Chceme férové podmínky, prosí hráči před US Open

Phil Mickelson

S blížícím se US Open rostou mezi hráči obavy o férovost hry. Ostatně jako každý rok. USGA hráčům servíruje těžká a dlouhá hřiště, tradičně nechává vyrůst roughy a z greenů vytvoří pro turnaj linoleum. Co je ještě v mezích a co je za hranou hratelnosti? O tom vedou golfisté s asociací tradičně před začátkem majoru diskuzi.

Každým rokem USGA slibuje náročný, ale férový průběh šampionátu. Pak ale od hráčů i fanoušků slýchává kritiku.

Netřeba chodit daleko do historie. Vzpomeňme na loňské US Open v Shinnecock Hills. Tvrdé a vyprahlé greeny dělaly hráčům obrovské problémy. A když se do toho přidala záludná pozice jamky, bylo o katastrofu postaráno.

Mnozí mají jistě ještě v živé paměti úlet Phila Mickelsona, který udeřil do pohybujícího se míče na greenu, aby se vyhnul dalším třem až čtyřem puttům. Lefty pak celou situaci vysvětloval tak, že jen využil možnosti pravidel a dobrovolně tak přijal trest dvou ran.

Nad stavem greenů hráči nechápavě kroutili hlavami i na US Open 2015 v Chambers Bay. Rory McIlroy místní jamkoviště označil za květák. A přidal se i Henrik Stenson, který pravil, že puttovat na těchto greenech je jako puttovat na brokolici.

Před dvěma lety v Erin Hills nejprve budily hrůzu vysoké roughy. Později se ale ukázalo, že pro drtivou většinu hráčů není vysoký porost vůbec ve hře, a tak na hřišti padal jeden rekord za druhým, z čehož měla nejmenší radost právě USGA, která si zakládá na tom, aby vítězné skóre nekleslo hluboko pod par.

Hodně ostře se proti USGA vymezil právě Phil Mickelson. Ještě před několika dny na Memorial řekl, že USGA major pokaždé zbabrala, pokud do hry nezasáhl vnější vliv. "Hrál jsem…kolik? Devětadvacet US Open. Ve sto procentech případů to zvorali, pokud zrovna nepršelo. Pokud nebude pršet, stoprocentně to zpackají," opřel se do asociace Mickelson.

Rory McIlroy volil diplomatičtější slova. "Snaží se dělat svou práci, jak nejlépe umí. Myslím, že uznali i několik chyb, kterých se dopustili. Každý je dělá," vyřkl Severní Ir. "Měli bychom jim dát šanci to napravit. Pokud to na Pebble Beach nezvládnou, budou mít problém," míní.

Jeden bývalý major šampión v anonymní anketě řekl, že od Chambers Bay. (2015) bylo US Open pokaždé katastrofou. Jiný zase řekl, že USGA má ve výkonném výboru Nick Price, kterému ale vůbec nenaslouchá. Bývalý vítěz turnaje European Tour viděl loni v Shinnecock Hill vrtat jamku na greenu jedenáct lidí. Nikdo z nich však nebyl z PGA Tour, kteří pin pozice vybírají na řadových turnajích.

Situace začala být v jednu chvíli natolik vážná, že některé hvězdy před pár lety uvažovaly o tom, že budou US Open bojkotovat. Zastání našla asociace například u Tigera Woodse.

"Myslím, že šlo vždycky o to, zúžit fairwaye. Buď jste je trefovali, nebo se vysekávali ven. Teď máme kolem greenů prostor k chipování, je tu nižší rough, nebo spíš takový postupný. Snaží se dělat US Open jiné, a to hlavně strategicky. Mně se líbí, když jsou úzké fairwaye, vysoké roughy a kluci, ukažte se," říká Woods.

Šéf USGA Mike Davis ale odmítl, že by názory hráčů ignoroval. "Nasloucháme a vedeme dialogy. Něco se točí kolem nových pravidel, jindy se mluví o tématu vzdálenosti odpalů, pak je to US Open. Je to kombinace témat. Samozřejmě ale máme zájem s PGA Tour spolupracovat. Je tu tolik špičkových hráčů, a my chceme dělat věci správně," říká Davis.

Ať je už to mnohdy až nepochopitelný setup hřišť pro US Open, nebo kontroverzní rozhodnutí v případech Lexi Thompsonové či Dustina Johnsona či dohodování s Justinem Thomasem, vztah mezi USGA a hráči, potažmo golfovou veřejností, skřípe. Změní se to už v Pebble Beach?

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení