Co znamená karta Stanislava Matuše pro příští sezónu?

Stanislav Matuš

Stanislav Matuš se minulý týden zapsal do českých golfových dějin, když jako první Čech prošel cutem na Final Stage Q-School European Tour. Čeká ho tak sezóna plná pozitivních změn s plnou kartou na Challenge Tour, ale také s kategorií 22 na European Tour. Co to pro Matuše konkrétně znamená?

Je to vůbec poprvé v historii, co má český hráč kategorii na European Tour. Plná karta sice Matušovi v Q-School nakonec o osm ran unikla, přesto jen za samotné projití cutem získal kartu kategorie 22. Na kolik startů na European Tour to bude stačit?

Hodně napoví se podívat, na kolik turnajů European Tour se letos dostávali hráči se stejnou kategorií a podobným umístěním v Q-School.

S kartou kategorie 22 se v uplynulé sezóně dostali hráči na turnaje na Mauricius Open, Kenya Open, Australian PGA Championship, D+D REAL Czech Masters a také na Open de Espaňa. Tyto turnaje připadají pro Matuše v úvahu pravděpodobně i letos.

Otázkou je, zdali na nich bude chtít hrát on sám, nebo jestli mu budou zapadat do kalendáře Challenge Tour, která bude jeho prioritou. Hodně napověděl sám v rozhovoru po Q-School.

"Vypadá na tři, možná čtyři turnaje European Tour za sezónu. Není to moc, ale každopádně kategorii tam mám a jsem za to hrozně rád," naznačil Matuš.

"Z Austrálie jsem se i z finančních důvodů odhlásil, a navíc je to přes Vánoce, což mi úplně nezapadá do konceptu. Ale na zbytek turnajů, jako je Mauricius, jsem zůstal přihlášený," předeslal, že svou kategorii, byť mnoho startů nezajišťuje, hodlá využít.

Stejně jako v předchozích dvou sezónách tak bude jeho stěžejní túrou Challenge Tour. Díky cutu na Q-School na ní však bude v mnohem lepší pozici než minulou sezónu, kdy musel často spoléhat na sponzorské pozvánky, neboť jeho kategorie 15 mu mnoho startů nezajišťovala.

I letos si na Challenge Tour pro příští rok uhrál kategorii 15, ale v rámci ní by byl v priority listu znatelně výše. Ze 104. místa pro rok 2019 se posunul na 81. místo. Na kolik startů by to stačilo? Letos zhruba na deset. Další starty by Matušovi zajistily sponzorské pozvánky od Relmostu.

To už je však bezpředmětné. Nyní mu jeho karta kategorie 9 zajišťuje jistotu startu prakticky na každém turnaji, který si vybere a v tom spočívá ten zásadní rozdíl oproti předchozím sezónám.

"Uhrál jsem si super kategorii a konečně si mohu užívat ten luxus a rozvrhnout si sezónu tak, jak budu sám potřebovat," uvedl Matuš a tím, že si bude vybírat především turnaje na hřištích, která zná a která mu sedí, a podle nich si sestaví svůj turnajový kalendář.

"Když budu hrát hřiště, která znám a nebudu tam muset jet hned v neděli, budu se moci vracet na chvíli domů a třeba i uvidím trenéra. To je pro mě stěžejní," prozradil Matuš a doplnil, že bude hrát maximálně tři turnaje za sebou.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení