Kdysi utíkal přes Rio Grande. Mexičan žije svůj sen na PGA Tour

José de Jesús Rodríguez

Každý hráč na PGA Tour musel za svým snem ujít svou vlastní cestu. Tak, po které se vydal Mexičan José de Jesús Rodríguez, byla ale na rozdíl od drtivé většiny ostatních mnohem strastiplnější, méně pohodlná a také mnohem delší.

Do aktuální sezóny PGA Tour vstoupilo na podzim 21 nováčků. Jedním z nich je i sedmatřicetiletý někdejší imigrant z Mexika, který v mládí přišel s holýma rukama do USA poprat se o své místo na slunci. A především pak o peníze, kterými by mohl pomoci své rodině.

Podle původní reportáže Golf.com začala Rodríguezova cesta na PGA Tour už v 15 letech, kdy se tři měsíce zkoušel neutopit v proudech Rio Grande a vyhnout se setkání s americkou pohraniční stráží. Další dekádu trvalo, než jeho golfové sny získávaly první reálné obrysy.

V USA stejně jako ve svém rodném Irapuatu pracoval v různých pozicích motajících se kolem údržby na golfovém hřišti a vydělané peníze posílal domů do Mexika. Po deseti letech se tam vrátil a pokračoval jako caddie v Club de Golf Santa Margarita.

Tam si ho všiml Alfonso Vallejo Esquivel, byznysmen v důchodu, který rozpoznal jeho golfový talent a povzbudil ho ke kariéře profesionálního golfisty. To byl ale teprve jen začátek, následovaly další strastiplné roky. Rodríguez vyhrál 14krát na mexické túře, než se přes PGA Tour Latinoamérica dostal ke statusu na Web.com Tour.

Na americkém druholigovém okruhu strávil dvě sezóny. V té druhé dokázal vyhrát turnaj a skončit na 29. místě žebříčku. Ve sportovně pokročilém věku si konečně splnil svůj sen a pro letošní sezónu tak mohl tiše vkročit mezi elitu.

"Chodí za mnou lidi a říkají mi: 'Měl jsi těžký život'. Ano je to tvrdý příběh," řekl Rodríguez po svém úvodním kole za 66 na Sony Open na Havaji, po kterém dělí sedmé místo. Bylo to jeho druhé nejlepší kolo zatím velmi krátké kariéry na PGA Tour, ve které prošel cutem třikrát z pěti startů a nejlépe skončil v listopadu na děleném 41. místě na Shrinners Hospital for Children.

Zatím si na luxusní prostředí PGA Tour teprve zvyká. V kontrastu s jednopokojovým domem, kde spal na podlaze se sedmi sourozenci, je to obrovský rozdíl. Rodríguez Stále žije v Irapuatu, ale doufá, že dostane taková víza, aby mohl aspoň částečně žít v Americe.

"Jsem velmi šťastný. Když jsem začínal hrát, byl tohle můj sen. A teď jsem tady," říkal a zároveň pokynul rukou k Tichému oceánu. "Je tady všechno úplně jiné. Promiňte, stále neumím dobře anglicky," omlouval se, že nemůže dostatečně vyjádřit své pocity.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení