USGA možná bude kropit greeny, Lefty si přeje déšť

US Open 2004 kropení greenů

Nejtěžší golfový test letošního roku je tady. Na hráče čekají na 119. US Open v Pebble Beach opět ty nejtěžší možné podmínky, které budou dost možná opět na hraně a někdy i za ní. Hodně napovídá už počasí, které sice nebude tropické, ale vlídně se také netváří.

Letmý pohled na očekávané teploty se může zdát nám, které v posledních dnech v Česku doslova dusí třicetistupňová vedra, přívětivý. Teploty těsně pod 20 stupni Celsia mají golfisté rádi.

Jenže na pobřeží Pacifiku to není pouze o nich.

Silný vítr od moře totiž dokáže hřiště, především pak jeho greeny, vysušit i tak. Bude to rozhodně něco úplně jiného než v únoru, kdy se zde hraje AT&T Pebble Beach Pro-Am. To se teploty pohybují kolem deseti stupňů, když nepřekročí patnáct, a hráči hrají v dlouhých rukávech. 

Něco podobného v tomto týdnu v Kalifornii nečekejte.

Už když se hrálo v Pebble Beach naposledy v roce 2010, tak se organizátoři z USGA báli, co s trávou na greenech udělá velmi suché počasí.

Před devíti lety se to zvládlo, ale tehdy za sebou US Open nemělo čtyři kontroverzní ročníky, během kterých si nejen hráči neustále stěžovali.

Lidé z USGA si proto letos nesmí dovolit už další chybu.

Asi ještě máte v paměti greeny z Chambers Bay (2015), které byly "po smrti" de facto už před startem turnaje. Nebo ty loňské ze Shinnecock Hills, na kterých prakticky nešlo zastavit míček...

I proto je letos ve hře možnost, že mezi dopoledními a odpoledními flighty se greeny výrazně pokropí. Jednalo by se přitom o výjimečné řešení, na které nedochází příliš často. Ale stává se, jako třeba během finálového kola v roce 2004, kdy se hrálo v Shinnecock Hills a kde vyhrál Retief Goosen.

O dvě rány tehdy porazil Phila Mickelsona, pro kterého se jednalo o jedno ze šesti druhých míst na jediném majoru, který nikdy nevyhrál. Letos pak bude hrát turnaj už po osmadvacáté a má jasno.

"Ve sto procentech případů, kdy nepršelo, se jim to nepovedlo. Rozhoduje o tom déšť, ten jediný tu vládne. A když oni tohoto vládce nemají, neví, jak kontrolovat sami sebe," nebere si Lefty servítky.

Jeho slova jsou možná až příliš ostrá, ale nejspíše se v nich odráží poslední čtyři ročníky, které se v mnoha ohledech nepovedly.

Z "nejtěžší golfové zkoušky" se pro mnohé stal "ultimátní test", kdy často nehrají roli pouze schopnosti hráčů, ale i náhoda a štěstí. A i s jeho přispěním to navíc nemusí dopadnout dobře.

Jaké to bude letos v Pebble Beach?

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení