Nebyla jiná možnost než letos turnaj zrušit, říká Petr Dědek

Petr Dědek

​Celosvětová epidemie spojená s koronavirem Covid-19 zapříčinila zrušení letošního D+D REAL Czech Masters. Domácí golfová akce roku doplatila na nepříznivou situaci, do které se celý svět stále ještě dostává, důvody jsou přitom nejen zdravotní, ale i ekonomické. Petr Dědek, majitel pořádající společnosti Relmost, tak podle vlastních slov neměl jinou možnost.

Turnaj na Albatrossu se měl konat sice až v srpnu, první akcí Relmostu v tomto roce však měla být Prague Golf Challenge v rámci Challenge Tour už začátkem května. I to je podle Petra Dědka jeden z důvodů, proč muselo přijít pro někoho možná nepochopitelné rozhodnutí.

"Samozřejmě, že to bude mít ekonomické dopady, ty už jsou ale nyní obrovské. Důležité ale přeci je zdraví lidí a udělat vše pro to, aby bylo možné poté, až se to přežene, pokračovat," říká Dědek.

Co definitivně rozhodlo o zrušení letošního Czech Masters a turnajů Challenge Tour pořádaných Relmostem?
Situace, která eskaluje po celém světě a není příznivá. V úterý navíc přišlo rozhodnutí vlády zrušit akce nad sto lidí, situace se každým dnem a každou hodinou zhoršuje a vypadá to, že bude zrušena řada sportovních akcí v tomto roce, ať už jde o fotbal a hokej, ligy nebo šampionáty. Sport půjde do pozadí, a je to logické, protože na prvním místě je zdraví.

Fanoušci se ptají, proč se ruší srpnová akce. Co byste jim odpověděl?
Situace je taková, že když se akce včas nezruší, tak místo toho, aby turnaj něco přinesl, tak odnese. Zrušená akce těsně před startem stojí obrovské peníze a úsilí, je to velký ekonomický problém. A my se nechceme dostat do ekonomických problémů. Pokud bychom turnaj na poslední chvíli neudělali, tak by nám z toho plynuly obrovské sankce. Zrušení v tomto případě není v naší moci, není to primárně naše rozhodnutí. Je to vyšší moc. My chceme, aby naši partneři měli jistotu. A ta jistota je, že letošní ročník vynecháme, a budeme pokračovat v roce 2021.

Czech Masters navíc není vaší jedinou akcí, pořádáte také tři v rámci Challenge Tour a první se měla konat už začátkem května na Zbraslavi.
Samozřejmě, je to tak, ty turnaje jsou jako spojené nádoby. Jedno bez druhého nefunguje. Nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale s ohledem na všechny aspekty nebyla jiná možnost. V každé firmě je dnes krizový management. A marketing je v tuto chvíli až na posledním místě. Není možné riskovat, že by ten celkový dopad byl ještě horší, než je teď. Pokud bychom s naším rozhodnutím otáleli, tak by se situace ještě zhoršila.

Bylo by vůbec možní turnaje v současné celosvětové situaci připravit?
Nebylo by to vůbec jednoduché. Takto velký turnaj se nepřipravuje dva tři měsíce před zahájením, my na něm pracujeme celý rok. A už nyní plynou ekonomické náklady. Lidé to možná nechápou, přijde mnoho kritiků, kteří si řeknou, co to dělají, ale my se musíme seriózně rozhodnout s velkou odpovědností jak vůči zdraví hráčů, návštěvníků a partnerů, tak s ohledem na to, co můžeme a nemůžeme splnit vůči partnerům.

Myslíte, že šlo podobnému vývoji zabránit?
Kdyby určitá opatření a rozhodnutí udělaly některé země dříve, tak jsme my nyní nemuseli být v této situaci. Je to jen na zodpovědnosti lidí a mrzí mě, že to někteří zlehčují, jako třeba pan Hrušínský se svým divadlem Na Jezerce. Samozřejmě, že to bude mít ekonomické dopady, ty už jsou nyní obrovské. Důležité ale přeci je zdraví lidí a udělat vše pro to, aby bylo možné, až se to přežene, pokračovat. Když je válka nebo jiná velká událost podobná té současné, tak se k tomu musí všichni nějak postavit. Já se takto rozhodl včas, situace bude v Evropě eskalovat do ještě větších měřítek.

Mohou se alespoň čeští golfoví fanoušci tedy upínat k pokračování turnaje v roce 2021?
Věřím, že tato nepříznivá situace nebude dlouhodobá a že se k našim turnajům už v příštím roce vrátíme. Termín pro Czech Masters na rok 2021 už máme, hrát se bude od 19. do 22. srpna. Nezbývá než věřit v lepší časy. Hlavně si ale přeji, ať jsou všichni zdraví. Na tom záleží.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení