Lieser je v TOP 500 světového žebříčku! Co olympiáda?

Ondřej Lieser

Svým druhým místem na sezónním finále Pro Golf Tour nejenže Ondřej Lieser potvrdil, že je nejvýše postaveným Čechem ve světovém žebříčku, ale poprvé v kariéře v něm pronikl do první světové pětistovky, když se v posledním vydání nachází na 478. místě. Co toto číslo ale znamená směrem k olympiádě v Tokiu 2020?

Lieser je díky svým skvělým výsledkům na Pro Golf Tour, kde na každém turnaji hráči do čtvrtého místa berou body do světového žebříčku, v posledních dvou letech dlouhodobě nejlepším Čechem v pořadí.

Ani on se přitom na žebříček příliš nedívá, protože má svá specifika a někdy, především ve spodních patrech, nemá úplně vypovídající hodnotu. Lieser se ale už přibližuje k patrům, kde tomu tak není.

Vždyť se stal prvním českým hráčem, který se dostal do TOP 500! A i když třeba k Brooksi Koepkovi to ještě kus cesty je, na olympijské hry do Tokia v příštím roce by ho s trochou štěstí, a samozřejmě kupou dalších na české poměry skvělých výsledků, mohla zavést.

"Musím se přiznat, že to je jediné, co na světovém žebříčku trochu sleduji," prozradil nám Lieser v rozhovoru po svém druhém místě na Castanea Resort Championship, zmíněném finále Pro Golf Tour.

Na něm si nezajistil pouze plnou kartu na Challenge Tour pro příští sezonu, ale připsal si dalších 2,4 bodu do světového žebříčku. Celkem jich má na svém kontě 15,16, což dělá klíčovou průměrnou hodnotu 0,379.

Co to znamená směrem k olympiádě? Že je Tokio sice stále, nejen z Česka, ale i obrazně pro Liesera, daleko. Ale úplně nereálné není.

Aktuálně je v redukovaném pořadí posledním 60. kvalifikovaným hráčem 296. v světovém pořadí Jose-Felipe Lima z Portugalska. A právě pro něho, a také pro 59. Adriana Meronka z Polska a 58. Miguela Tabuena z Filipín, je podle našich propočtů Lieser jedenáctým náhradníkem.

"Nějaké myšlenky na to jsou, olympiáda by byla něco naprosto neskutečného. Olympiáda je prostě olympiáda," nezastírá Lieser. Jenže...

To, co na první pohled může vypadat optimisticky, má spoustu háčků. Většina hráčů výše v redukovaném pořadí má více náhradníků. Ty tvoří jejich krajané, kteří se nevejdou do kvóty dvou, respektive pro elitní patnáctku čtyř hráčů z jedné země. 

Pro představu, pro světovou jedničku Brookse Koepku je momentálně prvním náhradníkem osmý hráč světa Bryson DeChambeau. A druhým světová devítka Tiger Woods. Pokud by tak z jakéhokoliv důvodu vypadl z olympijského turnaje kdokoliv z golfově vyspělých zemí, za náhradníky jsou mimo jiné považování všichni jeho krajané, kteří jsou na tom lépe než poslední šedesátý hráč, který si účast na olympiádě zajistí.

Lieser tak nemůže počítat s tím, že by se se svým aktuálním místem ve světovém žebříčku dostal na OH tímto způsobem. Musí si to tak uhrát sám, což znamená dotáhnout se zhruba na konec třetí stovky.

Již zmíněný Lima má aktuálně 28,99 bodu, což dělá v průměru 0,6303 bodu. Je to tedy zhruba dvakrát tolik, než má nyní Lieser. A tuto ztrátu by tak musel český golfový profesionál stáhnout do 22. června 2020, kdy se redukovaný žebříček uzavře. A je tu spousta překážek.

Ani tak nevadí, že se Lieserovi budou škrtat dva roky staré výsledky z první poloviny roku 2018, protože to čeká na všechny hráče. Problém je, že ty nové pro něho bude možná trochu obtížné získat.

A to i přesto, že plánuje trochu pozměnit svou zimní přípravu, a místo dlouhodobého tréninku ve Španělsku vyrazí na několik zimních afrických turnajů Pro Golf Tour, na které v posledních dvou letech nejezdil. A na kterých může získat tolik důležité body do světového žebříčku. 

Challenge Tour totiž startuje až v dubnu. Jelikož kalendář na nový rok ještě není k dispozici, vycházejme z letošního, ve kterém se k uvedenému datu konce olympijské kvalifikace stihlo odehrát jen sedm řádných turnajů. 

To není mnoho a získávat body do světového žebříčku na Challenge Tour je něco jiného, než na Pro Golf Tour. Body jsou zde sice připraveny pro hráče do 14. místa, ale také je zde mnohem větší a silnější konkurence.

Účast Ondřeje Liesera na olympijských hrách v Tokiu tak není úplně nemožná, ale i přes výrazný posun ve světovém žebříčku je stále daleko.

Český golf přitom nemá účastnické místo jisté ani mezi ženami. Klára Spilková se totiž po příliš nevydařené nováčkovské sezoně na LPGA propadla na aktuální 55. místo v redukovaném pořadí.

A pokud nevyrazí koncem roku na Ladies European Tour, tak už se bude do ledna pouze propadat. Začátkem příštího roku se jí pak mimo jiné škrtnou tři body za dělené druhé místo z Maroka z roku 2018.

Momentálně má coby 369. hráčka světa na svém kontě 9,14 bodu (průměr 0,26), první náhradnicí pro ni je Novozélanďanka Munchin Keh, která má na svém kontě bodů 5,47 (průměr 0,16).

Situace Spilkové je tak sice výrazně lepší než u Liesera, ale pro jistotu startu v Tokiu ještě bude muset nějaké body do 29. června, kdy končí olympijská kvalifikace pro ženy, přidat.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení