57! Amatér zahrál v Atlantě jedno z nejlepších kol historie golfu

Alex Ross zahrál fantastické kolo 57 ran

Podepisovat skóre 59 se poštěstí v životě jen pár vyvoleným, ale pokořit toto magické číslo ještě o dvě rány? Americkému amatérovi Alexi Rossovi se to povedlo ve třetím kole Dogwood Invitational. Na hřišti s parem 72 zahrál 57 (-15), do skórkarty zapsal třináct birdie a jeden eagle.

Dvacetiletý rodák z Atlanty do sebe soukal poslední sousta oběda jen deset minut před startem třetího kola. Po kolech 75-73 chtěl hlavně projít cutem, který měl přijít na řadu po třetí rundě.

"Pojďme zahrát 60," hecoval ho jeho kedík a celoživotní golfový parťák Marc Mitchell. To ještě netušil, že není daleko od pravdy. Během několika následujících hodin se totiž stalo něco, co se v golfu jen tak nevidí. A dlouho se nejspíš opakovat nebude.

Hráč Davidsonské univerzity prošel hřištěm Druid Hills Golf Club ve čtvrtek odpoledne bez ztráty kytičky a na osmnáctce s parem 72 dlouhé 6 836 yardů si otevřel střelnici. Zaznamenal celkem třináct birdie a jeden eagle. Ani jednou neklopýtl. To vše během jediného kola.

"Právě se mi zbláznil telefon," řekl pro zámořský Golf Channel téhož večera. Po jeho úchvatném výkonu mu drnčel mobil o sto šest. "Pořád nemůžu pochopit, co se to stalo. Jsem v šoku," těžko hledal slova, kterými by popsal nejlepší den svého života.

Ross si už při příchodu na desáté odpaliště, kde jeho pouť za snovým kolem začínala, dělal legraci a ptal se startéra, kolik že musí zahrát ran, aby překonal rekord hřiště. Ten do té doby držel Webb Simpson, který zahrál před 60 úderů.

Už na desítce zahrál první birdie dne po chip-inu. V tu chvíli se rozjela mašina, která nemohla zastavit. Další birdie přidal na jamkách č. 11, 12, 13. Pak přišel na řadu pětipar, kde Ross zasáhl druhou ranou green a putt z deseti metrů do eaglu proměnil.

Na patnáctce přidal další birdie a pak se rozhodl vytáhnout na kratší čtyřparové šestnáctce driver a atakovat green první ranou. Povedlo se. Z pěti metrů mu stačily k zahrání birdie dva putty. "Od té chvíle už to bylo k smíchu," prozradil hráč, který přidal ještě neuvěřitelných sedm birdie na posledních 10 jamkách.

Že se mu na hřišti tak nebývale dařilo, není náhoda. Ross hřiště v Druid Hills Golf Clubu hrál několikrát se svými kamarády, v turnaji Dogwood Invitational se ale objevil poprvé.

A rovnou se zapsal do historie golfu. Přitom Američanovy výsledky z univerzitního golfu nenasvědčovaly, že by se mělo schylovat k famóznímu čtvrtečnímu kolu. Uhrál sice čtyřikrát top 10, jenže s průměrem ran 73.03. Do čtvrtka bylo jeho nejlepším výsledkem 67 ran v jednom kole. Ve třetí rundě turnaje v Atlantě svůj osobní rekord překonal rovnou o deset ran.

"Jasně, tohle můj největší úspěch. Nikdy jsem se něčemu takovému ani nepřiblížil," zářil Ross.

Guinessova kniha rekordů eviduje 55 ran (-16) jako nejnižší výsledek v jednom kole. Má ho na svědomí Rhein Gibson, který prožil famózní kolo před sedmi lety v River Oaks Golf Clubu v Edmondu.

Sedmapadesát ran zahrál v turnaji Bobby Wyatt v roce 2010 na Alabama Boys Junior. Na profesionální úrovni je nejlepším výsledkem 58. Zahráli ho Jim Furyk, Stephan Jaeger (Web.com Tour), Ryo Ishikawa (Japan Tour), Shigeki Maruyama (kvalifikace US Open), John Hahn (Q-school European Tour), Jason Bohn (Canadian Tour).

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení