Hráči se bouří. Po US Open jim došla s USGA trpělivost

US Open

Na US Open 2018 v Shinnecock Hills se bude určitě vzpomínat díky obhajobě vítězství Brookse Koepky. Není to však zdaleka jediné téma právě skončeného majoru. Frustrace z chování USGA, kterou dal nejvíce znát Phil Mickelson, už pro mnohé překonala únosné meze.

Není pochyb o tom, že sobotní rozhodnutí Phila Mickelsona zasáhnout míček v pohybu, bude v myslích fanoušků uchováno ještě dlouho. USGA ho za to nevyloučila z turnaje a zároveň ztratila kontrolu nad hřištěm Shinnecock Hills, což není poprvé.

Jakkoli byla Mickelsonova reakce možná pochopitelná, měl za ni být potrestán mnohem přísněji než jen dvěma ranami. I to prý podle zámořských komentátorů poukazuje na to, jak se současnému vedení USGA vymykají věci kontrole.

V pořadu Live from the US Open si na neschopnost plnit svou vůdčí roli v americkém golfu stěžoval Brandel Chamblee. V neděli večer po turnaji zmiňoval to, co v Shinnecock Hills viděli všichni.

Naprosto nekonzistentní hřiště.

"Něco se tu obrovským způsobem pokazilo. Myslím, že USGA ztratila velkou část důvěry golfového světa," prohlásil uznávaný komentátor a profesionál. V Shinnecock Hills se to podle něj ukázalo v plné nahotě.

"Na velkých šampionátech dělají hrubé chyby. Tady jsme to všichni viděli. První den bylo hřiště hrozné, byl to kolosální omyl. Třetí den byl opět strašný. A v neděli? Najednou bylo hřiště snadné," uvedl Chamblee.

"A pak jsou tu jejich tresty, které nedávají absolutně žádný smysl. Tresty, které netrestají," pozastavil se nad nevyloučením Mickelsona. "Zdá se, že neexistuje žádné pevné vedení (v USGA). Žádné jasné vůdcovství, které by někam směřovalo a mělo nějaký smysl," stěžoval si Chamblee.

Je evidentní, že už tak velká propast mezi USGA a hráči se ještě více prohloubila. Reakce Mickelsona je toho jasným důkazem, a i když ne tak okázalá, nebyla ojedinělá.

Jenže když ono to v Shinnecock Hills opravdu vypadalo, že USGA nechce pouze těžce prověřit schopnosti hráčů, ale že jim jde po krku.

Dohromady s tím, že nad chováním hřiště ztratila kontrolu, jedná se pro mnohé už o hraniční záležitost. Přitom USGA zahrnuje hráče na turnaji maximální pohostinností a servisem. Jenže co je jim to platné, když odjíždějí jako zpráskaní psi s pocity marnosti.

"Dělají si, co chtějí a nedělají to dobře. Jsem dalece znepokojen tím, jak už mezi námi neexistuje žádný vztah (mezi hráči a USGA, pozn.)," uvedl Marc Leishmann. "A dělají to záměrně. Říkají, že nás chtějí prověřit mentálně, ale jsou to jenom hlouposti," řekl.

"Jako hráč a golfový fanoušek smutně sleduji, jak je jeden z největších turnajů na světě trhán na kusy, protože USGA nemůže přijít na tom, jak ta skvělá hřiště, na kterých hrajeme, správně nastavit," poznamenal na Twitteru Sergio Garcia.

"Přál bych si, aby si USGA uvědomila, jak specifické je toto hřiště," napsal o Shinnecock Hills Colt Knost. "Ale nikdy nebylo navrženo na tak zběsilé nastavení greenů. Vypadá to, že chcete akorát ztrapňovat nejlepší hráče světa," vzkázal USGA.

Většinu hráčů štve, jak arogantně přistoupil k požadované odpovědnosti šéf USGA Mike Davis. "Neposlouchá nás. Myslí si, že zná všechny odpovědi. A když to zvorá, nepřizná to. Řekne akorát 'OK, trochu se nám to vymklo z ruky', a to je problém. Až sem to nemělo zajít," řekl Pat Perez.

A co na to fanoušek u televize? Na jednu stranu chce vidět hráče hrát na hřištích, která je donutí vydat ze sebe to nejlepší, na druhou stranu nechce vidět, jak ti nejlepší hráči světa po skvělých ranách zachraňují pary a bogey. A to je velký problém.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení