Cíl na Challenge Tour? Už jedině vítězství, říká Matuš a sní o PGA Tour

Stanislav Matuš

Týden po historickém úspěchu v letošní Q-School se Stanislav Matuš vrátil přes Moravu do Prahy. A po úvodní euforii z českého průlomu v kvalifikační škole už začínal spřádat plány na příští sezonu. Stráví ji převážně na Challenge Tour, ale občas se ukáže i na první scéně.

Tou je European Tour, na kterou si Matuš jako první Čech uhrál alespoň částečný status. Věří, že se na pár turnajů podívá, ale jinak ví, že hlavní dřina ho čeká na Challenge Tour.

"Právě mi přišel kalendář na příští sezonu, jsou tam tři nové turnaje v Jižní Africe, kde se bude hrát už v únoru," prozradil Matuš, když dorazil na televizní rozhovor pro stanici Golf Channel.

Před kamerou ještě na chvíli zavzpomínal na listopadové bitvy ve Španělsku, které mu výrazně vylepšily pozici pro příští rok. Pak už ale mluvil o tom, co bude. A že toho bude dost.

Do letošní Q-School jste vstoupil až ve druhé fázi, jak těžké ale bylo dostat se do té finálové?
Bylo to určitě složité. Spočítal jsem si, že už jsem tam byl deset let, co jsem zkoušel final stage. Byl jsem trochu zkušený, věděl jsem, pro co si mám jít a jak mám hrát a myslím si, že se mi ta taktika vyplatila. Hrál jsem opatrně a dostal se do finále.

Finálová fáze byla na hřišti Lumine, které dobře znáte. Byla to výhoda?
Byl jsem tam loni trénovat a jednou jsem tam hrál druhou stage, takže jsem hřiště dobře znal a věděl, do čeho jdu. Výhoda to byla v tom, že jsem na hřišti nemusel tolik trénovat, protože jsem věděl, že potřebuji hodně odpočívat, protože finálová fáze je hodně dlouhá.

Ještě po třech kolech jste reálně útočil na kartu na European Tour, ale potom jste musel ve čtvrtém zabojovat alespoň o cut. Co se stalo?
Po třech kolech znamenalo, že jsme teprve v polovině turnaje, takže jsem si v hlavě nepromítal, že mám před sebou poslední kolo a že musím. Jednoduše mi tam ta druhá devítka tolik neseděla, já jsem na ní začínal a nabral na ní nějaké rány. Na druhé jsem to však stáhnul zpátky. Určitě tam nějaký tlak byl, ale nepřipočítával bych to tomu, že jsem byl více nervózní.

Jak náročné bylo páté a šesté kolo, které jste si ve finálové fázi Q-School vyzkoušel jako vůbec první Čech v historii?
Páté kolo pro mě bylo takové zvláštní. Ještě nikdy jsem v něm nebyl, a i podle výsledku to bylo trochu poznat. Nezahrál jsem ho dobře a hodně jsem tam ztratil v nadějích na postup na European Tour. Za se to byla ta druhá devítka, která mě dostala do kolen. Pak jsem si to už ale hodně užíval. Věděl jsem, že mám splněno, co jsem chtěl. Ta poslední dvě kola bylo o tom si je opravdu užít.

Jako první český golfista máte status, i když částečný, na European Tour. Co to pro vás znamená?
Je to obrovská satisfakce, jsem za to strašně rád. Chtěl bych poděkovat celému mému týmu, který mě táhl dopředu. To, co bylo ještě před minulou sezonou snem, se nyní stalo skutečností. Vidím, že ta cesta tam je, vede tam, a není to úplně nepřekonatelný oříšek.

Čím si vysvětlujete, že se právě vám jako prvnímu Čechovi povedlo uhrát kartu na European Tour?
Těch faktorů bude asi více, ale má píle a vůle pracovat na tom se zlepšovat každým turnajem a jít si za svým... Nikdy nic nevynechám. Proto jsem strašně rád, že se mi to povedlo, ale byla to tvrdá práce. Jak jsem řekl, bylo to deset let, co jsem Q-School zkoušel. Není to běh na krátkou trať, pro mě to byl maraton.

Na kolik turnajů si myslíte, že se v nadcházející sezoně European Tour dostanete a s čím do nich půjdete?
Mám takové zprávy, že kolem tří, čtyř, možná pěti turnajů by mohlo vyjít. Samozřejmě uvidíme, jak to letos bude rozdělené. Jako třeba před rokem, kdy jsem měl mít dobrou kategorii na Challenge, ale skoro nikam jsem se nedostával. Teď sice mám kategorii na European Tour, ale uvidíme, kam se dostanu. Prioritou ale samozřejmě bude Challenge Tour, takže se na European Tour nemohu tolik soustředit. Ale i díky tomu, že mám plnou kartu na Challenge Tour, tak si mohu rozvrhnout program a popřípadě se podívat, na které turnaje European Tour se dostanu.

Co od roku na Challenge Tour očekáváte?
Vítězství. Já už ani na nic jiného nemůžu myslet. Několikrát jsem byl blízko, hraji konzistentnější golf a znám dobře hřiště a vím, do čeho jdu. Pro mě to vždy není o tom, že tam skočím a vyhraji. Potřebuji si to trochu okoukat a teď jsem si to za ty dva roky okoukal dost. Teď už proto pro mě neexistuje nic jiného, než že někde vyhraji turnaj a dostanu se do TOP 45 na poslední tři turnaje.

Jak důležité jsou zkušenosti, které jste během posledních dvou let získal?
Zkušenosti pro mě hrají hlavní roli. Vidím, že ti kluci se dají porážet a že někteří, se kterými jsem ještě v minulém roce hrával, už jsou na European Tour. Hráli velice podobně, jako já, ale něco tomu u mě chybělo. Myslím si však, že za poslední sezonu jsem toho hodně dohnal a možná i předehnal. Uvidím, co mě bude čekat v dalším roce, ale hrozně se na něj těším.

Je pro vás zvýšenou motivací, vidět hrát bývalé parťáky o stupínek výše?
Rozhodně ano, je to pro mě velká motivace. Sdílel jsem s těmi kluky turnaje celý rok, věděl jsem, do čeho jdu. Co já hraji, v čem jsem lepší a v čem zase oni. Vidět je tam hrát, a ještě úspěšně, je pro mě obrovská motivace, protože vím, že tam jednou také mohu být.

Posunuly se vaše dlouhodobé cíle díky tomuto kariérnímu postupu?
Samozřejmě. Jsem první Čech, co získal, ať už je jakákoliv, kategorii na European Tour, což mým cílem určitě bylo. Teď jenom posouvat ty kategorie stále níž a níž, respektive výš a výš. Stále je tam ale ta jedna velká věc, PGA Tour v Americe.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení