Matikář Páleník si odskočil na ET. Učení se kvůli golfu nevzdá

Štefan Páleník

Zazvoní-li naposledy ve školním roce zvonek, pro žáky i učitele je to signál, že začínají prázdniny. Pro Štefana Páleníka, učitele matematiky a informatiky na Základní škole v Říčanech a také výborného golfistu, mimo jiné ale také znamení, že konečně může oprášit hole a vyrazit se na golfové turnaje. Začínají mu totiž golfové prázdniny, které si letos okořenil turnajem European Tour.

Rodák z Prahy reprezentující Slovensko dostal divokou kartu na turnaj D+D REAL Czech Masters i díky skvělému výkonu na turnaji WGM Beroun Czech Open, kde už celkem pravidelně okupuje přední místa pořadí.

Týden před turnajem European Tour na Albatrossu zahrál v Berouně první rundu za 64 ran. Jen pro zajímavost, o rok dříve zahájil stejný turnaj vyrovnaným rekordem 63 ran (-9)! Letošní ročník se mu však povedl náramně celý, a nakonec bral za druhé místo odměnu 70 tisíc korun.

Střetnutí s evropskou konkurencí na Albatrossu o týden později ale bylo kruté. Páleník poznal, o kolik jsou špičkoví hráči European Tour napřed a že ani dobrá forma z Berouna vůbec nic neznamená.

"V poli to nebylo zas tak špatné, ale výsledek mi hodně kazily putty. Nebyl jsem schopný chytit tempo, na greenech jsem každý den ztratil spoustu ran. Ale pokud bych tady chtěl pomýšlet na cut, musel bych samozřejmě zlepšit i hru v poli," odkrývá tvrdou realitu.

Páleník prožil hororový vstup do turnaje, když hned na úvodní jamce zapisoval po trefené vodě a čtyřputtu "sněhuláka". Na následujících dvou jamkách přidal bogey a než se stihl pořádně rozkoukat, byl na skóre +5.

Štefan Páleník během D+D REAL Czech Masters 2019 (foto: Ladislav Adámek)

Nepovedený začátek však hodil za hlavu a kolo dohrál důstojně. Na zbylých 15 jamkách hrál +1 a celkově zapsal 78 ran. "Člověk musí jít jamku po jamce, nevracet se k tomu, co bylo předtím a snažit se chytit správný rytmus," prozradil, jaký má recept na překonání krizové situace na hřišti.

Ve druhé rundě v pátek se sice vyhýbal velkým ztrátám, ale bogey ze své hry nevymazal. I proto zahrál jen o ránu lépe než ve čtvrtek a s turnajem se rozloučil děleným 151. místě, když byl horší jen amatér Petr Hrubý.

Ničeho však nelitoval. I přes trochu hořký konec z Páleníka sršela pozitivní nálada a úžas ze hry spoluhráčů. Především pak z mladého Nora Kristoffera Reitana. "Je hodně dlouhý, přesný a výborný na greenech. V jednu chvíli mě napadlo, že bych mu mohl dát nějakou matematickou úlohu, ale nechtěl jsem ho rozrušovat," vtipkoval matematik.

Ten už brzy znovu odloží hole do kouta. Vymění je za učebnice a tabulky. Golf půjde kvůli škole do ústraní. I přes nesporný talent v golfu, který Páleník bezesporu má. Sport je však pro něj koníčkem, škola prací.

"Kvůli turnajům bych musel přerušit práci ve škole, a to si nemůžu dovolit. Neměl bych sílu to dětem udělat, a to kvůli své osobní zálibě ke golfu. To by mě mrzelo, svou práci beru poctivě," říká.

Štefan Páleník během D+D REAL Czech Masters 2019 (foto: Ladislav Adámek)

Jak se daří oblíbenému učiteli na fairwayích a greenech, se přišli podívat někteří Páleníkovi žáci. "Ano, byli tady. V minulosti jsem dokonce učil matematiku Karolínu Krásovou," zmiňuje dnes nadějnou českou amatérskou hráčku a členku reprezentačních týmů. "I v matematice byla velmi dobrá," chválí jednu z mnoha nadějí českého ženského golfu.

Kromě matematiky a informatiky by mohl díky svým schopnostem v golfu čas od času učit i tělocvik. Kvůli nedostatku matematiků ale tahle možnost momentálně není na pořadu dne.

"Ve školství chybí matematici a fyzikáři. To je obor, který není vyčerpaný. I když se na matematiku poslední dobou znovu klade větší důraz," říká a jedním dechem srovnává úroveň dnešní povinné maturity z matematiky s tou před dvaceti lety.

"Ta dnešní je rozhodně snazší. I velmi schopný deváťák ji dnes zvládne. Sice na tři nebo na čtyři, ale zvládne. Pokud tedy máme problém, že dvacet až třicet procent dětí neudělá maturitu z matematiky, tak to není tím, že by maturita byla těžká," poznamenává.

Je tedy dnes těžší učit golf nebo matematiku? "Pokud jde o samotný proces, je těžší golf. Co je ve školství složité, je byrokracie – třídnictví, řešení různých situací s rodiči a tak dále. Samotné učení v hodině je určitě lehčí, než trénovat špičkové hráče golf," uzavírá Štefan Páleník. 

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení