Zemřel Pete Dye (94), legenda mezi architekty golfových hřišť

Pete Dye

Golfový svět přišel ve čtvrtek o jednoho ze svých hrdinů. Pete Dye si přitom nezískával srdce golfových hráčů a fanoušků svým uměním s holemi v rukou, ale tím, že tvořil úchvatná golfová hřiště. Na moha z nich se hrají velké turnaje, mimo jiné to bude i letošní Ryder Cup.

Ten se bude v září konat ve Whistling Straits, dalšími známými osmnáctkami nesoucími Dyeův rukopis jsou třeba Stadium Course v TPC Sawgrass, Ocean Course at Kiawah Island nebo Harbour Town.

Američana odjakživa fascinovaly skotské linksy, a tak se je co nejvíce snažil promítat i do svých hřišť ve Spojených státech. Ty mají často malé greeny, nepříjemné bunkery a celkově patří k tomu nejtěžšímu v USA.

"Golf není férová hra, tak proč stavět férová hřiště," řekl jednou v otázce na to, proč v TPC Sawgrass navrhl sice nádherný, ale brutální ostrovní green 17. jamky. A takových "lahůdek" najdete na jeho hřištích více.

"Pete zanechal výraznou stopu ve světě golfu a nikdy nebude zapomenut. Nesmírně nám chybí," stojí v prohlášení, kterým o Dyeově úmrtí informovala ve čtvrtek veřejnost architektova rodina.

Dye se navrhování golfových hřišť věnoval od roku 1959 a to ve spolupráci se svou ženou Alice. S tou byl ženat dlouhých 68 let, než loni v únoru zemřela. Společně se podepsali pod více jako 100 golfových hřišť.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení