Matuš si splnil cíl: Radost mám obrovskou, tohle jsem si přál

Stanislav Matuš

Tento týden se Stanislav Matuš zapsal do české golfové historie, když jako první Čech prošel cutem na Final Stage Q-School European Tour. Na plnou kartu na elitní evropský okruh poté sice nedosáhl, ale i tak si připsal velký úspěch, když si uhrál plnou kartu na Challenge Tour a také získal jako první Čech status na European Tour.

Čeká ho tak dříve nepoznaný luxus. Může si rok 2020 naplánovat čistě podle vlastních potřeb, protože vyměnil kartu kategorie 15, kterou si uhrál v uplynulém ročníku, za kartu kategorie 9, která ho opravňuje ke startu na všech turnajích. To zásadně mění jeho situaci. A navíc si nejspíše zahraje i na pár turnajích European Tour, pokud bude chtít.

Jak si užíváte status, který jste si pro příští rok uhrál? Tedy kartu na Challenge Tour kategorie 9.
Mám obrovskou radost z toho, že se mi vůbec podařilo postoupil do Final Stage, a tam dát navíc cut. Nebyl jsem úplně nadšený, že jsem nikdy nepostoupil do finále. Teď to bylo poprvé, a ještě k tomu jsem prošel do posledních dvou kol. Uhrál jsem si super kategorii a konečně si mohu rozvrhnout sezónu tak, jak bych chtěl. To byla pro mě velká priorita, kterou jsem splnil a jsem za to hrozně rád. I ta kategorie, co jsem měl před tím, by s pomocí Relmostu nebyla špatná, ale teď si můžu naplánovat sezónu tak, jak potřebuju a rozložit síly.

Byly to velké nervy ve čtvrtém kole? Zejména na druhé devítce, kdy vám šlo o všechno, což jste ale zvládl bravurně.
S kedíkem jsme si říkali, že golfově jsem na postup měl. Věděl jsem od kluků, kteří už postoupili dříve, že dvě rány na kol pod par stačí a toho se mám držet. Na finálovém Lakes Course mi neseděly greeny, neviděl jsem na nich dobře breaky a nechal jsem na nich bohužel 35 puttů. Měl jsem i smůlu, že i když jsem drivoval přesně, byly fairwaye mokré a zablácené, a i když jsem je trefil, odskočil mi míček do rouhgu a měl jsem na něm bahno. Na to se nechci vymlouvat, měl jsem trefit fairway a očistit si balon, což jsme mohli, ale bylo tam i více faktorů. Ta první devítka, resp. druhá na Lakes Course, mi neseděla celkově vůbec. A potom se to všechno doháněl na té první, což se projevilo všechny dny. Věděl jsem ale, že si to tam uhraju, a to se i stalo.

Proč se nepovedlo páté kolo, kde jste definitivně přišel šanci o kartu na European Tour?
Hrál jsem Final Stage poprvé a vzalo si to i svou daň. To že se mi nepovedla jedna devítka… za těch spoustu kol co jsme tam hráli to zase není špatný výsledek. Samozřejmě, že jsem na European Tour myslel a po pátém kole jsem z toho byl hodně zklamaný, ale nebylo to tak, že by na mě před ním dolehl nějaký tlak. Jenom se kupily malé chyby a nedával jsem žádné putty, takže jsem si ani moc nepomohl. Ale říkal jsem si, že svoje mám splněno. Byl jsem rád, že můžu prokázat, že na Challenge Tour patřím a mám tam svoji kartu.

Foto: GettyImages

Zaznamenal jste, že jste první Čech v historii, který ve Final Stage prošel cutem?
Ano. Ono nás zase tolik nebylo, co jsme to zkoušeli, ale je to super, že se to povedlo. Začnou vám chodit maily, že máte kategorii 22 na European Tour a jste přihlášený na první turnaje. To zahřeje na srdíčku.

Jaká je šance, že se na ty turnaje podíváte?
Hongkong se posunul. Z Austrálie jsem se i z finančních důvodů odhlásil hned, a navíc je to přes Vánoce, což nevím, jestli mi úplně zapadá do konceptu. Ale na zbytek turnajů, jako je Mauricius, jsem zůstal přihlášený. Upřímně, všechno je teď tak čerstvé, že jsem se ani nestihl podívat na to, na který turnaj která kategorie postupovala. Z doslechu vím, že to vypadá na tři, možná čtyři turnaje European Tour za sezónu. Není to moc, ale každopádně kategorii tam mám a jsem za to hrozně rád.

Máte už nějakou představu, jak bude vypadat vaše příští sezóna co se týče finančního zajištění? Dá se předpokládat, že s vaší lepší kartou bude finančně náročnější.
Je to tak, ale zatím nemám představu. Mám nějaké přísliby, ale jinak začínám shánět peníze znovu od nuly. Podle toho se bude odvíjet i zimní příprava. Jednání budou probíhat v nejbližších dnech a budu se snažit využít toho, že za mnou stojí výsledky. Doufám, že čeští sponzoři budou více slyšet na to, že nějaký Matuš je na nějaké Challenge Tour, co do teď nikoho nezajímalo. Jsem zvědavý, jestli právě teď s tím velkým posunem to někoho zajímat bude.

Foto: Ladislav Adámek

Jak se budete připravovat. Budete zkoušet něco nového?
Budu se držet toho, co funguje. Už jsem se dohodl se všemi trenéry na další spolupráci a není důvod něco měnit. Oni mě za ty roky, co spolupracujeme, znají už velmi dobře. Myslím si, že to své ovoce nese. Razím si svou pomalou cestu, ale vidím, jak se to každý rok posouvá. Teď budu mít chvíli volno, ale od začátku prosince pojedu naplno fyzičku, protože z toho pak budu čerpat celou sezónu. S golfem samozřejmě ještě chvíli počkám.

Máte představu, kolik turnajů byste chtěl v příštím roce odehrát?
Když vezmu v úvahu, že na to seženu finance, tak si dovedu představit, že budu hrát dva tři turnaje za sebou. To mi nevadí, ale nemůžu to přepálit. Čtyři, pět, šest turnajů za sebou už je moc. Myslím, že ideální varianta pro mě je dát si dva tři turnaje v řadě a pak týden pauzu. Když budu hrát hřiště, která znám a nebudu tam muset jet hned v neděli, budu se vracet na chvíli domů a třeba i uvidím trenéra. To je pro mě stěžejní.

Jaké si kladete pro příští sezónu cíle?
Už jsem si splnil to, co jsem chtěl, a teď už jsou ty cíle nejvyšší. Potřebuju se dostat na tři poslední turnaje (závěrečná část sezóny Challenge Tour, pozn.) Tedy ještě přesně nevíme, kolik jich bude, mluví se o tom, že tam přibude Čína. Ale jsou to turnaje, na kterých jsou velké prize money. Klíčové je dostat se v létě na Rolex Trophy do Švýcarska pro nejlepších 36 hráčů sezóny, kde není cut a jsou tam jisté body do žebříčku. A potom je potřeba se v závěru sezóny držet v padesátce a mít možnost bojovat o ty nejvyšší příčky. Tam už se se zvednutými prize money může stát cokoliv.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení