Spieth málem špatně dropoval a nabízí se otázka: Nemá yips?

Jordan Spieth

Trápení Jordana Spietha pokračuje i v úvodu nového roku. Mladý Američan vstoupil do Sony Open špatným kolem, po kterém bude mít v pátek co dělat, aby vůbec prošel cutem. K tomu málem špatně dropoval a Hank Haney si myslí, že má yips. Nic moc zprávy.

Spieth má za sebou svou nejhorší sezonu mezi profesionály, když si teprve podruhé v kariéře nepřipsal během kalendářního roku jediné vítězství. On ani jeho fanoušci přitom nemohli čekat, že by na Sony Open přišel nějaký zásadní zlom. To by se musel stát zázrak. A ten zatím nenastal.

Pětadvacetiletý Texasan toho totiž v uplynulých týdnech moc nenahrál ani nenatrénoval. Volno mezi sezonami využil ke svatbě, líbánkám a určitému především psychickému odpočinku. Očekávání tak velká zatím nemá.

"Dnes jsem vyzkoušel několik švihů. Byl to spíše takový test," přiznal Spieth, který ve čtvrtek trefil v regulaci pouze 7 fairwayí a 9 greenů. "Je to velmi neobvyklé. Nějaký čas to zabere, jsem docela daleko, chci se ale rychle dostat zpět. K tomu potřebuji i nějaká turnajová kola, zároveň ale musím být pokorný," dodal.

Z jeho slov je patrné, že vlastně ani on sám nyní přesně neví, jak na tom je. Velmi rád by ale na Sony Open nekončil už po druhém kole, o víkendu by potřeboval soutěžní, a ne pouze tréninková kola.

"Zítra se vrátím na hřiště a pokusím se nastřílet pět nebo šest ran pod par, prostě zahrát solidní kolo. Myšlenkou je se pokoušet zlepšovat každý den," řekl Spieth, který se faktem, že na cut ztrácí momentálně čtyři rány, nechce stresovat: "Rád bych měl příležitost se zlepšovat i o víkendu, proto zítra potřebuji dobré kolo, abych si k tomu vytvořil šanci."

zhoršení v puttování

Spiethovy problémy však mohou být větší, než pouhá nerozehranost po spíše odpočinkové a zážitkové zimní pauze. Poukazuje na to respektovaný kouč Hank Haney, který v letech 2004 až 2010 trénoval Tigera Woodse.

"To puttování musí vyřešit. Myslím, že to dá. Musí. Myslím, že se to pak přelévá do celé jeho hry. Když se dívám, jak puttuje, má očividně yips. Když se díváte na jeho ruce při krátkých puttech, je tam třas," řekl Haney pro ESPN"Je mi jedno, jestli to jde do jamky, nebo ne. Jeho ruce se třesou. Nepromění více krátkých puttů, než kdokoliv na okruhu," dodal.

Statistiky mluví jasně. Během loňské sezony bez jediného vítězství si Spieth pohoršil ve statistice ran získaných puttováním z 39. místa na 123. příčku. V aktuální sezoně byl po dvou odehraných turnajích na 40. místě.

"Dnes jsem se s putterem v ruce cítil dobře. Sice jsem nic neproměnil, ale mám pocit, že jsem trefoval své lajny," nechce si Spieth připouštět problémy na greenech s tím, že jinde v poli je na tom hůře. Při švihu.

Aby toho nebylo málo, Spieth během svého prvního kola v roce 2019, ve kterém platí nová golfová pravidla, málem dvakrát špatně dropoval. Na 15. a 18. jamce chtěl spustit míček z výše ramen, než ho jeho kedík Michael Greller a rozhodčí Sluggar White zastavili.

"Už jsem začínal od ramene, než mě zastavili. Já na to, že bych stejně dropoval znovu, tak o co jde?" řekl k celé situaci Spieth, který by dostal trestnou ránu pouze v případě, že by míček po špatném dropu odehrál.

Hned na první jamce si pak vyzkoušel, jaké to je puttovat s vlajkou v jamce: "Doklepl jsem to s vlajkou, ale neměl jsem z toho dobrý pocit. Na čtyřce jsem dnes ale opravil při doklepnutí do paru jednu nerovnost po spiku, což bylo fajn. Bylo to přesně v dráze puttu ze 4 stop. Celkově jsem si dnes otestoval většinu nových pravidel."

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení