Čejku čeká loučení s PGA Tour, velká jména nad propastí

Alex Čejka

PGA Tour má před sebou poslední turnaj před play off FedEx Cupu. To zároveň pro hráče tak zvaně „na bublině“ znamená poslední příležitost, jak se dostat mezi elitní stopětadvacítku, a zajistit si nejen účast v play off, ale také plnou kartu na PGA Tour i pro příští sezónu.

Ovšem hodně je ve hře i pro hráče, kteří skončí mimo 125. místo. Nic menšího než jejich nejistá budoucnost. To z Wyndham Championship v Greensboro dělá z řadového turnaje pro mnohé událost sezóny.

Jen 125 nejlepších hráčů v pořadí FedEx Cupu postoupí příští týden do turnaje The Northern Trust v Jersey City, který je zároveň prvním kolem play off. Pro ostatní sezóna na PGA Tour skončí. Mnoho hráčů, včetně některých velkých jmen, se tak momentálně nachází v nejisté situaci.

Daniel Berger byl před dvěma lety v americkém týmu pro Presidents Cup, ale v Sedgefield Country Clubu bude ve čtvrtek týčkovat na prvním odpališti až jako 131. hráč letošního pořadí.

Rodák ze Severní Karolíny Bill Haas půjde do důležitého domácího turnaje ze 140. místa. Martin Kaymer, který pozbyde svou pětiletou výjimku za vítězství na US Open 2014 na konci července, rovněž potřebuje silný výsledek, neboť je až na 146. místě.

Martin Kaymer (Foto: GettyImages)

Velký týden budou potřebovat také další bývalí vítězové na PGA Tour Harris English (151.), Hudson Swafford (159.) a Hunter Mahan (184.), aby se do 125ky dostali. Přesně na 125. místě je díky dělenému 12. místu z předchozího turnaje WGC-FedEx St. Jude Invitational Alex Noren, který bude muset naopak zahrát tak, aby se ze 125ky nenechal vyšoupnout.

Některým hráčům na bublině se může dýchat o něco lehčeji díky dvouletým výjimkám za vítězství v turnajích. Těm jde především o to dostat se do play off a ukrojit si ještě nějakou část z lukrativních odměn, které nabízí.

Jsou to třeba Austin Cook (126.), který má zajištěný na PGA Tour ještě příští rok, nebo Jason Dufner a Brendan Steel. V ochraně pětileté výjimky za vítězství na majorech z roku 2015, resp. 2016 jsou Zach Johnson (152.) a Jimmy Walker (155.).

Hráči na 126. až 150. místě si zajistí aspoň podmíněný status na příští sezónu, který jim zajistí minimálně 15 turnajů. Hráči na 126. až 200. místě budou mít nárok hrát finále Korn Ferry Tour příští měsíc (dříve Web.com Tour), kde si mohou plnou kartu na PGA Tour znovu vybojovat.

Pokud se jim to nepovede, mohou v příští sezóně startovat aspoň na druholigovém americkém okruhu. Hráči od 201. místa níže musí do druhé fáze Q-School Korn Ferry Tour. Mezi nimi je na 205. místě i rodák z Mariánských Lázní Alex Čejka, pro kterého tak dlouholetá kariéra na PGA Tour po Wyndham Championship skončí.

Letos v prosinci mu bude devětačtyřicet let a už se nechal slyšet, že se připraví na veteránskou PGA Tour Champions nad 50 let. Z PGA Tour však neodchází s prázdnou.

V roce 2015 vyhrál svůj jediný turnaj Puerto Rico Open a na odménách si celkově vydělal 12 749 524 dolarů. Pokud se na elitním světovém okruhu někdy v budoucnu ukáže, tak již jen na sponzorskou pozvánku.

Aktuální pořadí FedEx Cupu naleznete zde.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení