Co je víc? Olympijské zlato nebo US Open? Rose má jasno

Justin Rose

Před šesti lety vyhrál Justin Rose svůj první major, o tři roky později stál na nejvyšším stupni v Riu de Jeneiru a na krku mu visela zlatá medaile z olympijských her. Angličan teď s odstupem tří let porovnával. Která trofej má pro něj větší váhu?

Jen málokterý sportovec řekne, že pro něj medaile z olympijských her neznamená tolik, co vítězství na mistrovství světa, vítězství na grandslamovém turnaji, na majoru.

Tu a tam se ale vyskytne hráč, pro něhož je úspěch na světových šampionátech víc než placka s pěti kruhy.

Justin Rose patří k hráčům, kteří zažili obnovenou premiéru golfu na olympijských hrách v Riu de Janeiru v roce 2016. Na rozdíl od Roryho McIlroye, Jordana Spietha, Jasona Daye a dalších, kteří účast odmítli z obavy z viru Zika. A pak litovali.

Rose jako jeden z mála z tehdejší světové špičky možnost reprezentovat svou zemi na olympijských hrách neodmítl a společně s Henrikem Stensonem předvedli úchvatný boj o zlato.

Tři roky po triumfu řekl, co pro něj a jeho kariéru zlato z Ria znamená.

"Je to ten největší dárek, který jsem v kariéře dostal," netají se Angličan, pro něhož pobyt v olympijské vesnici, reprezentace Velké Británie, seznámení se s ostatními sportovci z celého světa a vůbec fakt, že je olympionikem, byla úžasnou příležitostí.

"Jakmile jsem vyhrál, zjistil jsem, jak důležité tohle vítězství je a s odstupem času, jak důležité bylo. Každý týden slyším něco o zlaté medaili od fanoušků nebo médií. Nikdo už se mě ale nezeptá na US Open, slyším jen o zlaté medaili," říká bývalá světová jednička.

Nejen on věří, že návrat golfu na olympijské hry po 112 letech byl důležitý obecně pro golf. A že účast těch nejlepších světových hráčů při hrách v roce 2020 v Tokiu bude hojná.

"Myslím, že podobně jako u tenisu bude trvat jedny, dvoje hry, než si nejlepší hráči uvědomí, jak důležité to je. Každý bude chtít tohle zažít," nepochybuje Rose.

Výjimečné jsou olympijské hry i proto, že se opakují jen každé čtyři roky. Není to obyčejný turnaj, který vám zevšední.

"V golfu přijde major, pak další a další a několik týdnů poté další. Na olympiádu musíte čekat čtyři roky. Jsem šťastný, že jsem mohl v Riu být a že jsem dosáhl něčeho tak výjimečného," uvědomuje si Rose.

"Pořád to ve mně žije, protože každý týden, co hraju, o tom slyším nějaké zmínky," dodává Angličan.

Golf se dočká už brzy dalších olympijských her. V červnu 2020 se golfisté a golfistky utkají o medaile v japonském Tokiu.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení