Medvědí past je místem katastrof. Statistiky to jen potvrzují

The Bear Trap

PGA Tour se opět zastavila v PGA National Golf Clubu v Palm Beach Gardens na Floridě. Hřiště The Champion hostí od roku 2007 turnaj The Honda Classic a skrývá v sobě jednu z nejobávanějších sekvencí jamek s názvem The Bear Trap – Medvědí past.

Tento týden se tak jamky 15 až 17 opět dostanou do centra dění. Patnáctka dlouhá 164 metrů, šestnáctka 397 metrů a sedmnáctka 160 metrů. Je to trojice jamek přivolávajících na hráče pohromy. Především svou všudypřítomnou vodou, která hrozí utopit každou ránu.

"Tady se buď prohrává, nebo vyhrává," píše se na plaketě u odpaliště 15. jamky u sochy medvěda. Jsou to slova Jacka Nicklause, který je autorem posledního redesignu hřiště.

A Medvědí past proto, že Nicklausovi se přezdívá Zlatý medvěd.

A často je tomu přesně tak, jak řekl. Zatímco sny jedněch hráčů se tu topily v jezírkách lemující Medvědí past, z jiných se tu naopak rodili šampioni. Legendární je pak vítězství Adama Scotta z roku 2016, který tu dokázal vyhrát, i když ve třetím kole zahrál quadruple bogey na patnáctce.

O jak těžký úsek se jedná, dokládají i statistiky, když údaje jsou sbírány od roku 2007, kdy se sem turnaj přemístil z Country Clubu at Mirasol.

Tak například mimo major turnaje se jedná o třetí nejtěžší sérii jamek na PGA Tour s průměrem 0,644 rány nad par. Těžší už jsou jen jamky 16 až 18 v Quail Hollow a 8 až 10 v Pebble Beach. V rámci The Honda Classic se tu zahrálo 3629 ran nad par, zatímco na zbylých 15 jamkách 4934 nad par.

Minimálně jedno soutěžní kolo tu odehrálo 543 hráčů, z nichž 76 % (415) utopilo v Medvědí pasti aspoň jeden míček. Nejvíce kol bez rány do vody tu zahrál Michael Thompson (28), vítěz turnaje z roku 2013. Za ním jsou Jim Furyk (14) a Bud Cauley (13).

Jen 54 hráčů dokázalo zahrát Medvědí past za celý týden bez bogey a jen dvěma hráčům se to povedlo ve třech případech - Keeganu Bradleymu a Graemu McDowellovi. Nejvíce míčků do vody tu naopak poslal Ryan Palmer (16), o tři méně pak Jimmy Walker.

Palmer tu také drží nejhorší bilanci s celkovým skóre +39. Za ním je Adam Scott, který tu zahrál dohromady +33. O to obdivuhodnější je, že tu dokázal před čtyřmi lety zvítězit.

Nejlepší skóre od roku 2007 tu mají Russell Knox a Adam Hadwin, kteří jsou na Bear Trap zatím šest ran pod parem. Jen 6,4 % hráčů (35 z 543) tu má přitom během svých kariér souhrnný výsledek pod par.

Rekord v počtu utopených míčků během projití Medvědí pasti drží se čtyřmi balonky ve vodě Gavin Coles, který v roce 2007 zahrál ve třetím kole na patnáctce octuple bogey, tedy 11 ran. Na této jamce skončilo ve vodě celkově ďábelských 666 ran. Na sedmnáctce 455 ran.

V Medvědí pasti ale padla také dvě esa, obě v roce 2017 na patnáctce. Jedno v prvním kole, když byl autorem Scott Stallings, druhé ve čtvrtém kole a zahrál ho Jhonattan Vegas.

Není třeba se obávat toho, že by se tu neděly velké věci i letos. K vidění budou v přímých přenosech stanice Golf Channel od čtvrtka do neděle.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení