Sabbatini? Byl pro mě motivací a byl úžasný, říká Lieser

Lieser Sabbatini

Málem si v úterý připsal jeden z nejcennějších skalpů kariéry, možná ten nejcennější. Nakonec ale Ondřej Lieser na Roryho Sabbatiniho nestačil a na Slovak Championship Open mu podlehl v play-off. Ještě na poslední jamce finálového kola přitom český golfista vedl…

Jenže sám nejprve svůj dlouhý putt do birdie neproměnil a Sabbatini, šestinásobný šampion PGA Tour a jihoafrický rodák reprezentující od loňské zimy Slovensko, svůj z necelých šesti metrů ano.

"Já měl asi osmimetrák, který mi líznul jamku a skončil kousek od ní. A v tu chvíli jsem věděl, že on to dá a jdeme do rozehrávky. Měl jsem takové to tušení, takže jsem s tím vnitřně počítal," přiznává Lieser, že v daný moment, kdy Sabbatinimu míček zakloktal v jamce, vykolejený nebyl.

V následném play-off se už vítězství nepřiblížil. A na druhé jamce sledoval, jak jeho soupeř využívá další birdie příležitost a připisuje si své první vítězství na nové domácí půdě.

"Wedge mě celý turnaj neposlouchaly. Já ty poslední tři osmnáctky byl 104, 112 a 120 metrů do greenu po drivu, a nejblíže jsem se z toho dostal na devět metrů. A jelikož jsem tušil, že on to do vody asi nezahraje, tak jsem si říkal, jak dlouho jsem schopný to s ním takto chodit," říká Lieser.

Nakonec to byly dvě jamky.

Ale celkově jich spolu v úterý na hřišti Legend překrásného resortu Penati odehráli dvacet. Jaké byly?

"I Rory říkal, že jsme oba spíše bojovali. Nebyl to žádný lehký golf, kdy jeden zahraje osm birdie a druhý sedm. Bylo to o tom, kdo udrží momentum, bude zachraňovat pary a dá v důležitou chvíli jedno dvě birdie," popsal český profesionál finálový den turnaje.

Přesto podle něho bylo na co se dívat: "Když už jsme oba dva zahráli špatnou ránu, tak jsme to většinou zachránili. Rory tam měl tři up and downy, u kterých jsem si řekl, klobouk dolů. Pár jsem jich ale zahrál i já."

Lieser se v prvním kole trápil s hrou do greenu, když zahrál pouze tři birdie, a to dvě doklepnutím a jedno dvoujputtem na pětiparu. Jo, a pak se mu povedla ještě jedna rána, abychom na ni nezapomněli. Zaskórovat se Lieserovi podařilo na šestiparové patnáctce, kde zahrál albatross!

"Říkám si, jestli nejsem jediný člověk na světě, který zahrál albatross na šestiparu. Myslím, že nás moc nebude," směje se Lieser, který podle vlastních slov zažívá v tomto ohledu velmi plodný rok, protože v tréninkových kolech si už připsal také dvakrát hole-in-one.

Albatross se mu podle jeho vlastních slov tentokrát skutečně šiknul: "První den jsem zahrál jednu dobrou ránu do greenu a byl z toho albatross. Reálně jsem ten den měl zahrát jednu nebo dvě pod, protože jsem si vůbec nevytvářel šance. Využil jsem, co jsem mohl."

V úterý už to podle něho bylo lepší a zahrál i několik skutečně dobrých ran do greenu, hlavně na tříparech. Možná ho k tomu motivoval soupeř, na kterého čeští hráči nejsou úplně zvyklí.

"Ten turnaj mám rád, ale Rory pro mě byl určitě zvýšenou motivací. Vůbec jsem přitom nevěděl, jaký bude. Vždy jsem ho viděl jenom v televizi, a tam se mi, řeknu to otevřeně, úplně nezdál. Nevypadal, že by s ním měla být sranda. Ale byl úžasný," vysekl poklonu 43letému sokovi.

Den po jeho boku si užíval: "Bylo vidět, že je velký hráč. A zvláštní bylo, že byl také velmi motivovaný. Moje motivace byla jasná, porazit ho. Ale na něm bylo vidět, že nechtěl prohrát na takovém turnaji s někým, jako jsem já. Hrozně se mi líbil ten jeho zápal, na každé ráně si dával záležet."

Povídali si o všem možném. O posledních turnajích na European Tour, o šnečím tempu hry na PGA Tour nebo o Lieserově netradičním golfovém vozíku Decolt Grand od Golf Geum Technology.

V závěru finálového kola ale šlo všechno přátelství toho dne stranou.

"Zahrál jsem strašně důležité birdie na patnáctce, kde jsem třetí ranou přestřelil tyčovkou green a byl v těžké pozici. Ale dal jsem příhru a putt. Tím jsem se udržel o ránu za ním, a na šestnáctce jsem dal já birdie a on bogey. A vše se najednou otočilo," popisuje Lieser vypjatý závěr kola.

Zbývaly dvě jamky: "Největší radost mi udělalo, když mi došlo, že je vytočený tím, že se mnou prohrává. Viděl jsem na něm, jak moc chce vyhrát. Doslova utekl na odpaliště, kde to asi musel trochu vydýchávat. Ale nemyslím to špatně, vždyť to je dobře, že mu to nebylo jedno."

Reportáž RTVS z finálového kola

Sabbatini to nakonec zvládl, ale Lieser s nadsázkou nebere řeči o tom, že se svého slavného soupeře držel až do konce.

"To není o tom, že jsem nebyl daleko od toho, ho porazit. Všichni mi říkají, že jsem se držel, ale já říkám, že on se držel dobře! Vždyť on si na osmnáctce vynutil šestimetrákem play-off."

Dobrou náladu si snad Lieser, který si kromě golfu v posledních týdnech také užívá stále trochu novou roli otce, přenese i do dalších turnajů.

Nyní ho čeká turnaj první fáze Q-School, poté finále Pro Golf Tour, kde ještě může stále zabojovat o plnou kartu na Challenge Tour, a pak finále české PGA Tour na Kaskádě. V listopadu by pak chtěl mít spoustu golfu ve Španělsku, kde se hraje druhá a třetí fáze kvalifikační školy.

V případě úspěchu by se se soupeři, jako je Rory Sabbatini, mohl utkávat častěji a na lepších turnajích. A to je další slušná motivace, nebo ne?

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení