Rozchody a odpor ke golfu. Beef platí daň za slávu

Andrew Johnston

Jako by se vypařil z povrchu zemského. Zmizel ze záběrů golfových televizí a po jeho srandičkách, kterými tradičně bavil obecenstvo, není ani vidu, ani slechu. Řeč je o Andrew "Beef" Johnstonovi. Anglický bavič v blogu pro European Tour mimo jiné prozradil, jak rychle nabytá sláva zamávala s jeho psychikou.

Pro ty, kdo nevědí, o kom je řeč – Andrew Johnston je anglický golfista hrající na European Tour, vyzkoušel si i americkou PGA Tour, ovšem bez většího úspěchu. Na evropské sérii získal jediné vítězství a aktuálně se krčí až na 337. místě ve světovém žebříčku.

To není bůhvíjak oslnivá golfová vizitka. Tak proč si hráč mírně řečeno s poněkud korpulentní postavou a vousy Santa Clause zasluhoval tolik pozornosti? Jednak právě pro svou nesportovní figuru, ale také pro charizma a povahu pohodáře, který na turnajích rozesmával diváky.

Jednoduše řečeno –  kam přijel, tam rozdával radost.

Ne tolik svými výsledky, ale vylomeninami, kterými boural klišé, jak je golf nudným a nezáživným sportem.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

So this happened today!

Příspěvek sdílený Andrew 'Beef' Johnston (@beefgolf),

Po čase ale legrace přešla. Johnston prožil z golfového pohledu slabou loňskou sezónu, rozpadl se mu dlouholetý vztah s přítelkyní, opustil ho kouč a do bytu se mu vloupali zloději.

"Zuřil jsem a byl zlomený. Myslel jsem si, že za to může golf," hledal Beef viníka všech nepříjemných okolností v průběhu loňského roku. "Každý týden byl těžký, bojoval jsem, snažil se víc trénovat, ale vůbec jsem si neuvědomoval, že pomalu vyhasínám," píše v blogu.

Všechno vyvrcholilo na listopadovém Nedbank Golf Challenge v Jižní Africe, kde po nedělním kole nechal hole v šatně a zamířil do hotelu, kde se rozbrečel.

"O dva týdny později jsem málem odešel ze hřiště na Australian PGA Championship, zahrál jsem dvě špatné rány a psychicky jsem nebyl schopný to ustát. Nechápal jsem, co se děje," pokračuje Johnston.

Nepříjemnostem nebyl konec ani v Abu Zabí a Dubaji, kde se Beef dokonce dohodnul s kedíkem na ukončení spolupráce. "Netuším, ke které osobě se budeš den co den otáčet," pověděl Johnston svému caddiemu o svém psychickém rozpoložení a následně se oba rozloučili.

Myšlenkami jinde byl i na Vic Open, kde sice první den zahrál 66, ale o den později o jedenáct ran hůř, což vyústilo v minutý cut. "Nebyl jsem si ani schopný psát čísla do yardage book, všechno jsem psal pozpátku."

Nastal čas pročistit si hlavu.

S novou přítelkyní Jodie, se kterou se na konci minulého roku zasnoubil, vyrazil do Thajska. Na pár týdnů golf vypustil z hlavy, pak se vrátil do kolotoče v Ománu. A vše začalo od znovu.

Johnston do turnaje nenastoupil, místo toho se dostal do rukou psychologa, který mu doporučil vynechat golf na několik týdnů.

Zásadním způsobem se Beefovi změnil život před třemi lety, kdy vyhrál svůj první turnaj na European Tour. Navíc zamířil k několika turnajům do USA, a taky si na nižší sérii Web.com Tour vybojoval kartu na PGA Tour pro příští sezónu.

"Mějte na paměti, že jsem jen obyčejný týpek z Finchley," připomínal svůj londýnský původ. Jak je i v Americe oblíbený, si uvědomil, když zabrousil na internet, kde fanoušci hlasovali v anketě, na koho se těší víc. Beef vyhrál před Tigerem Woodsem.

Odtud plynula vysoká očekávání. "Když jsem se vrátil ze států, úplně jsem změnil myšlení, aniž bych si to uvědomoval. Ve Wentworthu jsem skončil na BMW PGA Championship dvacátý, což bylo pro mě zklamání. Slabý týden. Kolem dvacátého místa jsem skončil i na The Open, a zase jsem prskal. Vůbec jsem si to neužíval," líčí.

Mezitím Beef nepřestával podepisovat míčky, čepice, fotil se s fanoušky. Jeho popularita strmě rostla. Dokonce do takové míry, že se už golfista cítil být odpovědný za své výsledky vůči fanouškům, čímž na sebe vytvářel enormní tlak.

V Americe to neměl jednoduché. "Párkrát mě nazvali špekounem. Musíte mít hroší kůži, jste v oku veřejnosti, nemůžete si dovolit nic říct. Proto je dobré, aby měl každý sportovec psychologa, nebo mentálního kouče."

A právě psycholog Ben Davies otevřel Beefovi oči. Uvědomil si, že nejdůležitější je být zdravý, mít kolem sebe rodinu a přátele, golf je toho jen součástí.

Andrew Johnston už se těší společně se svou přítelkyní Jodie na přírůstek do rodiny, má v plánu hrát velké turnaje včetně majorů a znovu nalézt formu. Se znovu získanou radostí do hry by mu to mělo jít mnohem lépe.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení