Zapletal zazářil, ale dal si i facku. Budu díky ní silnější, věří

Matyáš Zapletal

Do turnaje Challenge Tour nevstoupil amatér Matyáš Zapletal ideálně, v pátek si však připsal druhý nejlepší český výsledek z úvodních dvou kol a nakonec byl od cutu vzdálen jen dvě rány. Ty poztrácel především v prvním kole kvůli jednomu špatnému rozhodnutí.

To přišlo na páté jamce, kde skončil po ojedinělém nepovedeném drivu v roughu. A místo, aby v tu chvíli hasil škody, pokusil se zaútočit. Jenže místo greenu našel svým míčkem vodu a problémy byly na světě.

"V prvním kole jsem udělal na první devítce jedno špatné rozhodnutí. Místo toho, abych si to dal pouze před green a zahrál bogey nebo ještě ohrozil par, tak jsem to zkusil na green. Jenže mokrý rough mi zavřel hůl a dal jsem to do vody. Pak mě navíc ještě čekal těžký drop za stromem, takže to double bogey ve finále nebylo až tak špatné. To byla chyba, která mě rozhodila," přiznal Zapletal, který se nechal rozhodit.

Z momentální nepohody se dostával ještě jednu jamku, na které zahrál bogey. Celkem na třech jamkách společně s bogey na čtyřce ztratil čtyři rány, což byl hodně špatný start do turnaje. Zapletala ale nezlomil.

"Od čtvrteční sedmé jamky jsem prakticky nedělal chyby, dal jsem pouze dnes jedno double bogey na tříparu. Dalo by se říci, že jedno špatné rozhodnutí mě stálo celý turnaj," litoval talentovaný Čech.

Ten si během obou dnů připravoval hodně šancí na birdie, především ve druhém kole pak výjimečné chyby dokázal zachraňovat. Nepovedlo se mu to pouze na tříparové čtrnáctce, kde zahrál druhé double bogey týdne, pro něho opět na páté jamce kola. Ani po posunu celkově na +6 to ale nevzdal.

Matyáš Zapletal během 1. kola D+D REAL Czech Challenge (foto: Ota Mrákota)

Hned na patnáctce zahrál birdie, a když přidal druhé na čtyřce, pokusil se dokonce ještě zabojovat o cut, který se díky těžkému nastavení hřiště držel a nakonec i udržel na paru. Zapletalovi k němu chyběly čtyři rány.

"Když jsem měl posledních pět jamek a viděl jsem, že jsem čtyři rány do cutu, tak jsem si řekl, že to ještě zkusím. Z týčka jsem si hlídal, abych byl vždy na faiwayi, a pak jsem se snažil jít co nejblíže k jamce. Dalo by se říci, že kromě předposlední jamky, kde jsem měl chip, jsem mohl všude zahrát birdie," zrekapituloval závěr kola.

Berdíky stihl zahrát už "jen" dva, na sedmé a deváté jamce. Výrazně si tak spravil náladu i dojem z celého turnaje, na kterém obsadil s celkovým skóre +2 dělené 85. místo a stal se nejlepším domácím amatérem.

Stejně jako další hráči pak velebil hřiště: "Bylo fantasticky připravené. Bylo úplně jiné, než jaké ho známe. Husté roughy ho úplně změnily a už z týčka byl člověk pod tlakem, aby neuletěl třeba jen metr od fairwaye. To bylo jiné a já si to moc užil, hřiště mělo skutečně svou kvalitu."

Matyáš Zapletal během 2. kola D+D REAL Czech Challenge (foto: Ota Mrákota)

A jak byl celkově spokojený se svou hrou?

"Stále jsou tam věci, na které se musím připravit. Hlavně, když člověk udělá chybu, tak obětovat jednu ránu, a ne celý turnaj, jako se mi přihodilo tady. Je to pro mě poučení, že když člověk ztratí ránu, ale čeká ho ještě čtrnáct jamek… Netlačit se do toho za každou cenu a zahrát třeba i trochu konzervativněji a tu ránu si vzít někde jinde později."

Zapletal neprožil úplně ideální vstup do letošní sezony. Po pár turnajích ve Španělsku se vrátil domů do Česka, kde nejprve dvě kola bojoval také na Kaskádě o vítězství na první domácí amatérce, aby pokazil třetí kolo a skončil se ztrátou devíti ran osmý.

Před dvěma týdny pak zaznamenal letošní premiéru na Challenge Tour, kde však po kolech za 78 a 82 skončil se skóre +16 mezi posledními. Výsledek i zanechaný dojem z tohoto týdne je proto úplně odlišný. 

Matyáš Zapletal během 1. kola D+D REAL Czech Challenge (foto: Ota Mrákota)

"Určitě mě to může nakopnout. Po Zbraslavi jsem odletěl do Španělska, kde mi táta promluvil do duše. Myslím si, že herně a technicky jsem připraven, protože jsme přes zimu udělali hodně dobrých změn, což je vidět na mých ranách. Teď se ale nejvíc zaměřujeme na strategii na hřišti," prozradil 19letý Čech.

Sám si opět potvrdil, že ještě má na čem pracovat: "Přesně to, co jsem udělal první den na pětce, se mi nesmí stávat a měl bych si za to dát facku. To je přesně to, co řešíme, že nesmím udělat. Ale i tak jsem to udělal. A největší fackou vlastně je, že mě to stálo tento turnaj a že jsem kvůli tomu nedal cut. To si člověk bude pamatovat."

"Pořád jsem ale amatér, a i když bych si hrozně přál ten cut udělat, tak je to pro mě velká škola a zkušenost. Jenom takové věci mě mohou posouvat dál a udělat silnějším," uzavřel s optimismem do budoucna.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení