Nikdo jako Seve už tu nebude, říká španělská hvězda Rahm

Jon Rahm

Žádný jiný Španěl není v současnosti lepší než on. Jon Rahm už třetím rokem patří mezi profesionály do absolutní elity. Je třetí na světě. A tak se logicky nabízí srovnání s legendárním krajanem Seve Bellesterosem. To ale 25letý rodák z Barriky odmítá. "Seve nám ukázal cestu, ale nikdo jako on už tu nebude," míní.

Mezi fanoušky ještě není tak oblíbený jako Tiger Woods nebo Rory McIlroy, kvalitou hry se jim ale rovná. Jestliže Woods s McIlroyem prožili báječný rok, to samé se dá tvrdit i o Rahmovi.

Potřetí za sebou vyhrál tři turnaje v jedné sezóně, sedmnáctkrát skončil v elitní desítce pořadí a rok 2019 zakončil málem hattrickem, když z posledních třech účastí vytěžil dva tituly a na Hero World Challenge skončil druhý.

Vítězství si navíc připisoval na velkých akcích. V červenci na Irish Open, na domácím Open de Espaňa v říjnu a nakonec na listopadovém DP World Tour Championship, sezónním finále European Tour, kde zároveň zvedl trofej pro nejlepšího hráče letošního ročníku.

(Foto: GettyImages)

Třešinkou na dortu by byla obhajoba triumfu na turnaji Tiger Woodse na Bahamách. Tam se v parádní formě ukázal Henrik Stenson, který Španělovi třetí titul ze tří startů vyfouknul.

Rahma to ale v žádném případě nemrzelo. Konec roku totiž zakončil sladce sňatkem, když si vzal americkou partnerku Kelley Cahill.

Idylický rok, který připravil Španělovi další výzvy do budoucna. Stát se světovou jedničkou a vyhrávat majory. Jako kdysi ikona nejen španělského, ale evropského golfu Seve Ballesteros.

Právě po Ballesterosovi se Rahm stal teprve druhým Španělem, který vyhrál sezónní žebříček European Tour. Rahm sice nepřestoupil k profesionálům v 16 letech jako jeho slavnější krajan, přesto jeho kroky vedly stejně jako ty Ballesterosovy do Madridu, kde se v golfu zdokonaloval.

Pak si ho vyhlédla univerzita Arizona State a začalo pendlování mezi španělskou metropolí a USA. I díky horké španělské krvi, která proudí v jeho žilách, se prosazoval v univerzitním golfu. Dodnes ho zdobí odvaha, se kterou se vrhá do riskantních úderů, které ve velké míře slaví úspěch. Může si to dovolit, Jon Rahm prostě nemá výraznou slabinu, navíc vyniká v krátké hře, kterou kdysi udivoval svět Ballesteros.

"Seve nám ukázal cestu. Olly (José María Olazábal), Sergio (García) a mnoho dalších ho na téhle cestě následovalo. Teď držím pochodeň já. A pokusím se ji nést, co nejdál. Ale není to jen o mě, za mnou jsou další skvělí hráči," vnímá své španělské následovníky.

Seve Ballesteros po prvním vítězství na The Open v roce 1979 (Foto: GettyImages) 

"Seve začal mnohem dříve a v jiné době. Povedlo se mu něco neuvěřitelného, co už dnes jen tak někdo nenapodobí. Nikdo už nemůže být takovým revolucionářem jako byl on," připomíná mladistvý věk, ve kterém vstoupil do velkého golfu a už v 19 letech vedl slavné The Open, které za dva roky vyhrál.

"V tomhle směru jsem už pozadu. Ale pokud se mi někdy povede jenom část z toho, co dokázal on, bude to úžasné," říká skromně Rahm s úctou ke španělskému velikánovi, který zemřel v roce 2011 po boji se zákeřnou nemocí.

"Tři roky hraju hodně dobře, je to i tím, že rostu jako osobnost. Ale na Seveho nikdo nemá. Já budu raději sám sebou. Můžu být jen Johnem Rahmem," dodává.

Připomenout si parádní vítězství Jona Rahma v závěrečném turnaji European Tour v letošní sezóně můžete v sobotu od 18:00 na Golf Channelu, který vysílá reprízu strhujícího listopadového finále.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení