V Česku vznikl unikátní golfový tréninkový IT systém, zájem o něj roste

TCM.golf

​Pokud máte co dočinění s golfovým tréninkem, zbystřete. A je jedno, jestli jste přímo trenéři, jejich klienti, majitelé hřiště, nebo rodiče budoucích golfových hvězd. Po roce ostrého testování na Kaskádě, Kořenci a Loretě spatřil koncem ledna světlo světa nový systém, který by mohl naprosto překopat tréninkové programy, a to především s dopadem na virtuální podporu. Systém TCM.golf už dokonce zaujal i Českou golfovou federaci, která ho bude využívat nejen v rámci Tréninkových center mládeže v jednotlivých klubech.

Abychom vás velmi rychle na úvod uvedli do obrazu. TCM.golf je systém, který přehledně zaznamenává veškeré dění v jakékoliv tréninkové skupině. Přihlásit se do něho může online kdokoliv odkudkoliv, třeba i z chytrého telefonu. Trenéři v něm mohou detailně plánovat své lekce, hráči skrze něho dostávají veškeré potřebné informace a třeba rodiče si mohou kdykoliv udělat přehled o tom, co se právě kolem jejich dětí děje.

To vše společně s výstupy v podobě neuvěřitelného množství informací přimělo Českou golfovou federaci ke spolupráci. "Opakovaně se objevuje poptávka z klubů o tom, zda podobný software plánujeme. Spojili jsme proto síly, protože se jedná o něco, co chceme dlouhodobě rozvíjet a na čem chceme dlouhodobě pracovat. Pro tréninková centra bude ČGF systém financovat plně. I menším klubům se pak pokusíme vyjít vstříc, abychom třeba spolufinancovali jeho pořízení," prozradil Aleš Libecajt, generální sekretář České golfové federace.

Ten se v předešlých dvou týdnech zúčastnil řady setkání ČGF, vývojářů systému, zástupců klubů a resortů a také samotných trenérů. Systém TCM.golf byl představen v rámci roadshow na šesti vybraných hřištích po celé republice, když byl prezentován více jak 120 účastníkům seminářů.

"Tréninkových center mládeže, která pracují podle našich not, je v celé republice 26, nově jich bude 27. A aby mohly čerpat finanční prostředky, bude používání tohoto systému podmínkou. Ale i v ostatních ze 181 klubů se s mládeží pracuje a bude možné tam systém praktikovat také," myslí si Libecajt, který se na seminářích za ČGF střídal s Petrem Šavrdou, který má manažersky na starosti českou reprezentaci.

Systém TCM.golf můžete ovládat i z chytrého telefonu.

Pro federaci je přitom systém důležitý nejen s ohledem na detailní přehled o fungování tréninkových center. ČGF totiž musí každý rok dokládat přesné informace na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy z důvodu čerpání finančních prostředků v rámci programu Talent.

Dříve tímto způsobem federace získala až 3,5 milionu korun, ale třeba letos to bude částka výrazně nižší. I kvůli tomu, že nebylo možné dodat všechny potřebné informace ohledně práce s dětmi.

"Chceme hlavně kontrolovat efektivnost práce tréninkových center a více sledovat rozvoj každého hráče. A to i z široké základy spodního patra pyramidy, abychom znali jeho historii předtím, než postoupí do vyšších pater až směrem třeba k národnímu týmu," dodává Libecajt.

Za vývojem systému stojí Tomáš Vrbický, mimo jiné prezident Golf Clubu Prostějov, který se v loňském roce domluvil na spolupráci s Jiřím Novosadem, bývalým manažerem z Čeladné a naposledy z pyšelské Lorety. Oba dva tak mají ke golfu velmi blízko, když Tomáš má v týmu na starosti především "jedničky a nuly", zatímco Jiří celkový byznys.

Zleva Tomáš Vrbický, Petr Šavrda, Jiří Novosad a Radek Boszczyk, hlavní programátor.

Ještě před TCM.golf vyvinul Tomáš Vrbický systém GolferIS, komplexní systém pro golfové kluby, který už v Česku a na Slovensku využívají desítky golfových hřišť. Nyní ale společně míří především se svým druhým softwarem ještě dál, a to nejen geograficky, ale i co se týče okruhu sportů, v rámci kterých by modulovaný TCM.golf mohl fungovat.

"TCM.golf je skutečně revolučním nástrojem na poli analytického přístupu k výchově a tréninku sportovce," věří Novosad a pokračuje: "Mimo velkého množství sportovních funkcí nabízí platformu pro správu agendy a komunikační a informační systém pro kontakt mezi trenéry, dětmi a jejich rodiči, popřípadě jakýmikoliv klienty. Z našich dlouholetých zkušeností víme, že řeší reálné každodenní problémy. Všem zainteresovaným šetří čas, náklady a otevírá zcela nové cesty, jak oslovit nové zákazníky a jak komunikovat s těmi stávajícími."

Díky propracovanému tréninkovému deníku a jeho propojení s herními statistikami a výsledkovým servisem hráče, vyhodnotí systém efektivitu přípravy. Trenér je následně schopen zaměřit trénink na aspekty hry, které vyžadují zlepšení na základě dat, nikoli na základě vlastních domněnek nebo na základě domněnek hráče.

Systém navíc pomůže trenérovi mimo jiné ohlídat faktory, které mohou mít klíčový dopad na výkonnost hráče, nebo na jeho náchylnost ke zraněním, jako jsou růstové a váhové skoky.

Tomáš Vrbický stojí také za populárním "klubovým" systémem GolferIS.

Pro příklad nabízíme modelovou situaci.

Trenéra čeká hodina s jeho skupinou. V rámci systému ji zadá do kalendáře s informací, co a kdy se bude trénovat. Hráči či jejich zástupci budou o všem okamžitě informováni, mohou (ne)potvrdit svou účast a následně se jim trénink zanese do deníku.

Po určitém časovém období budou všichni přesně vědět, jaké aspekty a jak často během roku trénovali, což ve spojení se zadáváním herních statistik bude reflektovat úspěšnost tréninkových metod.

A trenéři budou vědět, na čem je případně potřeba ještě více zapracovat, nebo kde naopak vše funguje, jak má.

"Pokud začnou golfová hřiště, kluby, akademie a trenéři využívat moderních technologií s jasnou vizí a strategií, poroste kvalita a konkurenceschopnost celého odvětví, a to jak po sportovní, tak i po obchodní stránce," myslí si Novosad. Že se se svým společníkem vydal na dobrou cestu, ukazuje zájem klubů, trenérů a třeba i samotné české PGA, která už také vymýšlí možnosti spolupráce. V jednání je už také možná spolupráce s dalšími zahraničními federacemi a asociacemi.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení