Golf.com.

Výbor, který vyšetřuje vazby Trumpových spolupracovníků na ruské agenty, pracuje i se svědectvím Simpsona, jehož firma byla během prezidentské kampaně najata, aby ruské vazby budoucího prezidenta odhalila. Závěry pak měly sloužit jako kompromitující materiál.

Simpson pod přísahou vypověděl, že se během vyšetřování dobral k obrovským částkám investovaným do Trumpových golfových hřišť v Irsku a Skotsku, jejichž původ nelze dohledat.

"Když jsme dávali dohromady rané střípky Trumpovy biografie, získali jsme dojem, že na začátku své kariéry měl Trump styky s mnoha lidmi z italské mafie. Během 90. let se pak postupně množily i jeho kontakty na ruskou mafii," vypovídal Simpson.

"Obecně řečeno, modely aktivit, o nichž jsme se domnívali, že by mohly svědčit o praní špinavých peněz, byly rychloobratové obchody naznačující snahu zakrýt identitu investora."

Investor neznámý

Podle závěrů tehdejšího vyšetřování Simpsonovy firmy Fusion GPS tomuto vzoru obchodování odpovídaly také transakce kolem Trumpových hřišť v Irsku a ve Skotsku.

"Na papíře transakce nevykazují ruskou angažovanost. Co však ukazují, je obrovské množství kapitálu plynoucí do těchto projektů z neznámých zdrojů, i když se tváří, že kapitál pochází od Trump Organization. Jedná se o stovky milionů dolarů," svědčil Simpson.

"A tato golfová hřiště jsou, víte, prostě žumpy. Nevydělávají žádné peníze," řekl Simpson vyšetřovatelům.

Jedním z dotčených hřišť je Trump International Golf Links v Doonbergu v Irsku. Trump ho koupil v roce 2014 za 8,7 milionu eur. Při koupi se zavázal, že do něj investuje dalších 45 milionů eur.

Simpson zároveň uvedl, že nemá přímé důkazy o tom, že záhadnými investory jsou ruští mafiáni napojení na ruskou vládu. Vypověděl však, že okolnosti, které vedou k tomuto podezření, jsou "fascinující".

"Někdy při vyšetřování narazíte na důkazy o kriminální činnosti. Většinou se ale doberete k věcem, které jsou podezřelé, nebo vyvolávají otázky. Kdybychom už tehdy našli důkazy o tom, že Doonberg financovala ruská mafie, nemohl by se Trump stát prezidentem. A to je důvod, proč je to tak fascinující," dodal Simpson mnohoznačně.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení