Greta by měla radost! Golfový klub zakázal plastová týčka

Golfové týčko a míček

Nejstarší golfový klub v Anglii se rozhodl udělat něco pro životní prostředí. A tak byste si od nového roku v Royal North Devon Golf Clubu už neměli zahrát s plastovými týčky, ale pouze s dřevěnými. Důvodem je snaha neznečišťovat zbytečně naši planetu.

Jedná se o velké globální téma, které v právě končícím roce nejvíce podpořila 16letá švédská aktivistka Greta Thurnberg. Pokud se k ní dostane novinka z jihozápadního pobřeží Anglie, měla by mít radost. 

A je to dobře, že i z golfového prostředí se ozývají signály, že je potřeba naši planetu trochu chránit. Protože je to právě příroda, díky které si golfisté mohou užívat svou milovanou hru.

V Royal North Devon Golf Clubu je tomu tak už od roku 1864 a od té doby zde vyrostla spousta skvělých hráčů. Nyní vyšlo na oficiálních stránkách klubu, že od 1. ledna bude klub podporovat pouze dřevěná týčka.

"Všichni vidíme, jak kolem hřiště lží golfová týčka, ať už dřevěná nebo plastová. Je přitom zřejmé, že plastová týčka spíš poraní ptáka nebo jiná zvířata, se kterými se dělíme o naše úžasné hřiště," píše se na webu.

A v prohlášení se pokračuje: "Greenkeepeři by vám také řekli, že mohou udělat na jejich strojích větší neplechu, než dřevěná. Na startu nové dekády bychom tak chtěli, aby u nás golfisté používali pouze dřevěná týčka, které bude výhradně prodávat také náš pro shop."

Hřiště leží mezi městem Northam a přímořskou vesnicí Westward Ho!. Nedílnou součástí této oblasti pak jsou pasoucí se ovce a koně.

"Ptáci berou plastová týčka, která jsou často hodně barevná, a upustí je kdekoliv kolem, často na pláž nebo do moře. Našli jsme také týčka přímo v ptačích hnízdech," řekl pro BBC člen vedení klubu Richard Hughes. "Příroda zažívá těžké časy a my ji chceme trochu pomoci. Chceme hřiště udržet čisté a v jeho přirozeném stavu, jak nejdéle to půjde," dodal.

Je pak jasné, že se může jednat maximálně o apel na hráče.

Přímo na hřišti nebude moci maršál každého hráče při každém odpalu kontrolovat. V případě, že se pak hráči s plastovým týčkem na hřišti potkají, dostanou ještě jeden úkol.

"Pokud uvidíte plastové týčko (nebo v tomto případě i dřevěné), které bude někde pohozené, dejte ho prosím do koše. Brzy jich bude kolem odpališť ještě více," stojí v prohlášení nejstaršího anglického klubu.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení