Těžší Kaskáda. Hráče více trápí, ale ti si ji užívají

Filip Mrůzek

Čeští golfisté v tomto týdnu na Kaskádě velkou výhodu domácího prostředí nemají. Hřiště sice znají, ale v naprosto odlišném nastavení, než v jakém bylo přichystáno na turnaj Challenge Tour. Rozhodně si ale nestěžují, naopak. Kaskáda sklízí komplimenty ze všech stran.

Tři zásadní změny? Pořádně šťavnaté roughy, které ještě ztížil déšť ze začátku týdne, odlišené pin pozice, a pak také přeměna krátkého skórovacího pětiparu dvanácté jamky na delší čtyřpar.

Obranné nastavení hřiště je nejvíce patrné z hranice cutu, která byla v pátek nastavena na par. Na Challenge Tour bývá zvykem cut kolem mínus dvou, občas ale vyletí třeba i k mínus pěti.

Ne v tomto týdnu.

"Samozřejmě, hřiště je úplně jiné, než když ho hrajeme v říjnu (při finále Moneta Czech PGA Tour). To tady je rough pět centimetrů, teď se balónek ztratí v roughu dva tři metry od fairwaye. Kaskádu všichni známe, že se tu hraje stylem postav se a narvi to, co to jde, a jestli si v roughu, je to jedno. Teď 260 metrů kontrolované drivy je přesně to, co potřebuješ. Nepotřebuješ víc," poznal především ve 3. kole Filip Mrůzek.

I proto se zatím drží spíše konzervativního stylu hry: "Tady ti agresivní lajny ani nepomůžou. Dostaneš se o deset metrů dál na fairwayi za bunkery, ale to je pořád jen rozdíl jedné hole. Není to rozdíl mezi pitching wedgí a šestkou. Maximálně hraješ devítkou, takže ten rozdíl je tak minimální, že riskovat je tady až zbytečné."

Je to vidět i ve skórkartách, do kterých se i těm nejlepším vloudila řada bogey. Třeba po třetím kole pátý Španěl Borja Virto jich zahrál už devět! Vedle toho se ale také už osmnáctkrát radoval z birdie.

Je patrné, že když hráči po drivu skončí na fairwayi, mají šanci skórovat. Ale když, a klidně i pouze o pár desítek centimetrů minou, je zle.

"Když se zahraje do roughu, tak je to často pouze výklep, protože nejde hrát nic jiného než wedge. Nedá se to kontrolovat, nedá se s tím dělat nic," poznal na vlastní kůži Petr Gál, kterému se během tří kol vloudilo do skórkarty už patnáct bogey.

Přesto si hru na domácím hřišti, které zná jako své boty, užívá: "Hřiště je skvělé, nejlepší, jaké jsme kdy v Brně hráli. Tím, že jsem zde doma a hřiště znám, tak jsem si myslel, že výsledky budou nižší, mnohem lepší. Hřiště je srovnatelné s ostatními na Challenge Tour."

Ve stejném duchu mluvil o hřišti po druhém kole také nakonec nejlepší amatér na turnaji Matyáš Zapletal, který díky skvělé druhé rundě skončil se skóre +2 jen dvě rány za hranicí cutu.

"Bylo fantasticky připravené. Bylo úplně jiné, než jaké ho známe. Husté roughy ho úplně změnily a už z týčka byl člověk pod tlakem, aby neuletěl třeba jen metr od fairwaye. To bylo jiné a já si to moc užil, hřiště mělo skutečně svou kvalitu," vysekl poklonu Kaskádě 19letý český talent.

Nešlo ale pouze o hustý roughy, co Čechy na Kaskádě překvapilo. Byly to i pin pozice, které je v turnajových kolech zaskočily.

"Všechny sice jsou zhruba, jak je známe, ale vždy jsou o krok nebo dva dál, než jsme zvyklí. Jsou tam breaky, které ani já neznám, a to jsem tady zaputtoval opravdu hodně puttů," usmíval se Gál.

Jeho slova potvrdil i Michal Pospíšil: "Bavili jsme se o tom ve flightu, že bylo těžké se rozjet. Kluk, co hrál se mnou, začal super, na prvních pěti jamkách trefil snad všechny fairwaye a greeny, měl tří čtyř pětimetráky, ale furt to nebylo dost, protože piny byly opravdu na nepříjemných místech, a i pětimetrák měl dost breaků."

"Jedná se o super výzvu pro všechny hráče a je to vidět podle výsledků, že se nejedná o žádné extra rozstřílení. S ohledem na výsledky, které se zde hrají třeba během podzimního Grandfinále české PGA Tour, je patrné, že to hřiště je až neskutečně rozdílené," myslí si Pospíšil.

A co říká na změnu na dvanácté jamce?

"Dá se tam zahrát birdie. První dva dny byla jamka povětru, takže jsme hráli do greenu devítku kov, čímž si člověk může vytvořit solidní skórovací šanci. Dnes už ale tolik nefoukalo, a i když jsem zahrál dobrý drive, tak mi zbývalo 180 metrů na green, což už je šestka. Navíc byl pin schovaný úplně vzadu, to už úplně na birdie atak není."

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení