Nastal čas něco dokázat i v golfu, věří starší a moudřejší Lieser

Ondřej Lieser

Ondřej Lieser dosáhl ve středu velkého úspěchu. Na Pro Golf Tour si uhrál kartu na Challenge Tour pro příští sezónu a posune se tak do druhé nejvyšší evropské série. Jak moc se jeho golfová kariéra změní a kam se posune, zatím netuší. Teď myslí nejvíc na to, jak své rodině vrátí čas, který strávil během sezóny na cestách.

Lieserova karta kategorie 13b bude dostatečně silná na to, aby se nemusel čekat, jestli se vůbec na turnaje Challenge Tour dostane, jako to měli letos Stanislav Matuš a Filip Mrůzek, pokud neměli pozvánku. Že by ale jako stroj objížděl jeden turnaj za druhým u něj nehrozí.

V rozhovoru, který vznikal cestou zpět z dějiště finále Pro Golf Tour v Adendorfu, však nejdřív popsal, co ve středu prožíval v posledním kole, ve kterém rozhodl o svém konečném 5. místě v celkovém pořadí sezóny a o svém postupu na Challenge Tour.

Lieser zahrál ve finálovém kole skvělých 65 ran. Na jistotu karty si ale musel ještě nějakou chvíli počkat a jak přiznal, byly to hodně vypjaté desítky minut, než si mohl vydechnout.

"Věděl jsem, že Sami Välimäki vede o tři rány. Podle toho, jak hrál poslední tři turnaje, jsem si říkal, že to není úplně člověk, který by to vítězství pustil," uvažoval Lieser, že na vítězství, které by mu dalo automatickou jistotu, to nevypadá.

"S tím, jak hráli hráči na pátém a šestém místě celkového pořadí Hinrich Arkenau a Benjamin Rusch, jsem si říkal: ´Hele, ty jo, tak samostatný druhý místo by mělo stačit.´ A tak jsem se hodně snažil. První devítka ještě žádný zázrak nebyla, ale pak od desítky, kde jsem zahrál eagle, se to zlomilo," vrátil se ještě k úvodu svého finálového kola.

"Dál přišlo birdie na 12 a 13. Pak tam akorát přijel leaderboard a viděl jsem na něm, že tam jsou třináct čtrnáct ran pod parem se mnou další hráči. Snažil jsem se furt tlačit a padlo tam ještě jedno birdie na 16," popsal Lieser, jak se dostal na samostatné druhé místo, které potřeboval.

Ale ještě nebylo vyhráno. "Hned po dohrání jsem nevěděl, co bude. Začalo se to počítat a vyšlo najevo, že by mi asi stačilo i dělené druhé místo, ale jenom s jedním člověkem."

Stále však reálně hrozilo, že se na Lieserovo skóre -15 dostane víc hráčů než jeden. Včetně Jana Cafourka, který byl na -14 a stejně jako další konkurenti byl teprve po 12. jamce. Paradoxně tak mohla nastat situace, že by Liesera o kartu na Challenge Tour připravil jiný Čech.

"Kluci mi říkali ´Běž za ním a řekni Honzovi, ať to nějak pokazí (smích).´ Ale ne, já jsem to měl ve svých rukách celé kolo, a pak už to bylo na nich," vyprávěl Lieser.

Ondřej Lieser (vpravo) a Jan Cafourek (druhý z leva) po finále Pro Golf Tour

Cafourek i Francouz Radureau pak na osmnáctce nedali své putty do birdie. Lieser ještě počkal, než podepíší skórkarty, a pak se konečně mohl začít radovat. "Na hřišti sem nebyl nervózní vůbec, ale po dohrání strašně," přiznal.

Jeho skvělé kolo přišlo v pravý čas. "Počínaje Q-School v Rakousku, jsem hrál takovou tužku, že je vůbec zázrak, že se jedno takové kolo objevilo. První dvě kola to byl v tom počasí boj. Hodně jsem zachraňoval, snažil jsem se udržet aspoň nějakou šanci. A dnes to prostě sedlo."

"Vyšly mi všechny důležité rány, které jsem potřeboval. Na pětiparech hlavně druhé rány, abych měl šanci skórovat. Vždycky se povedly. Z pětiparů jsem měl dnes skóre mínus pět, což byl základ," uvedl Lieser, kterému se nyní s kartou na Challenge Tour otevírají nové možnosti.

Ondřej Lieser ve finále Pro Golf Tour

Jak s nimi naloží? Zrovna o tom vedl řeč i s Matušem, se kterým společně cestoval z Adendorfu.

"Rozhodně se nestane, že bych hrál tři turnaje v řadě. Teď jsme to řešili se Standou, člověk musí pořádně naplánovat co, kde a jak chce hrát. Nejezdit z turnaje na turnaj jak blázen."

Udržet kartu ale bude jeho cíl. "To je asi vždycky. Udržení karty bude znamenat, že jsem něco vydělal, takže určitě (úsměv). Kategorii na Challenge Tour už jsem vlastně dva roky měl, ale dojel jsem na peníze. Spíš takhle… jsem starší, trošku moudřejší, tak snad to bude lepší," naznačil Lieser.

Co neplánuje vůbec, jsou oslavy čerstvého úspěchu. "Žádné nebudou. Příprava (na novou sezónu) mi začíná hned. Musím na sobě přes zimu hodně makat," pravil Lieser, který se teď ze všeho nejvíc těší na rodinu. Té se chystá vynahradit čas, který trávila bez něj.

"Mám doma malou dceru. Rodina mě podporuje, jak může. Pro ně to není jednoduché, když jsem pořád pryč. Jediné, co jim můžu vrátit je, že budu s nimi, a na to se strašně těším," řekl Lieser s tím, že rodinné zázemí k jeho letošnímu klidu na hřišti zásadně přispělo.

"Ale říkám to už od začátku roku, kdy se nám narodila dcera. V osobním životě jsem dokázal maximum, tak pojďme teď také dokázat něco v tom golfovém," dodal odhodlaně.

Nejlepší Čech ve světovém žebříčku, v jehož novém vydání se nejspíš poprvé v kariéře posune do elitní pětistovky, také nezapomněl poděkovat sponzorům.

"Velké díky za podporu patří společnosti Golf Geum Technology. Naše spolupráce s Filipem Bubrlem bude pokračovat i na Challenge Tour, tak to máme nastavené. Jsem moc rád, že si rozumíme i lidsky. Dále děkuji Protrenink.cz, Titleist i České golfové federaci."

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení