Evropský tým pro letošní Ryder Cup ovlivní pandemie koronaviru. Jak?

Evropa Ryder Cup

Další zrušený turnaj European Tour je dalším hřebíčkem do rakve evropské kvalifikace pro letošní Ryder Cup. Ta se zastavila společně s turnaji po celém světě a už nyní je jasné, že minimálně její evropská část bude pandemií koronaviru COVID-19 výrazně ovlivněna.

Zatímco PGA Tour se plánuje vrátit už v polovině června, European Tour se pořádně nerozběhne minimálně do začátku září. Do té doby jsou v jejím kalendáři pouze major PGA Championship, turnaj ze série WGC v Memphisu a také British Masters, které je však také v ohrožení.

Evropská kvalifikace pro letošní Ryder Cup, která se skládá ze dvou částí, přitom má končit 13. září. V rámci její evropské části tak už hráči dostanou minimum příležitostí na zisk tolika potřebných bodů.

Momentálně drží čtyři místa zajišťující účast na tradičním golfovém klání Evropy a Spojených států Angličan Tommy Fleetwood, Španěl John Rahm, Francouz Victor Perez a Rory McIlroy ze Severního Irska.

Dalších pět hráčů by se mělo kvalifikovat skrze světový žebříček, což by v tuto chvíli znamenalo další čtyři Angličany Eddieho Pepperella, Dannyho Willetta, Matta Fitzpatricka a Leeho Westwooda, které by doplnil Rakušan Bernd Wiesberger. Ano, zatím chybí řada tradičních opor.

Některé si ještě budou moci polepšit ve světovém pořadí díky turnajům PGA Tour, ale i tak je dost dobře možné, že řada z nich bude muset spoléhat na divoké karty kapitána Pádraiga Harringtona. 

Ten už dříve mluvil o tom, že by si klidně všech 12 hráčů vybral sám. "Nyní vám ale mohu říci, že scénář s 12 divokými kartami zde není," přiznal Harrington pro The Times. Nyní se už spekuluje pouze nad tím, zda by Ir nedostal o jednu divokou kartu navíc, měl by tak čtyři místo tří.

Je otázkou, z které části kvalifikace evropského týmu by ubrala jednu automatickou pozvánku. Jestli z té na základě bodů získaných na European Tour, nebo v rámci světového žebříčku. Tak či tak ho čeká těžká volba.

Momentálně totiž musí v divokou kartu doufat mimo jiné zkušení veteráni Justin Rose, Sergio Garcia, Henrik Stenson, Shane Lowry, Francesco Molinari, Paul Casey nebo Martin Kaymer. Nejen u nich přitom není jasné, jakou formu budou mít po několikaměsíční nečekané pauze.

To americký kapitán Steve Stricker má pro klání ve Whistling Straits, které je naplánováno na 25. až 27. září, výrazně lehčí úlohu.

Američané mají totiž pouze jeden kvalifikační žebříček, ve kterém jsou na osmi "postupujících" místech více méně všechny hlavní hvězdy amerického současného golfu, včetně zatím osmého Tigera Woodse.

Další čtyři hráče si pak bude moci Stricker vybrat podle aktuální formy, kterou v létě předvedou na PGA Tour. Na té přitom hraje jen menší skupina Evropanů, ostatní nebudou mít šanci ukázat, jak na tom jsou.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení