Spilková: Čeká mě poznávání a hledání, ale já si cestu vždy najdu

Klára Spilková

V uplynulých třech týdnech si splnila dětský sen a postarala se o další velký úspěch českého golfu. Klára Spilková uspěla v letošní kvalifikační škole LPGA a minimálně v příštím roce bude členkou nejprestižnějšího ženského okruhu na světě.

Nejprve skončila dělená čtvrtá v druhé fázi kvalifikační školy v Plantation Golf and Country Clubu, aby po dalších dvou týdnech na dvou hřištích resortu Pinehurst skončila samostatná čtvrtá v nově vzniklé Q-Series.

Díky tomu získala kartu kategorie 14 pro příští sezonu LPGA, která by jí měla zajistit start na všech klasických turnajích prestižní zámořské série. Spilková tak začne žít svůj americký golfový sen.

"Jsem hrozně ráda, že to mám a že jsem to zvládla. Emoce to byly včera hodně silné, po těch třech týdnech, kdy toho golfu bylo opravdu hodně. Ale jsem ráda, že to tak dopadlo," nezastírala Spilková v nedělním exkluzivním rozhovoru pro televizní stanici Golf Channel, který proběhl během finálového kola Turkish Airlines Open.

Své bezprostřední pocity ukázala 23letá Češka ihned po dohrání, když na svůj Instagram umístila okamžiky po posledním puttu Q-Series. Co v tu chvíli prožívala? "Určitě mi spadnul velký kámen ze srdce. Už jsem se jenom usmívala a brečela. Byla jsem moc šťastná."

"Myslím si, že ten formát je náročnější, ale ona LPGA je náročná tour a náš golf a hru to dobře otestovalo. Tak to asi mělo být, tak to bylo myšleno. Už jsme asi všechny chtěly, abychom dohrály, bylo to dlouhé," přidala svůj pohled na nově vzniklou Q-Series.

Finálová fáze kvalifikační školy prvně obsahovala dva čtyřkolové turnaje na hřištích Pinehurst No. 6 a No. 7, když se výsledky neustále sčítaly. A jelikož Spilková začala skvěle a první turnaj dokonce vyhrála, mohla si v tom druhém už pouze hlídat jednu z nejlepších karet, které byly ve hře.

Přesto přiznala, že před jednotlivými koly byla stále nervózní: "Když jsem ale přišla na hřiště a na drivingu jsem viděla, že to je dobré a že to létá dopředu a tam, kam má, tak jsem se uklidnila. To mě doprovázelo po celé tři týdny. Měla jsem prakticky pořád úsměv na tváři a moc jsem si to užila. Bylo to super."

"V posledních třech týdnech pro mě bylo nejdůležitější, že jsem na sebe snad poprvé v životě vůbec netlačila a vždy jsem šla na hřiště s tím, jak to je. Hrála jsem na fairwaye a na greeny, což bylo fajn. Setřásla jsem ze sebe tak všechno to chtění a motivaci, což mě vždycky hodně svazovalo," prozradila zásadní faktor úspěchu v boji o členství na LPGA.

"Trochu se mi to vrátilo včera (ve finálovém kole), kdy ten výsledek nebyl takový, jaký bych si představovala, ale splnila jsem to, co jsem chtěla a měla, což bylo to hlavní," dodala dlouhodobě nejlepší česká golfistka.

Ta už je od svých 16 let pravidelnou členkou Ladies European Tour, kde si vloni v Maroku připsala i své premiérové profesionální vítězství.

Srovnávat premiérový titul na LET se ziskem karty na LPGA podle ní ale dost dobře nejde: "Obojí je trošku jiný úspěch, byly tam jiné pocity. … Nejsem si tím (co je větší úspěch) úplně jistá, obojí bylo skvělé, ale pokaždé to bylo jiné."

Nyní vlastně ani sama netuší, co ji přesně čeká. Vedle spousty nových turnajů po celém světě ale i řešení, jak skloubit hru na LPGA a Ladies European Tour, kterou úplně opustit nechce.

"Jedná se pro mě o nový impuls a myslím, že pro mě přišel v pravou chvíli. Těším se na všechno, ale chtěla bych si udržet také kartu na LET kvůli solheimcupovému týmu. Na začátku to pro mě bude asi trochu poznávání a hledání, ale já si vždy najdu cestu," věří Spilková.

Té hodně pomohl také její kedík Martin Konečný: "S Martinem jsme si za ty tři týdny užili spoustu srandy. Pořád jsme se něčemu smáli a na hřišti jsme se o golfu úplně nebavili. Hodně mi to pomáhalo. On je dobrý kedík i parťák, což je přesně to, co já potřebuji."

Ihned po skončení Q-Series telefon Spilkové doslova zahltily gratulace. A to jak po SMS, tak prostřednictvím sociálních sítí, kde má spoustu fanoušků. Které jí udělaly největší radost?

"Gratulací bylo opravdu hodně. Určitě mi udělala radost Sandra Gal, která mi psala už před posledním kolem a moc mi pomohla, protože ze mě trochu setřásla nervozitu. Jednu z prvních gratulací mi poslala i Jessica Korda, což mě také hodně potěšilo, protože obě jsou pro mě odmala velkými vzory a těším se, že s nimi teď budu moci sdílet zážitky na hřišti," uzavřela telefonický rozhovor ještě ze zámoří Spilková.

Ta se v pondělí vrací zpátky do Česka a už v úterý ji čeká velká tisková konference na pražské Kampě, kde prozradí své další plány do budoucna. A my budeme samozřejmě u toho.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení