Oživí Woods vzpomínky na rekordní vítězství v Pebble Beach?

Tiger Woods

Bláznivé, je to už devatenáct let. Ale většinu ran toho týdne si pořád pamatuji, zavzpomínal během tiskové konference před 119. US Open Tiger Woods na své drtivé vítězství v Pebble Beach. Jen těžko by mohl zapomenout. Vyhrál totiž o rekordních patnáct ran. Teď je zpátky. V plné síle a odhodlán ukázat světu, čeho je i ve 43 letech stále schopný.

Když na pětiparové šestce vyrval sedmičkou železem míček z roughu, který doskákal na green, komentátor NBC Roger Maltbie se v přímém přenosu zmohl jen na slova o nerovném boji. A měl pravdu.

Woods během jubilejního stého ročníku US Open nedal nikomu nejmenší šanci. Jako jediný se v Pebble Beach udržel až do konce turnaje v červených číslech, skóre stlačil dvanáct ran pod par, přičemž druzí Ernie Els a Miguel Ángel Jiménez měli +3.

"Každou ránu hrál na sto procent. Pamatuji si, jak pumpoval pěstí, když proměnil putt do paru na šestnáctce. V tu chvíli jsem věděl, že je po turnaji," vzpomíná Els, který hřiště s Woodsem prošel ve finálovém kole.

"Za žádnou cenu nechtěl zahrát bogey. Pro mě to bylo docela těžké, moje hra šla stranou, lidi věděli, že tady se píše historie," dodává Els.  

Historie se může psát i letos.

Pokud by Woods vyhrál, vyrovnal by Willieho Andersona, Boba Jonese, Bena Hogana a Jacka Nicklause v počtu vítězství na US Open. A kromě toho by vyrovnal rekord Sama Sneada v počtu vítězství na PGA Tour, který je od Woodsova vítězství na letošním Masters už na spadnutí.

Že by se ovšem opakoval na majoru takhle suverénní výkon, tomu se při aktuální nesmírné vyrovnanosti hráčů v čele světového žebříčku nechce věřit. "Nevím, jestli ještě někdy uvidíme takhle dominantní výkon," řekl Woodsův kamarád Rory McIlroy.

Sám Tiger tak trochu nechápe, jak se onoho týdne všechno seběhlo.

"Byl to jeden z těch týdnů, ve kterém jsem neměl ponětí, jak jsem to dokázal. Ale na poa annua (lipnice roční) jsem neminul putt do tří metrů. To samé se mi dařilo i v Torrey Pines," připomněl úžasné statistiky na nevyzpytatelných greenech s trávou lipnicí, kterou jinak Woods příliš v lásce nemá.

A právě proto si letos do dějiště 119. US Open přizval svého puttovacího kouče Matta Killena, s nímž strávil hlavně v úterý na cvičném greenu dost času. Konec konců se Woods rozhodl celý den věnovat trénování, na hřiště se vůbec nedostal.

"Puttování na lipnici je úplně jiné než psinečku. Chci se ujistit, že roluji míček tak, jak potřebuji. Stačí totiž málo a jsem mimo ideální linii. Trik je v tom být pořád pod jamkou, pokud totiž puttujete z kopce, míček jede všemi směry. Musíte tu hrbolatost dostat ze hry," zdůrazňuje Woods.

Na tiskové konferenci mimo jiné také prozradil, jaký velký rozdíl byl v jeho výkonech v Augustě, kde vyhrál, a v Bethpage Black, kde na PGA Championship neprošel cutem, a čím byly jeho diametrálně odlišné výkony ovlivněné.

"V Augustě byla moje hra přesně tam, kde jsem ji chtěl mít. V Bethpage jsem se necítil dobře, byl jsem zatuhlý," připomněl dozvuky nemoci, kvůli které vynechal i oblíbený turnaj Wells Fargo Championship dva týdny před druhým majorem sezóny.

V Pebble Beach volí stejnou přípravu jako před Masters. Šetří energii, tréninkové jednotky si dávkuje podle potřeby, klade velký důraz na puttování a přesná železa, která budou rovněž klíčem k úspěchu na zdejších malých greenech.

"Cítím, že jdu správným směrem," tiše dodává Tiger Woods. Oživí vzpomínky na svůj fenomenální výkon před devatenácti lety?

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení