Rekordman Tiger? Ano i ne. Na koho ještě nemá?

Tiger Woods

Tigermánie znovu ožila. Posledním triumfem v Japonsku se Tiger Woods zase jednou zapsal do historie, když v kolonce turnajových vítězství na PGA Tour vyrovnal legendárního Sama Sneada. Oba mají na svém kontě dvaaosmdesát titulů, nejvíc mezi muži. Oba dva se ale ještě z úctyhodné dálky dívají na Kathy Whithworthovou.

Americká golfistka totiž během své bohaté kariéry vyhrála na LPGA Tour, nejprestižnějším dámském okruhu, osmaosmdesátkrát.

Srovnávat dobu, ve které vítězila Whitworthová s tou, v níž teď vítězí Woods,je, jako bychom míchali jablka s hruškami. Nemluvě o konkurenci, technologiích, odměnách, publicitě a tak dále.  

Šampiónka zkrátka doplatila na to, že vítězila v době, kdy byl internet ještě v plenkách. Během 32 let dlouhé kariéry si vydělala na dnešní poměry pouhých 1,7 milionu dolarů. Jejích 88 titulů upadlo v zapomnění.

"Je to rekord LPGA, jsem pyšná na ni, ne na sebe," uvedla skromně hráčka, pro kterou mělo vítězství tehdy zcela jinou hodnotu.

Kathy Whitworthová (Foto: GettyImages)

Běžně se stávalo, že vítězky velkou část svého výdělku věnovaly poraženým, aby se společně mohly zúčastnit dalšího turnaje, a tím tak držely ženskou sérii při životě.

Kathy Whitworthová vítězila v době rasistické diskriminace, kdy její afro-americké spoluhráčky Althea Gibson a Renee Powell neměly nárok na svůj hotelový pokoj.

Kromě toho bylo zcela běžné, že některé kluby odmítaly ženy na svém hřišti. Nezbytnou součástí práce profesionálních golfistek byly akce s obchodními partnery, golfové kliniky. Jen v trochu jiné četnosti než dnes.

Whitworthová například absolvovala 46 klinik nebo devítijamkových exhibicí během 62 dnů napříč Spojenými státy, během kterých si vydělala 25 dolarů za každou z nich.

I proto by se na její rekordní zápis nemělo zapomínat, ačkoliv samotnou Kathy Whitworthovou mediální nezájem o 34 let trvající rekord v počtu vítězství dosažených mužem či ženou na nejlepších golfových sériích zřejmě netrápí.

Pokud ale Tigeru Woodsovi vydrží zdraví a forma, díky které si ve velkém stylu došel pro 82. titul v Japonsku, může se už brzy rekord Whitworthové otřásat. Šest titulů se nezdá jako nedosažitelný cíl. Zvlášť v případě jednoho z nejlepších golfistů, který kdy hrál golf.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení