České poprvé. European Tour pokračuje v JAR i s Matušem

Stanislav Matuš

Ve čtvrtek nastane historický okamžik českého golfu. Stanislav Matuš se stane prvním Čechem, který nastoupí v turnaji European Tour na základě hráčské karty. Se svou kategorií 22, kterou si uhrál v loňské Q-School, se dostal do startovní listiny SA Open v Jihoafrické republice.

Přímé přenosy turnaje nejvyšší evropské série s účastí Matuše mají možnost sledovat i čeští fanoušci na stanici Golf Channel. První dvě kola jsou na programu ve čtvrtek i v pátek vždy od 11:00. O víkendu se vysílá živě už od 10:00.

Že se Matuš objeví v následující sezóně tu a tam na turnajích European Tour, bylo jasné už od té chvíle, kdy ve finálové fázi poslední Q-School prošel cutem. Získal tím jistotu plné karty na Challenge Tour, o kterou mu šlo především, a jako bonus také částečný status na European Tour.

Ten mohl proměnit v první start jako člen elitní evropské série už před Vánoci, když by se se svou kategorií dostal na Australian PGA Championship, tam ale kvůli termínu svou účast ještě odmítl. Nyní už svou šanci využije.

Do prvního turnaje European Tour v nové dekádě vstoupí v 11:35 (10:35 SEČ) místního času na Bushwillow Course v Randpark GC v Johannesburgu. Společnost mu budou dělat domácí hráči Jean Hugo a Jake Redman.

"Vědět, že jsem tady na vlastní kategorii, pro mě hodně znamená," hlásil Matuš z Jihoafrické republiky den před startem turnaje.

"Samozřejmě bylo těžké se etablovat na místní podmínky. Od začátku týdne je tady těsně pod 30 stupňů, tráva je úplně jiná než v Evropě, a hlavně hrajeme v nadmořské výšce 1500 m. n. m., což hodně mění let míče. Přidává mu 10 až 15 procent na délce," popisoval.

Stanislav Matuš (Foto: Ladislav Adámek)

"Upřímně, trvalo mi, a stále ještě trvá, dostat se do správného herního tempa. Jsem obecně hráč, který potřebuje chvíli v tom teple potrénovat, než začne hrát turnajový golf. Takže to bude pro mě velký test," uvedl.

"Neměl jsem možnost vyrazit do tepla dříve, takže jsem většinu tréninků absolvoval v hale. Přece jen ta rohožka se chová jinak než tráva," glosoval Matuš s úsměvem.

Může se však těšit na to, že si vyzkouší hned dvě hřiště v nastavení European Tour. South African Open se kromě Bushwillow Course hraje ještě na Firethorn Course, které Matuše čeká v pátek

"Obě hřiště jsou obtížná, jedno více v lese, druhé otevřenější. Hlavní bude dobře zasahovat fairwaye abych si tvořil šance na birdie," plánuje nejlepší profesionál roku 2019 v anketě České golfové federace.

"Těším se na zahájení turnaje, a hlavně to beru jako skvělou přípravu na Challenge tour která se bude hrát na přelomu ledna února také v JAR," dodal Matuš před svým prvním startem v roce 2020.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení