Australian Open, turnaj ve stínu, přesto s velkými hvězdami

Emirates Australian Open

Nejen turnaj Tigera Woodse na Bahamách Hero World Challenge dokázal tento týden přilákat velká jména. Řada světových hráčů se tento týden ukáže i na Emirates Australian Open, včetně Paula Caseyho, Adama Scotta nebo Sergia Garcii.

I když Australian Open není ani součástí European Tour, souběžně hraný turnaj nejvyšší evropské série kvalitou pole zastiňuje. Mauritius Open se tak hvězdnými jmény pochlubit nemůže, ačkoliv mají oba turnaje zhruba stejné prize money (924 000 vs. 1 mil. euro).

Je to však velká prestiž vlajkové lodi PGA Tour of Australasia, která již od roku 1904 láká velká jména soutěžit o Stonehaven Cup, ačkoliv není součástí European Tour, jako ISPS Handa Vic Open, ISPS Handa World Super Six Perth a Australian PGA Championship.

Kromě jmenované trojice se již v Australian Golf Clubu v Sydney připravují domácí hvězdy Marc Leishman a Cameron Smith, dále obhájce vítězství Abraham Ancer, Louis Oosthuizen, Ernie Els, Geoff Ogilvy, K.J. Choi, Mike Weir, C.T. Pan a mnozí další. Startovat měl i Jason Day, ale do hry ho nepustily zraněná záda.

I pohled do listiny vítězů ukazuje, že Australian Open vždy patřilo k oblíbeným destinacím pro největší legendy světového golfu. Rekord turnaje dodnes drží Gary Player, který v roce 1965 zahrál -28. Turnaj vyhrál celkem sedmkrát.

Šestkrát zvítězil Jack Nicklaus, pětkrát Greg Norman. Vyhrál tu i Arnold Palmer v roce 1966, Lee Westwood v roce 1997, a v novém tisíciletí také Adam Scott, Geoff Ogilvy, Rory McIlroy a dvakrát Jordan Spieth. Hrál tu, ale nyvyhrál, i Tiger Woods.

Hráče láká i lukrativní příděl bodů do světového žebříčku, vítěz dostane minimálně 32 bodů bez ohledu na sílu startovního pole. Kromě toho tu tři nejlepší ještě nekvalifikovaní hráči v TOP 10 získají pozvánku na The Open, což také není k zahození.

Nejvýše postaveným hráčem ve světovém žebříčku je letos Angličan Casey. Ačkoliv ho Australian Open může někam posunou právě "jen" ve světovém žebříčku, nikoliv na PGA Tour či na European Tour, nebere světová čtrnáctka turnaj jen jako dovolenou.

"Mohl bych strávit čtrnáct patnáct hodin v letadle cestou kamkoliv jinam na světě a vzít si tam i svou rodinu. Rozhodně jsem sem nejel takovou dálku jen pro zábavu. Budu si to užívat, ale nejradši užívat hraním dobrého golfu a interakcí s fanoušky," předeslal Casey.

"Tenhle rok mám zatím dvě vítězství a rád bych přidal ještě třetí. Jedním z mých velkých cílů pro příští rok je dostat se do olympijského týmu. Beru proto každý možný bod, který můžu v žebříčku získat," pravil.

"Je tu něco, co odděluje Australian Open od ostatních turnajů a dělá ho jedinečným. Vždyť jednu chvíli v historii to byl skoro pátý major. Je dobré tu být zpět v tuhle část roku, protože jinak bych byl doma a nedělal nic. Akorát pil víno," dodal Casey.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení