Český golfový talent z Číny žije v USA a obdivuje Ovečkina

Gordan Brixi

Nejen golfový, ale i životní příběh Gordana Brixiho je zatím jakýkoliv, jen ne všední. Syn bývalého českého tenisty Ivana Brixiho se narodil v Číně, druhou polovinu dosavadního života ale strávil USA. Přesto se cítí pouze jako Čech, a je tak velkou nadějí českého golfu.

Ještě předloni znali jméno Gordana Brixiho jen jeho nejbližší a ti největší golfoví nerdi. Loni o sobě ale dal vědět řadou především "bramborových" úspěchů a z ničeho nic se stal českým golfovým příslibem do budoucna.

Nejvíce na sebe upozornil čtvrtým místem na juniorském The Open, těsně pod bednou skončil také na profesionálním WGM Czech Open v Berouně, kde byl nejlepším amatérem. A bramborovou, tedy čtvrtou pozici obsadil také zkraje tohoto roku na NEW YEAR'S Invitational na Floridě.

Naposledy o sobě dal vědět v minulém týdnu na Zbraslavi, kde byl jedním z 11 českých hráčů ve startovní listině Prague Golf Challenge. A ve svých 16 letech dokonce čtvrtým nejúspěšnějším.

Po kolech za 76 a 73 ran dohrál se skóre +5 na děleném 111. místě, když ho nerozhodilo ani double bogey na první jamce turnaje.

"První jamka byla zajímavá, zahrál jsem dobrý úder, ale trefil jsem vlajkovou tyč a míček mi zaspinoval zpět asi třicet metrů. Byl to těžký začátek, ale člověk musí hrát dál," vrátil se zpět k okamžiku, který by řadu jeho vrstevníků na tak velkém turnaji rozhodil.

Jeho však ne. Brixi patří mezi ty hráče, kteří se soustředí pouze na další ránu. "Alespoň se o to snažím, takový je plán," usmívá se a dodává svou krásnou češtinou s americkým přízvukem.

Po prvním kole za plus čtyři musel zahrát v pátek zbraslavské hřiště čtyři rány pod par, aby prošel cutem do víkendových kol. Možná nereálný cíl, ale po šesti jamkách a dvou birdie (12, 15) ne až tak vzdálený.

Gordan Brixi během Prague Golf Challenge (foto: Ota Mrákota)

"Věděl jsem, že musím hrát hodně birdie. Začal jsem dobře, a vlastně jsem hrál dobře celé kolo, bylo tam jen pár malých chyb, několikrát jsem úplně neodhadl vítr," řekl k rundě nakonec za 73, tedy jednu nad par.

V červených číslech se tak bohužel neudržel: "Ani to nemrzí. Člověk se musí snažit, co to jde, ale pak musí přijmout výsledek, který zahraje."

Pokora a určitá uvědomělost z Gordana Brixiho i přes jeho mladý věk doslova sálá. Ať už za tím stojí výchova, nebo poznání mnoha kultur, se kterými ve svém mladém věku přišel do kontaktu.

Narodil se totiž před šestnácti lety v Číně, odkud se po osmi letech odstěhoval se svými rodiči do amerického Marylandu. A vedle toho stráví každý rok několik letních měsíců v Česku.

"S golfem jsem výrazně začal asi v osmi letech, když jsme se přestěhovali do USA. Nejdřív jsem hrál jednou týdně, ale čím víc mě to bavilo, tím více jsem hrál. A začal jsem jezdit na první turnaje," vzpomíná Gordan na dobu, kdy se rozhodoval mezi golfem, tenisem a fotbalem.

Celkem rychle u něho vyhrál golf. Nejprve objížděl drivingy a veřejná hřiště, kterých bylo zhruba devět v dojezdové vzdálenosti hodina a půl z jeho bydliště v Marylandu. Trenéra si našel v Avenel.

"Chodil jsem k němu dvakrát týdně. Ve dvanácti letech jsem pak začal trávit zimu na Floridě, kde už jsem do toho šel naplno. Vedle školy jsem trénoval čtyři až pět hodin denně," vybavuje si své začátky.

Hrával tehdy Plantations Junior Golf Tour, na které vyhrál v jedné sezoně celoroční bodování. Na známější AJGA Tour toho moc nenahrál, ale stále více začíná zkoušet nejrůznější zámořské amatérské akce.

A to od začátku pod českou vlajkou. Nikdy nebylo na pořadu dne, že by u jeho jména v leaderboardu vlála ta čínská nebo americká, jako je to třeba u sester Kordových, se kterými se díky otci také zná.

"Maminka je Češka a doma mluvíme česky. Jsem Čech," říká jasně s tím, že si měsíce "doma" v Česku pokaždé moc užívá. V loňském roce navíc navázal konečně kontakt i s Českou golfovou federací, která mu poskytla starty jak na Challenge Tour na Zbraslavi, tak na Junior The Open.

Gordan Brixi během Prague Golf Challenge  (foto: Ladislav Adámek)

Za své přednosti považuje krátkou hru a už nyní se těší na čtyři roky, které by měl v budoucnu strávit na prestižní University of Nevada v Las Vegas, kam plánuje nastoupit v roce 2020.

"Mělo by to být velmi dobré, mají skvělé tréninkové plochy, i počasí bude lepší než v Marylandu. Nyní tedy mám v plánu hrát univerzitní golf,“ říká ke své budoucnosti v horizontu nejbližší pětiletky.

Rád sleduje hokej a fotbal, když fandí Realu Madrid. V Americe si oblíbil basketbal a samozřejmě fandí v NHL týmu Washington Capitals. "V televizi jsme sledovali všechny zápasy play-off," říká k loňské sezoně, ve které získal Alexander Ovečkin pro hlavní město USA vytoužený Stanley Cup.

Nejen pro něho je populární "Ove" vzorem. "Ničeho se nebojí a jde si za svým. Z toho se dá určitě poučit," vzhlíží k ruskému hokejovému bohatýrovi, který ho oslovil i svým jedním citátem.

"You have to earn your luck." Musíte si vydřít své štěstí.

Když sledujete Gordana Brixiho, jak o mrazivém víkendu po vypadnutí na Prague Golf Challenge piluje nabalený a v kulichu na drivingu svou krátkou hru, vidíte, že on svému štěstí naproti jít chce.

A které golfisty má za idoly? "Samozřejmě Tiger Woods tím, jak trénoval více, než všichni ostatní. A pak Justin Rose, který v úvodu své kariéry nedal 21 cutů v řadě, a dnes je jedním z nejlepších hráčů na světě."

Gordan Brixi má na svém kontě zatím, co se týče Challenge Tour, minuté cuty dva. To vůbec nemusí být špatný začátek. Další start si připíše v příštím týdnu na Kaskádě, kde si zahraje D+D REAL Czech Challenge.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení