Kouč Spilkové Martinec: Ta holka může až úplně nejvýš

Lukáš Martinec

Historický úspěch Kláry Spilkové si momentálně užívá i její kouč Lukáš Martinec. I jemu se od příští sezóny změní život, ale plánované častější cesty do USA za svou svěřenkyní bere jako velkou výzvu. Zároveň tvrdí, že výkonnostní potenciál dlouhodobé české jedničky na LPGA může být klidně i v těch nejvyšších patrech.

Martinec samozřejmě Spilkovou v její kvalifikační podzimní zámořské misi na dálku bedlivě sledoval. A byl jí oporou i v momentech, kdy bylo potřeba mluvit také o jiných věcech než jen o golfu.

Teď i on sklízí zasloužené trenérské ovace. Se sympatickou skromností však své zásluhy spíš potlačuje.

Jaký je to pocit dostat hráčku na LPGA?
Já bych spíš řekl, jaké to je být u toho, když se dostane hráčka na LPGA. Už jenom to, že když se dozvíte výsledek, tak si ve čtyři ráno můžete nalít šampaňské... Ale vážně, je to fantastický pocit. Je to úžasné.

Co jste za poslední rok s ohledem na LPGA museli změnit, aby si Klára mohla splnit americký sen?
Nezměnilo se nic, co by mohlo být viditelné na první pohled. Když jsme se poprvé potkali a začali spolu trénovat, tak Klárka dlouhodobě pracovala s jednou věcí ve vrcholu svého nápřahu. Na tom jsem odmítl pracovat z jednoho důvodu, protože to, co se tam dělo, bylo z mého pohledu dáno držením. Klárka to přijala a věnovali jsme se věcem, které jsme považovali za důležité. Po roce pak přišla sama s tím, že ta úprava v úchopu by byla zajímavá a že by jí to otevřelo další možnosti, a tak jsme ještě před odjezdem na kvalifikaci ladili věci týkající se načasování a úderu. Ještě jsme spolu nemluvili, jaký to mělo vliv. To se dozvím až na sebe budeme mít více času.

Byli jsme během těch tří týdnů v kontaktu?
Byli. Ale povídali jsme si o všem možném jiném než o golfu.

Vydržel jste sledovat leaderboard jamku po jamce všech 12 kol?
Vydržel jsem 11 kol. V posledním dvanáctém kole jsem na 16. jamce šel spát. To už ze mě spadla nervozita, že by se mohlo ještě něco stát, a s dobrým pocitem jsem šel do hajan.

Co se změní na vaší práci, když bude Klára více v Americe? V čem to bude jiné a co vás čeká?
Už jsme se o tom lehce bavili a jsem připraven na to, že budu více času trávit v USA. Zatím to nemá žádnou konkrétní podobu.

Nebojíte se, že vám Kláru na Floridě přebere Butch Harmon?
Vzhledem k tomu, co je to v rámci trenérů za celebritu, tak by šla do těch nejlepších rukou. (smích) Když by to pomohlo, tak super.

Přemýšlíte o tom, co bude potřeba v zimě změnit vzhledem k tomu, že Kláru čeká mnohem víc golfu na jiných hřištích. Je potřeba na něčem zapracovat?
Určitě neměnit. Spíš to bude o tom, abychom dobře poskládali celý tréninkový program tak, aby jí to vyhovovalo a aby se utužily ty dobré věci. Žádné změny se neplánují, ale mám od ní zpětnou vazbu, že bychom si měli projít něco v krátké hře, kde by mohla být úspěšnost ještě lepší.

Lukáš Martinec a Klára Spilkové během úterní tiskové konference (foto: Ladislav Adámek)

Jaké jsou její nejsilnější stránky?
Je to od odpaliště až na green. Hraje prostě dobře.

Budete se připravovat na LPGA i po psychické stránce? Přeci jen bude tam dlouho mimo domov a nemusí se jí vždy dařit. Mohou přijít krize.
Tyhle věci ji určitě potkají, ale na druhou stranu je od šestnácti let na túře, takže si myslím, že to dokáže zvládnout. Samozřejmě, že odloučení od rodiny a od nejbližších se projeví, ale v okamžiku, kdy to nastane, tak za prvé ona sama řekne stop, a byť to nebude v plánu, tak se po dohodě s týmem a se sponzory udělá krátká pauza, aby třeba mohla přijet domů. Za druhé ale toto není úplně v mé kompetenci, na to má své lidi. Jednak s tím podle mě dokáže pracovat sama, nebo má psychologa, plus paní Vereckou (psychoterapeutka, pozn.). Já ji v rámci možností podpořím, ale necítím na sobě, že já bych měl být ta osoba, která by tohle měla řešit.

Přesto Klára už několikrát zmínila, že váš vztah se od roviny trenér – hráč posunul dál. Tak jaký to je nyní vztah?
Samozřejmě, že za ty dva roky už se to posunulo i po té lidské stránce a už to není jen čistě pracovní vztah, ale jsme i kamarádi.

Jak se těšíte na mnohem častější výlety do USA?
Je to výzva. Upřímně, Spojené státy pro mě nejsou vytouženou destinací, ale co si budeme povídat, golfu je to země zaslíbená, takže když překonám to své opatrnictví, tak to bude ve výsledku fantastická zkušenost, stejně jako všechny dosavadní výlety s Klárou.

Jak jako její trenér vidíte její šance na LPGA? Dokáže se nejlepším hráčkám světa vyrovnat?
Určitě. Herně na to má a těch 12 kol kvalifikace to potvrdlo. Samozřejmě, že někdo by mohl říct, že její letošní jarní starty tam nebyly nic moc, ale je rozdíl tam jet na jeden dva turnaje, nebo na sezónu. Myslím si, že nabrala zkušenosti, srovnala si to v hlavě a její podzimní návrat to potvrdil. Nejela tam s tím, jak moc to chce uhrát, ale s tím, že tam tu kartu uhraje.

Stále je to ještě velmi mladá hráčka, ale dá se už dohlédnout, jaké jsou její možnosti?
Já myslím, že ta holka může kamkoliv. Muže až úplně nejvýš. Musí se samozřejmě sejít kombinace různých faktorů, ale určitě má na to, aby tam uhrávala cuty, i na to, aby na LPGA dosahovala těch nejlepších umístění.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení