Matuš před Zbraslaví: Najednou mi došlo, že hrát nebudu

Stanislav Matuš

Bylo to na poslední chvíli, ale na Prague Golf Challenge, které startuje ve čtvrtek na Zbraslavi, bude hrát i obhájce loňského TOP 10 Stanislav Matuš. Jak sám říká, čekal zbytečně dlouho, ale nakonec se pořádajícímu Relmostu ozval a dostal divokou kartu.

Čeští fanoušci i samotný turnaj Challenge Tour, jeden ze tří pořádaných Relmostem v této sezóně, tak nepřijde o jednu z největších domácích hvězd, a to je určitě dobře.

Nejdříve to vypadalo, že na svém domácím hřišti letos své loňské umístění v TOP 10 obhajovat nebudete. Nakonec jste dostal sponzorskou pozvánku od Relmostu. Ulevilo se vám?
Je potřeba hned na začátku zmínit, že bez Relmostu bych tady vůbec nebyl. Ta pozvánka do poslední chvíle vůbec nebyla jasná. Mají plno a já jsem sám doufal, že se do turnaje dostanu i se svou kategorií. Těší mě, že tady můžu být, forma mi stoupá a v Turecku jsem nehrál špatně. Jenom mi tam nepadaly putty. Letos se to bude hodně odvíjet od kategorií. Challenge Tour má díry v kalendáři. Více hráčů bude odpočatých a bude chtít hrát více turnajů. To samé bude i na European Tour, a tím pádem bude více hráčů chtít hrát na Challenge Tour, takže letos bude ta má kategorie 15 hodně těžká.

Jak se z vašeho pohledu vyvíjela situace se startem na Zbraslavi?
Čekal jsem do poslední chvíle. Možná jsem to i trošičku podcenil, že jsem čekal moc dlouho, místo abych oslovil Petra Dědka jun. hned a požádal ho o kartu. Naštěstí jsem se pak konečně ozval a dostal divokou kartu, i když už jich samozřejmě bylo minimum, protože jsem zbytečně čekal, místo abych to řešil hned. Přitom už mi zajistili kartu do Turecka, kde jsem ji taky potřeboval, abych měl aspoň tři dny klid a zarezervoval si letenky (Matuš by se nakonec do turnaje dostal sám, ale musel by na jistotu účasti čekat do poslední chvíle, pozn. redakce). Tady to bylo samozřejmě na domácí půdě a bral jsem jako jasnou věc, že hrát budu. A pak mi došlo, že nebudu. Pomohlo i více lidí, a nakonec mi Petr kartu uvolnil, za což bych chtěl hrozně moc poděkovat. Dost dobře se mohlo stát, že sem tu hrát nemusel, a to ne jejich vinou (Relmostu), ale vlastní. Faktem ale je, že jsem si měl loni uhrát lepší kategorii a být tu na plný úvazek.

Pravdou však je, že se vám za současné situace budou hodit i případné další divoké karty. Vnímáte to tak?
Určitě. Nějaká jednání o tom už probíhala od zimy. Pak jsem se přesunul na Floridu a dlouho jsem nekomunikoval, protože jsem se prostě soustředil na své věci a potřeboval jsem shánět sponzory. Jednoho jsem i sehnal, ale po návratu z Ameriky z toho nakonec sešlo, což bylo nepříjemné. Uvědomuju si, že teď budu muset řešit i pozvánky od Relmostu. Věřím, že si po Zbraslavi sedneme a promluvíme si o další možné spolupráci. Petr Dědek je momentálně první muž českého golfu a není třeba se mu vyhýbat, nebo si jít za každou cenu svou vlastní cestou. Přeci jen oni mají už také něco za sebou a spojit dvě silná jména českého golfu by podle mě nebylo vůbec špatné.

Jaká byla vaše reakce, když se před sezónou změnily kategorie a vy jste místo čtrnáctky ocitl v patnáctce a nyní vám reálně hrozí, že na většinu turnajů se nemusíte dostat, jako například minulý týden do Španělska.
Souvisí to také s European Tour, kdy jsou teď tři po sobě jdoucí turnaje Maroko, Čína a British Masters, které jsou silně obsazené. Kdo se tam nedostane, chce hrát aspoň Challenge Tour a tím vystrčí nás. Jsou to všechno spojené nádoby. Ale nemůžu si nijak stěžovat, holt jsem měl hrát minulý rok lépe a zajistit si lepší kategorii. O to těžší to bude, ale budu muset bojovat.

Jak moc změna kategorií narušila vaše plány takto těsně před sezónou. A to i co se týče financí. Byl to velký zmatek?
Je to zmatek do teď. A bude nejspíš celou sezónu. Měl jsem třeba vytipovaných pár turnajů, o kterých jsem si myslel, že se na ně určitě dostanu, a jeden z nich bylo i Španělsko minulý týden. A tam se snad nedostala ani celá kategorie 13. A to je jeden z těch tak zvaně nepopulárních turnajů, protože se hraje ve špatné lokaci a na hřišti bývá často zima, protože je v brzkém termínu. Tak to bylo i letos, ale bylo tam úplně našlapáno. Nemůžu se toho ale úplně zaleknout, i když to pro mě představuje velkou komplikaci v plánování toho, kdy pojedu na turnaj a kdy nepojedu.

Jaká bude vaše strategie? Zaplatit letenky, letět na místo a čekat s tím, že se dost možná nevejdete do turnaje, nebo jezdit jenom tam, kde bude aspoň nějaká jistota.
Je to pro mě úplně nová zkušenost, takže to zatím neřeším. Já to ani nemám jak řešit. Z Turecka jsem měl například koupenou letenku do Madridu. Tu cestu jsem absolvoval, ale bohužel jsem si pak musel koupit letenku Madrid – Praha, i když jsem hodně tušil, že to nedopadne. Nakonec jsem byl asi patnáctý pod čarou. Ale je jedno, jestli první nebo patnáctý, jste prostě pod čarou. Takže ano. Bude to úplně nová situace a jsem zvědavý, co z toho letos vznikne.

Pak je asi mnohem větší tlak na výsledek, když už se do turnaje dostanete. Jako třeba tady na Zbraslavi na pozvánku.
Stoprocentně, toho jsem si naprosto vědom. Ale není to tak, že bych hrál jenom české turnaje. Myslím, že kolem deseti bych jich mohl v sezóně zvládnout určitě. Pokud se mi bude dařit jako minulý rok, kdy jsem se párkrát dostal do desítky a díky tomu i na další turnaj, tak je možné, že nějaké turnaje přibydou. Nehážu flintu do žita, jede se dál, a navíc cítím dobrou formu, takže není důvod panikařit, i když vlastně vůbec nejsem schopný říct, kam pojedu hrát.

Jak snáší tento stav nejistoty vaše nejbližší okolí, vaše rodina?
Rodina to naprosto chápe a počítá s tím, že můžu kdykoliv odjet. I když teď budu možná víc v Praze, když mi na poslední chvíli odpadne nějaký turnaj. A co se týče financí, od té doby, co skončil Prague Golf tým, se z toho stále vzpamatovávám. I když jsem to věděl dopředu a rozešli jsme se v dobrém. Holt se to letos vrátilo do starých kolejích, což jsem už nechtěl, abych se znovu já sám staral o peníze a hledal sponzory. Ale stalo se, nedá se nic dělat. Musel jsem oprášit staré kontakty, nebo najít nové. Přeci jen můj dřívější přesun do Prahy je na podobná vyjednávání asi výhodnější. Celou sezónu určitě zajištěnou nemám. Dál sháním finance a je to těžší a těžší a já se spíš potřebuju soustředit na turnaje, které vím, že budu hrát. Uvidíme, jak to půjde dál a nějak se tomu prostě přizpůsobím.

Zůstává pro vás Challenge Tour i s tím omezeným počtem turnajů stále vaší prioritou, nebo se budete poohlížet i po častějších startech na nižších úrovních?
Určitě zůstává. Ale například teď se zároveň u nás hraje i turnaj Pro Golf Tour, což mi přijde úplně nešťastné. Chápu, že i oni jsou tlačeni do nějakých termínů, ale kdyby se to posunulo o týden, kdy se navíc Challenge Tour nehraje, a ty programy nižší tour se trochu přizpůsobily, tak by šlo hrát obojí. Na žádnou jinou túru, na které bych nastupoval místo Challenge Tour, ale rozhodně nespoléhám. Když však bude volno, tak určitě budu hrát i jinde.

I na Pro Golf Tour je ale letos nabito.
Hodně se to komplikuje. I jejich turnaje jsou plnější a plnější. Není to už tak, že třeba do Haugschlagu se dalo přihlásit v poslední den registrace, protože tam bylo prostě volno. Už to prostě nejde, narváno je všude. To pro mě znamená přihlašovat se dříve a eventuálně se pozdě odhlašovat, což zase znamená pokuty. To už se mi stalo teď s Tureckem, kde jsem se také dostal na pozvánku Relmostu, a tak jsem se musel omluvit na Haugschlagu. A oni mi za to hned napálili pokutu, což samozřejmě chápu, protože to mají v regulích. Nedá se nic dělat, já potřebuju hrát turnaje na túře, na které jsem členem.

Jaká byla vůbec zimní příprava a jak ji ovlivnilo, že na jejím začátku skončil Prague Golf Team?
Domluvil jsem se s rodinou, že ušetřené peníze, které mám, investuji do přípravy, kterou potřebuji. Že do letošní sezóny prostě půjdu naplno a ty peníze obětujeme. Byli jsme dva měsíce na Floridě. To zni sice jako hezká oběť, ale moje přítelkyně se tam starala 24 hodin denně sedm dní v týdnu o naší malou holčičku a já jsem celý den trénoval. Takže to nebylo tak, že bychom si tam užívali u moře. Samozřejmě volné dny taky byly ale nebylo jich moc.

Teď asi doufáte, že se vám ta investice vyplatí.
Myslím, že jsem tam odvedl kus dobré práce a věřím, že se na ní nabalí i výsledky. Mám to tak, že když takhle pracuju celou zimu, projeví se to až třeba v půlce léta, takže budu muset vydržet. Ale už teď vidím výsledky. Hodně jsem i na dálku pracoval s Jirkou Němečkem. Věděl, do čeho se vracím, a i teď a tady pokračujeme dál. Uvidíme, kdy mě to nakopne, jako před dvěma lety na Pro Golf túře, kdy jsem předváděl dobré výsledky.

Na Floridě jste jinak trénoval úplně sám?
Vrátil jsem se tam na IMG Academy, na které jsem působil na střední škole jako žák. Měl jsem tam i trenéra, ke kterému jsme se teď vrátili. Domluvil jsem se s nimi na skvělých podmínkách, takže mě tam nechali trénoval na jejich plochách, které jsou opravdu výborné a měl jsem tam možnost hrát i pár přípravných turnajů. I když tam platíte velké startovné a víceméně dotujete vítěze, tak to bylo dobré hlavně v tom, že jsem jenom netrénoval.

Na Zbraslavi jste právě dohrál tréninkové kolo. Jaké je hřiště?
Opět senzačně připravené, což v tuhle roční dobu vůbec není samozřejmost. Poslední dva týdny, co jsem tu měl možnost trénovat, tu jeli všichni naplno. Greeny jsou kvalitní a rychlé, tak snad vydrží i počasí.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení