Na Havaji triumfoval po play-off Smith, pro hořící Austrálii

Cameron Smith

Své první individuální vítězství na PGA Tour nemohlo pro Australana Camerona Smithe přijít v lepší čas. Zatímco on bojoval na Havaji se silným větrem, jeho domov i v minulém týdnu trpěl pod náporem katastrofálních požárů. Svým triumfem na Sony Open tak Smith věří, že svému národu pomohl nejen finančně, ale i psychicky.

Austrálii doslova dusí plameny už několik měsíců. O život přišly desítky lidí a miliony zvířat. Pomáhá, kdo může. A přidal se i Smith. Před turnajem Sony Open vzkázal, že za každé birdie pošle na pomoc 500 dolarů, za eagle dokonce tisíc. Nakonec posílá i vítězný vzkaz.

Vzkaz, že je dobré se nikdy nevzdávat. Což je ostatně vlastnost, kterou mají Australané v krvi. Dokázal to i 26letý profesionální golfista, který do akce v Honolulu vstoupil čtyřmi ranami nad par na úvodních dvou jamkách.

Rozhodit se nenechal. Věděl, že i když třeba nevyhraje, potřebuje zahrát co nejvíce berdíků. Nejen aby poslal "co nejvíce" peněz, ale aby na dálku třeba motivoval ostatní. A to se mu určitě ve Waialae Country Clubu podařilo.

"Každý putt do birdie, který jsem měl, pro mě znamenal více než obvykle. Více než to, že bych ho chtěl dát, jsem cítil, že ho dát musím," přiznal Smith poté, co zapózoval fotografům s pohárem pro vítěze.

Došel si pro něj i po tom hrůzostrašném startu do turnaje: "Vždy jsem byl celkem dobrý v tom se nevzdávat. Nikdy jsem neměl pocit, že bych nějak potřeboval v hlavě nakopnout. Tohle ale byl po celý týden velký boj."

Platilo to i pro neděli, do které vstupoval v nejlepší pozici Američan Brendan Steele. A když na 11. jamce proměnil těžký bunker shot v birdie, zdálo se, že rozhodl o svém vítězství. Vždyť v tu chvíli vedl o tři rány...

Jenže Cameron Smith se nevzdal.

Sám ještě zahrál dvě birdie, když to druhé klíčové přišlo na závěrečné osmnáctce. Vynutil si ním play-off se Steelem, který závěr finálového kola nezvládl a dvěma bogey dal Smithovi šanci. Oba skončili na skóre -11.

V rozehrávce pak Steele potvrdil svou aktuální nepohodu, a hned na první jamce zahrál bogey. Smithovi tak na desítce stačil par, aby si připsal jedno ze zlomových vítězství v kariéře. Možná vůbec to nejdůležitější.

"Možná teď neudržím slzy... Doufám, že toto přinese do Austrálie alespoň trochu radosti. Vím, že procházíme těžkými časy, ale držíme se. Všichni se pro vás snažíme získávat peníze, milujeme vás. Díky," řekl Smith v emotivním vzkazu do mikrofonu ještě na hřišti.

Konečné pořadí turnaje naleznete zde.

Sestřih finálového kola

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení