Nicklaus slaví osmdesátiny. Stále je hlavním pilířem golfu

Jack Nicklaus

Pokud chceme docenit přínos Jacka Nicklause pro hru zvanou golf, musíme mluvit pouze v superlativech. Legendární Zlatý medvěd oslavil v úterý 80. narozeniny. Nikoliv jako důchodce na odpočinku, ale jako někdo, o koho se golf stále opírá jako o jeden ze svých nejsilnějších pilířů.

Nicklaus už se svou rodinou své narozeniny oslavil. Společně s ní mu přišlo vzdát hold shromáždění dvou set nejbližších přátel. A nejen jemu. Příští měsíc oslaví osmdesátiny i jeho žena Barbara, s níž se oženil ve dvaceti letech a mají spolu pět dětí a 22 vnoučat.

Rok 2020 je pro ně vůbec rokem významných jubileí. Kromě osmdesátin oba oslaví v červenci 60 let od svatby a o Vánocích 50 let společného života ve svém domě v Lost Tree v North Palm Beach na Floridě.

Jak moc Nicklaus znamená pro místo, kde žije, dokazuje už jen to, že páteřní komunikace v jeho městě, která mu vede za domem, je po něm pojmenovaná. Do oblasti Palm Beach se přistěhoval už v roce 1966 po dětství a mládí stráveném v Ohiu.

Kdo by čekal, že Nicklaus bude v osmdesáti bilancovat, mýlil by se. Do deváté dekády svého života vstupuje v plném pracovním nasazení.

"Odejít do důchodu? Na to opravdu nemyslím. Nikam odcházet nechci. Stále mám, ještě hodně věcí, které chci dělat," řekl novinářům ve videokonferenci ze své pracovny, kterou pro média uspořádal u příležitosti svého jubilea.

A tak jeho dny stále zůstávají stejné. Brzy ráno i pozdě večer 20 minut cvičí ve své tělocvičně. "Nikdy nevynechám," říká. Byl tam i v jednu hodinu v noci po své narozeninové párty. Jediné, co ho trápí, je bolest v rameni a v zádech, ale jak říká, je to jen součást stárnutí, které bere s nadhledem.

Stále se se svou ženou věnuje charitě, která pomohla změnit životy titisíců lidí k lepšímu. Stará se o svůj byznys, který mu vynesl mnohem více peněz, než které si vydělal hraním golfu. Současným hráčům výdělky nezávidí. "Jsem rád, že jsem jim k nim dopomohl," připomíná s oblibou.

A také stále navrhuje a staví golfová hřiště. "V tom jsem zapojený rád. Momentálně pracuji na devíti desíti hřištích," prozradil Nicklaus, který za život postavil více než 300 hřišť. Na 15 z nich se hraje PGA Tour.

Do ní je Nicklaus stále zapojen prostřednictvím turnajů, jako jsou Memorial Tournament v jeho rodném Ohiu, nebo Honda Classic na PGA National několik kilometrů od svého domova.

V neposlední řadě je stále k dispozici jako mentor pro špičkové hráče, jako jsou Justin Thomas, Rickie Fowler, Dustin Johnson, Rory McIlroy a Patrick Cantlay, kteří si k němu chodí pro radu, stejně jako 30 dalších profesionálů z jeho Bear’s Clubu v Jupiteru, který založil v roce 1999.

"Velmi mi lichotí, když mladí hráči naslouchají někomu, komu je osmdesát. Nikdy neposloucháte svého tátu, tak proč byste měli dědu," smál se Nicklaus.

"Za dnešní kluky jsem ale trochu smutný. Mají své instruktory, psychology a všechny tyhle věci. Vždy jsem si myslel, že jde především o to se hrou bavit a učit se ji dělat sám za sebe," povídal Nicklaus.

"Když tohle děláte a turnaj je u konce, zodpovědnost je jen na vás. Neptáte se, jestli jste udělal přesně to, co vám tamten chlápek řekl. Já jsem se stal zodpovědným za svou hru. Uměl jsem dělat vlastní rozhodnutí," dodal.

Pro mnoho pamětníků však zůstává jako největší Nicklausův odkaz ten hráčský. Byl to on, jehož pomocí se golf překlenul ze starých časů do nových a byl tak připraven na příchod takového fenoménu, jakým je dnes Tiger Woods.

Při vší úctě k dalším velikánům, jen oni dva spolu svádějí historický boj o toho největšího hráče všech dob, a to nejen svým přínosem na hřišti, ale i mimo něj.

Ostatně jejich vzájemný souboj o prvenství v počtu vyhraných majorů, který spolu vedou napříč generacemi a desetiletími, je posledním kláním, do kterého je Nicklaus osobně zapojený, byť už jenom pasivně.

(Foto: GettyImages)

Celý sportovní svět s napětím očekává, jestli znovu povstalý Woods dokáže vyrovnat či překonat jeho 18 trofejí z turnajů velké čtyřky. Tiger svůj patnáctý triumf z majorů získal loni na Masters, kde zároveň vyhrál své páté zelené sako. O jedno méně, než má ve sbírce rekordní Nicklaus.

Jeho velké životní jubileum může mladší generaci, která celosvětově vyrůstala právě na Woodsovi, připomenout, že i před Tigerem tu byl někdo, kdo byl minimálně stejně dobrý jako on.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení