Odchod na vrcholu. Suzann Pettersen po vítězném puttu ukončila kariéru

Suzzan Pettersen

Její nominace do evropského solheimcupového týmu byla hodně kontroverzní. Kapitánka Catriona Matthewová jí dala divokou kartu, přestože pro to neměla zdánlivě jediný racionální důvod. ... Norská golfová legenda Suzann Pettersen se však stala hrdinkou bitvy Evropy s USA, aby jen pár minut po vítězném puttu řekla, že končí s golfem.

Matthewová si svou parťačku z mnoha solheimcupových klání vybrala i přesto, že za sebou měla 19měsíční mateřskou pauzu. Před udělením divoké karty po ní stihla odehrát jen tři turnaje a na dvou neprošla cutem. 

Jenže evropská kapitánka moc dobře věděla, co dělá. Stejně jako Thomas Bjorn při loňském Ryder Cupu. Zkušenosti jsou někdy víc než aktuální forma. A Pettersen se za důvěru odvděčila nejlepším možným způsobem.

Nejprve nastoupila do dvou fourballů. Z pátečního vytěžila s Anne van Damovou vítězství, v sobotu těsně prohrály o jamku. To nejlepší ale mělo přijít v neděli, v závěrečných singlech.

Američanky v nich už už sahaly po obhajobě vítězství. Vedly 13,5:11,5 a z posledních tří singlů jim tak stačilo získat půl bodu. Jenže to nezvládly. Nejprve svůj zápas vyhrála Anna Nordqvistová, poté Bronte Lawová a následně se na osmnáctém greenu stalo toto.

Pettersen proměnila svůj putt do birdie z dvou a půl metru a získala rozhodující bod. Evropa dokonala senzační obrat a mohla začít slavit po nervy drásajícím průběhu vítězství 14,5:13,5.

Pokud si ale myslíte, že to byl ve skotském Gleneagles konec nedělním emocím, jste na omylu. O další se znovu postarala Pettersen.

"Myslím, že je to perfektní konec. Nemohlo to vyjít lépe. Ano, je to tak. Končím," řekla se slzami v očích do kamery 38letá norská golfistka, kolem které křepčily její šťastné spoluhráčky.

Nikdo tomu v tu chvíli nemohl uvěřit. Je to konec pouze v Solheim Cupu? Nebo jako vážně definitivně definitivní definitiva s golfem? A tak muselo být ještě vše dovysvětleno na tiskové konferenci.

"Končím se svou profesionální kariérou. Od zítřka nemám žádné plány," potvrdila obklopena svými spoluhráčkami rodačka z Osla, která ale přeci jen nejspíše tuší, co ji v nejbližších letech čeká.

Bude to role matky, kterou už nebudou prohánět protihráčky na hřišti, ale její malý syn Herman, který možná ještě netuší, jak moc pyšný by měl být na svoji maminku. On se to ale jednou dozví.

Pettersen vyhrála celkem 22 profesionálních turnajů, z toho 15 na LPGA a sedm na LET. Dvakrát se během své bohaté kariéry stala major šampionkou, když v roce 2007 vyhrála Women's PGA Championship a o šest let později také Evian Championship.

Ve světovém žebříčku se nejvýše propracovala, a to několikrát, na druhou příčku. Nejvíce času strávila pod vrcholem na přelomu let 2011 a 2012.

Čeští golfoví fanoušci však budou možná nejvíce vzpomínat na její druhé místo z Lalla Meryem Cupu v roce 2017. Na poslední jamce tehdy neproměnila svůj putt do birdie, aby skončila o ránu za Klárou Spilkovou.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení