Klára Spilková opět ve hře, v příštím roce jí pomůže výjimka

Klára Spilková

Po dvouměsíční pauze zaviněné zraněním se vrací Klára Spilková do kolotoče turnajů LPGA. V tomto týdnu se představí na Cambia Portland Classic a může hrát ve větším klidu, na začátku příští sezony totiž bude moci využít zdravotní výjimku, kterou jí LPGA udělila.

Dalo se to čekat, ale je příjemné to mít potvrzené. Spilková se naposledy představila na KPMG Women's PGA Championship, ze kterého však po prvním kole odstoupila, mimo jiné kvůli vyčerpání. A vyrazila za doktory.

Jejich verdikt v Praze zněl nekompromisně – klidový režim bez jakýchkoli aktivit, a to nejméně na měsíc. Po něm začala 24letá Češka opět trénovat a vyhlížet návrat na okruh. V Kanadě to nevyšlo, nyní v Oregonu už ano. 

"Trvalo, než jsem zase začala normálně jíst a fungovat. K tréninku a lehké hře jsem se dostala až koncem července," přiznává nejlepší česká golfistka, která letos stihla zatím odehrát jen 11 turnajů, když dala tři cuty.

Sama dodává, že se nejednalo o snadný návrat: "Vzhledem k tomu, že jsem ještě zhubnula, to nebylo jednoduché a únava se pořád vracela. Navíc jsem nesměla pracovat s žádnou zátěží, ani jít do posilovny."

S ohledem na nevýrazné výkony a zdravotní komplikace to navíc vypadalo špatně s udržením karty pro příští sezonu. Aktuálně patří Spilkové až 145. místo a mnoho příležitostí k vylepšení pozice už nedostane.

I proto v rámci pravidel LPGA požádala vedení série o zdravotní výjimku, tzv. Minor Medical Extension, k čemuž musela doložit lékařská potvrzení. Tour žádosti rychle vyhověla, což znamená, že Klára bude mít v příštím roce šest turnajů na to, aby získala potřebný počet bodů a status na okruhu si uchovala. Ještě se přitom neví, kolik bodů bude potřeba.

Do konce tohoto roku pak bude mít pro přihlašování do turnajů pozici odpovídající té, kterou měla v době svého prvního zmeškaného startu. Mělo by se tedy jednat o období před posledním reschuffelem, po kterém v červenci klesla na 158. místo priority listu.

Předtím byla na 144. příčce. Příští rok to pak bude pozice odpovídající té, na níž byla před začátkem letošní sezony.

"Jsem ráda, že mi LPGA na základě svých kritérií vyhověla a že se mohu soustředit na vlastní hraní. Nemůžu se dočkat, až nastoupím. Takovou pauzu jsem nikdy nezažila a už mě svrběly ruce,“ nezastírá Spilková

A jak se těší na turnaj v Portlandu? "Mám za sebou první cvičné kolo, kde je to nádherné. Hřiště je hodně technické, každá jamka specifická, greeny rychlé, všude staré vysoké stromy. Fakt krása.“

Cambia Portland Classic začíná ve čtvrtek a jediná česká hráčka ve startovním poli do něho vstoupí mezi prvními v 7:26 místního času. Turnaj bude v přímém přenosu vysílat v nočních hodinách stanice Golf Channel.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení