Začíná play off FedEx Cupu. S velkými změnami a o 70 milionů

FedEx Cup

Kdo ovládne sezónu PGA Tour 2018/2019 a shrábne pohádkový bonus 15 milionů dolarů? To je otázka, k jejímuž rozluštění zbývají odehrát již pouze tři turnaje play off FedEx Cupu. První se 125členným startovním polem začne ve čtvrtek v Liberty National Golf Clubu v Jersey City.

Play off Fedex Cupu letos zeštíhlilo o jeden turnaj ze čtyř na tři, ale finančně nabobtnalo o 25 milionů dolarů. Hraje se tak celkově o 70 milionů dolarů, z čehož 10 milionů se už rozdělilo po základní části deseti nejlepším hráčům v rámci Wyndham Reward TOP 10.

Jako vítěz základní části si tak Brooks Koepka, který půjde do play off z prvního místa, již připsal bonus 2 milionů dolarů. Vítěz play off si pak vydělá 15 milionů dolarů. Hráči od druhého do 30. místa v Tour Championship, kterým třídílné play off vyvrcholí, si pak rozdělí zbylých 45 milionů dolarů.

A kromě toho se v prvních dvou turnajích play off, tedy na The Northern Trust a BMW Championship v příštím týdnu v Medinah, hraje o klasické turnajové prize money 9 250 000 dolarů, které je po majorech, The Players a turnajích WGC tím nejvyšším v sezóně.

The Northern Trust je posledním turnajem sezóny s cutem, kterým projde 70 hráčů včetně dělených míst. 70 nejlepších hráčů v pořadí FedEx Cupu postoupí na BMW Championship. Vítěz obou turnajů si připíše 2000 bodů, což je čtyřnásobek oproti řadovým turnajům.

30 nejlepších hráčů sezóny si pak za dva týdny zahraje Tour Championship v East Lake, kde loni svým triumfem stvrdil svůj senzační návrat na PGA Tour Tiger Woods. Bylo to však naposledy, kdy byl jiný vítěz turnaje a jiný celé sezóny (Justin Rose).

Tiger Woods vítězí na Tour Championship 2018 (Foto: GettyImages)

Od letoška bude poprvé vítěz pouze jeden. PGA Tour aplikuje na sezónní finále systém s názvem FedEx Cup Starting Strokes.

Kdo půjde do Tour Championship z prvního místa ve FedEx Cupu, dostane přidělené skóre -10. Druhý hráč začne se skóre -8, třetí se skóre -7, hráč na čtvrtém místě se skóre -6 a pátý začne se skóre -5.

Hráči na 6. až 10 místě začnou na skóre -4, hráči na 11. až 15. místě na skóre -3, hráči na 16. až 20. místě na skóre -2, hráči na 21. až 25. místě na skóre -1 a hráči na 26. až. 30. místě začnou v East Lake v paru.

Kdo bude mít po 72 jamkách nejnižší skóre v kombinaci s FedEx Cup Starting Strokes systémem, stane se celkovým vítězem a uzme si šek na 15 milionů dolarů. Kromě toho dostane výjimku na PGA Tour na dalších pět let. A také pozvánku na lednový Turnaj šampionů na Havaj, pokud si ji nevysloužil již dříve.

Kromě všeho výše zmíněného jsou v play off ve hře i pozvánky na turnaje. Všichni hráči v TOP 125 této sezóny mohou v té následující startovat na The Desert Classic, Genesis Invitational, RBC Heritage a The Players. Hráči v TOP 80 navíc na Arnold Palmer Invitational a Memorialu.

Justin Rose se raduje z loňského vítězství ve FedEx Cupu (Foto: GettyImages)

Hráči v TOP 60 k tomu získají právo startů na CJ Cupu a na Zozo Championship. A konečně hráči v TOP 30 dostanou pozvánky na WGC-Mexico Championship, Masters, US Open, The Open a WGC-HSBC Championship pro příští sezónu.

Nasazování do flightů v prvních dvou turnajích play off probíhá podle aktuálního pořadí ve FedEx Cupu. Tiger Woods tak jako momentálně 28. hráč půjde první dvě kola na The Northern Trust s 27. J.T. Postonem, vítězem Wyndham Championship, a s 27. Scottem Piercym. Ve čtvrtek začnou z desítky v 7:43 místního času a v pátek z jedničky ve 12:33.

První dvě kola v Liberty National Golf Clubu také uvidíme pohromadě tři aktuálně nejlepší hráče Fedex Cupu Brookse Koepku, Roryho McIlroye a Matta Kuchara. Ve čtvrtek startují v 8:16 z desítky a v pátek ve 13:06 z jedničky.

Pro finále play off na Tour Championship v East Lake pak budou hráči díky FedEx Cup Starting Strokes systému nasazováni do flightů podle aktuálního pořadí ve FedEx Cupu od prvního až do závěrečného kola. Fanoušci tak budou mít od začátku do konce přehled, kdo si jak stojí a nebudou muset nic přepočítávat.

Stejně jako celou sezónu PGA Tour vysílá i play off FedEx Cupu živě stanice Golf Channel. Přímé přenosy prvních dvou kol startují ve čtvrtek a v pátek vždy ve 20:00. Třetí kolo vysílá Golf Channel v sobotu od 19:00 a finále v neděli od 18:30.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení