Poulterův trest na PGA Tour - dva týdny na Havaji a turnaj pro hosty

Ian Poulter

Vítězství Iana Poultera na loňském Houston Open neznamenalo pouze samá pozitiva. Tak trochu nečekaným triumfem se totiž dostal do termínových problémů, které vyvrcholily tím, že se provinil proti jednomu z pravidel PGA Tour. Trest to byl ale nakonec příjemný.

Poulter ukončil na Houston Open své šestileté čekání na vítězství na zámořském okruhu. Tím se na poslední možnou chvíli kvalifikoval na Masters, které se hrálo hned v dalším týdnu, ale i další prestižní turnaje, u kterých hrozilo, že by na nich populární Angličan mohl chybět.

Jelikož s tím nemohl na začátku sezony úplně počítat, musel narychlo měnit plány. Velmi rychle mu přitom došlo, že nedokáže splnit podmínku pro hráče, kteří během sezony neodehrají alespoň 20 turnajů.

Ti v daném případě musí alespoň dvakrát vyrazit na turnaj, na kterém nehráli v předešlých čtyřech letech. A na to najednou Poulter "neměl" čas, protože vedle Masters se díky posunu v žebříčku kvalifikoval také na US Open, The Open, tři turnaje ze série WGC a tři turnaje play-off.

Poulter tak hned v týdnu po Masters vyrazil za šéfy PGA Tour, aby s nimi celou situaci vyřešil: "Zeptal jsem se jich, co s tím uděláme? Věděl jsem, že budu první takto potrestaný a že to bude citlivé. A chtěl jsem tak něco vrátit, abych splnil svou povinnost."

Pokud by se šlo jen podle paragrafů, Poulter by musel dostat "vyšší trest", což znamená pokutu minimálně 20 000 dolarů, a navíc zákaz startu na více než třech turnajích. Což by ale v tomto případě bylo celkem absurdní - hráč by dostal trest za to, že nehrál na turnajích, stopkou na další.

Jelikož ale poslední slovo má komisař PGA Tour, nemusí to být dogma. A také nebylo. Sám Poulter totiž přišel s nabídkou, která se neodmítá.

Vedle toho, že slíbil, že se v roce 2019 představí na dvou havajských turnajích, na kterých v posledních čtyřech letech nehrál (v minulém týdnu Turnaj šampionů a v tomto Sony Open), rozhodl se ještě uspořádat na Floridě svůj vlastní turnaj pro osm turnajových hostů.

"Řekl bych, že to bylo daleko za tím, co bychom považovali za dobré. To, co udělal... Bylo prostě úžasné," řekl pro zámořský Golf Channel Andy Pazder, který má na PGA Tour na starosti turnaje a další soutěže.

Jedinou možností, jak by Poulter pravidla loni neporušil, bylo, že by hrál v závěru základní části na Wyndham Championship. Jenže to by znamenalo devět turnajových týdnů v řadě, což je prostě moc. Wyndham ale neostrouhal, právě osm hostů z jeho turnaje bylo pozváno na Floridu.

"Užili jsme si to. S každým flightem jsem hrál devět jamek, něco jsme snědli a pár chlapů chtělo vidět mé muzeum aut a věci z Ryder Cupu. Tak jsem jim to všechno ukázal," zavzpomínal Poulter, který tak sám sobě vymyslel báječný trest, když skvělý byl vlastně i jeho důvod.

Lepší příklad win-win situace těžko najdete.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení