Na kluky z Augusty se letos nečeká. Je tady Grabmasters!

Grabmasters

Od roku 2013 jsou to dvě nerozdělitelné nádoby. Masters a Grabmastes. Letos ale slavný turnaj v Augustě a stále prestižnější akci na Grabštejně přeci jen něco rozdělilo. Pandemie koronaviru COVID-19 posunula termín konání obou golfových podniků, které se tak vůbec poprvé historii neuskuteční ve stejném datu. Jako první se pak bude hrát v Česku, a to už v tomto týdnu. Kdo oblékne zelené sako?

Původně se měly obě dvě akce konat od 9. do 12. dubna, to se ale nakonec ukázalo jako nemožné. Zatímco zatím ještě stále nepatrně známější Masters se v Augustě odehraje v polovině listopadu, na Grabštejně se bude o golfovou nesmrtelnost bojovat už začátkem června.

"Čekat na kluky z Augusty nemělo smysl, protože do listopadu bychom stejně nevydrželi. A navíc, kdo by riskoval avizované další vlny," řekl nám v úterý, den před startem turnaje tradičním Par3 Contestem, Tomáš Burda, jeden z organizátorů celé akce.

Ten přiznává, že nejen jemu ještě v polovině března dlouho nedocházelo, že původní termín není letos reálný: "Potom nám ale zavřeli hospody a naše životy byly ze dne na den v troskách. Následovala série nařízení, které se nás však zpočátku vlastně netýkaly a my se smáli, že všechny limity a omezení jsou nám šity na míru a že nás nic nemůže ohrozit."

Chyba lávky. Velmi rychle byly zrušeny všechny nejen sportovní akce a Grabmasters muselo řešit, co dál. Když se však začala situace rychle obracet k lepšímu, byl okamžitě vypsán nový termín.

"Jakmile jsme zahlédli světlo na konci hřiště, neváhali jsme s vypsáním nejbližšího možného termínu, než si to ti chytráci nahoře zase rozmyslí. Chairman Forby (David Forbelský) vydal bleskové prohlášení o tom, že se Grabmasters uskuteční druhý čtvrtek po otevření hotelů a náhradní datum bylo na světě," prozradil Burda.

A jak na změnu zareagovali samotná hráči turnaje? "Ukázalo se, že pro většinu z nich je Grabmasters naprostou prioritou, a tak byl nakonec jejich úbytek téměř zanedbatelný. Byl tak kompenzovaný přílivem těch, kterým nevyhovoval duben nebo kteří se z nejrůznějších důvodů do startovního pole neprobojovali."

Už ve středu se tak někteří z nich potkají na nejen pro Augustu tradičním klání na tříparové akademii. Večer pak na hráče čeká obvyklá večeře, která letos však nebude s přízviskem "Champion", ale "Loosers". Proč?

"Loňský šampion Vašek Lébl jr. se s náhradním termínem nedokázal vyrovnat a poslal místo sebe svého bratrance Ondru. Ovšem bez proviantu. Z večeře šampionů se mávnutím proutku stala záložní varianta - loosers dinner, což nám ovšem nevadí, protože my si ji užijeme i bez šampióna," uvedl Burda věci na pravou míru.

Na večeři, kterou v minulosti hostil mimo jiné dvojnásobný šampion turnaje Ondřej Lieser, se tak budou podávat oblíbené pochoutky z místní udírny a grilu. Před náročným čtyřdenním kláním přijdou k duhu.

Je zde pak něco, čím pandemie koronaviru letošnímu ročníku pomohla?

"Nespornou výhodou drobného časového posunu v konání turnaje jsou dva měsíce, které mělo hřiště k dobru na přípravu. Kdo byl v posledních dnech na Grabštejně, jistě uzná, že v takové kondici nebylo od napadení Kuvajtu. Fakt, že nejspíše nebude sněžit a že ranní flighty se obejdou bez kulichů, nejspíš nikomu vadit nebude," myslí si Burda.

Ten na Grabštejn zve fanoušky, především pak na nedělní finálové kolo. Ti, kteří se na sever Čech nebudou moci dostavit, pak mohou vše podstatné sledovat online na internetu. Během čekání na posunutý termín totiž vznikl GrabMastersKannal, který v posledních týdnech přinášel krátké filmové pohledy do historie, současnosti i budoucnosti turnaje, návody, příručky a další zajímavé informace.

"Tak tomu bylo doposud, ale od středy už bude zase všechno jinak. Se startem turnajového programu začne vysílat i 'televizní stanice' GrabMasters live, která bude přinášet obrazové informace přímo z dějiště turnaje. Diváci a fanoušci se mohou těšit na záběry ze hry a rozhovory s významnými osobnostmi i naprosto bezvýznamnými hráči," láká Burda na (ne)atraktivní obsah. Už se nemůžeme dočkat!

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení