Místo výsměchu uznání. Vědec DeChambeau už není ten divný

Bryson DeChambeau

Bryson DeChambeau jede v posledních měsících na obrovské vlně. V Las Vegas vyhrál v neděli třetí turnaj z posledních pěti startů na PGA Tour. Dohromady se svými dvěma výhrami v play off FedEx Cupu čtvrtý od června, kdy zvítězil na Memorialu. Opět se tak dostává do popředí zájmu jeho "vědecký" přístup ke hře.

Pětadvacetiletý Kaliforňan byl často za své pojetí golfu vysmívaný. Jeho progres, který v letošním roce zaznamenal, ale všem posměváčkům zavřel pusu a sebral argumenty. I díky neustálému hledání věcí, které by mohl použít ve svůj prospěch, je dnes tam, kde je.

Místo výsměchu přišlo uznání.

Už se nemluví o tom, že jeho metody jsou zvláštní. Místo toho se hovoří o tom, že jsou účinné. DeChambeau při výpočtu svých ran kalkuluje s každou proměnou, ať už je to vítr, svažitost terénu, tlak vzduchu, gravitace, nadmořská výška, vlastní adrenalin… Vše pracuje pro něj.

Jak sám říká, naučil se být 'neurologicky pohodlný'.

Ať už to znamená cokoliv, nechtěl to DeChambeau příliš specifikovat. "Je to tajemství," sdělil po nedělní výhře na Shriners Hospital for Children Open, když byl požádán o vysvětlení.

Přesto se trochu rozpovídal: "Všeobecně řečeno je to něco, co pochází z mého mozku. Je to jakýsi černý prostor, ve kterém vidím jen své ruce, paže a tělo. Vnímám ho a beru z něj neurologický pocit, který mám, když uplatňuji sílu, kterou působím na hůl."

Možná i za tato podobně nesrozumitelná moudra ho má stále hodně lidí za toho divného, který si hraje s nereálnými veličinami. Ale pět trofejí, které má doma, jsou hodně reálné.

"Myslím, že tento sport je jedinečný v tom, že nemusíte mít skvělý reakční čas," vysvětluje DeChambeau a už celkem srozumitelně pokračuje: "Musíte ale být schopen věci správně nastavit. Nejste v situaci, že by na vás letěl míček, nemusíte běhat po kurtu, nemusíte reagovat podle toho, kam se odrazí. Ten míček tam sedí přímo před vámi a vy musíte být schopen švihnout a napálit ho tam, kam chcete vy."

"Máte na to zhruba 40 vteřin. Tenhle čas nám umožňuje udělat několik hodně dobrých věcí. A já ho nechci jen tak promarnit," prozrazuje DeChambeau, jak o golfu přemýšlí.

Dodává však, že co funguje jemu, nemusí fungovat ostatním. Třeba jako jeho stejná délka všech želez, kterou používá.

Když DeChambeau říká, že musí zvážit každou věc, která může mít pozitivní dopad na jeho hru, zahrnuje do ní i pravidla. Od příštího roku už nebude trest za to, když hráč puttem z greenu trefí vlajku.

A DeChambeau toho logicky hodlá využívat.

"Záleží na COR. Koeficientu restituce vlajkové tyče. Na US Open ji vyndám, ale na turnajích, kde budou vlajky ze skelného vlákna, ji nechám v jamce a budu na ni útočit, aby se od ní míček odrážel."

DeChambeau tak kalkuluje s tím, že kovové materiály odrážejí míček víc než ty ze skelného vlákna, takže se on nich míček neodrazí moc daleko, případně vůbec a skončí v jamce.

Přijde vám to už přehnané?

Možná ano, ale řeč je o hráči, který už je ve světovém žebříčku pátý na světě. A tak se o něm přestává mluvit jako o bláznovi, ale jako o vizionáři, který přinese do profesionálního golfu nový styl uvažování.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení