Pepperell hájí účast v Saúdské Arábii bez frází, na rozdíl od hvězd

Eddie Pepperel

Také Eddie Pepperell tento týden hraje na European Tour v Saúdské Arábii. Podnik je mnohými považován za kontroverzní vzhledem k absolutistickému režimu v zemi a Angličan také přispěl do polemiky o morálnosti se ho účastnit. Je přitom mnohem méně alibistický, jako některé jiné hvězdy.

Výsledek je nakonec stejný. Pepperell je v Royal Greens Golf &Country Clubu v King Abdullah Economic City a připravuje se na turnaj. Při obhajobě své účasti ale nepoužil floskuli o tom, že politiku mají dělat politici a on je jen sportovec.

Všechno začalo typickým Pepperellovým smyslem pro humor, když na Twitteru napsal, že k němu domů mohou jen ženy bez oblečení. Byla to zjevná narážka na ženská práva v Saúdské Arábii, za kterou dostal vyčiněno od hudebníka a zároveň golfového novináře Lawrence Donegana.

Při odpovědi mu nestačilo 240 znaků vymezených pro jeden tweet, a tak použil svůj blog, kde nakonec publikoval celé pojednání o humoru, utrpení, morálce, lidských právech a stavu současného světa. Jeho celý text si v originále můžete přečíst zde.

"Problém s uplatněním morálního přístupu na nás hráče, kteří hrají v Saúdské Arábii, je ten, že by to mohlo odkrýt mnoho rozporů z minulosti. Jako například proč hrajeme v Číně, v Kataru či Turecku," pozastavil se Pepperel nad tím, proč nevyvolává stejné pohoršení hrát turnaje v těchto zemích.

"Je zřejmé, že situace s lidskými právy v Saúdské Arábii je přinejmenším sporná pro mnohé lidi na západě děsivá, ale mělo by to znamenat, že bychom měli bojkotovat tam hrát?" ptá se Pepperell.

"To pravděpodobně závisí na tom, kdo jste. Mohu mluvit akorát za sebe. Tím, že jsem nedostal zaplaceno, abych tam hrál, jsem jen o něco méně nemorální než ti nejlepší hráči, kteří tam budou," poukázal Pepperell na to, že ty největší hvězdy berou na takových turnajích tučné startovné.

Bagy největších hvězd na Saudi International (Foto: GettyImages)

"Kdybych tam nebyl, znamenalo by to pro mě, že jsem obětoval příležitost hrát proti těm nejlepším na světě. Také bych propásl šanci vylepšit mé postavení v žebříčku, které má pro mě, abych byl upřímný, velkou důležitost," polemizoval Pepperell.

"Tento týden jsme upozorňováni na to, že soutěžení vytlačuje morálku. Když ale nebudu hrát já, startovní pole se nezmenší a moje místo okamžitě zaujme někdo jiný," poukázal Angličan, že když nevyužije své právo startu na turnaji, okamžitě to udělá další na řadě.

"Kolik ze sedmi miliard lidí na světě má možnost si vybírat mezi morálkou a přežitím. Tím nechci říct, že morálka by už neměla být zohledňována. To, co říkám je, že na světě je realita, která i když se nám nemusí líbit, stále existuje," píše Pepperell.

"A na vrcholu toho všeho je, že tu máme režim, který možná, opravdu možná, chce udělat změny. Možná rozpoznali, jak nebezpečné je být závislý na fosilních palivech, které jednou dojdou. Může být pravda, že chtějí své království liberalizovat. Proč bychom to jako Západ neměli akceptovat, pokud je to pravda. Koneckonců jsme to nakonec my, kdo jsou ti správní šiřitelé odpuštění?" dodal Pepperell.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení