Rahma nezastavil ani trest. Vyhrál Memorial a je světovou jedničkou

Jon Rahm

Dlouho se zdálo, že finálové kolo letošního Memorialu bude jenom formalitou. Jon Rahm v jeho úvodu navyšoval svůj náskok v čele pořadí, na druhé devítce ale přeci jen připustil menší drama. Nakonec ale všechno zvládl, tak trochu ve španělském stylu, a díky vítězství na turnaji Jacka Nicklause se stal světovou jedničkou.

Rahm vstupoval do finálového kola s náskok čtyř ran, který díky poklidné hře dokonce zdvojnásobil! Neriskoval, často hrál pouze železy, a díky dvěma berdíkům (5, 7) se posunul už na skóre -14. Přesně v polovině kola vedl o osm ran a zdálo se, že je rozhodnuto.

Nebylo.

Přišlo totiž bogey na desítce, dokonce dabláč na pětiparové jedenáctce a další bogey na čtrnáctce. Když k tomu přičteme birdie Ryana Palmera na tříparové dvanáctce, smrsklo se Španělovo vedení čtyři jamky před koncem na pouhé tři rány! Drama bylo na světě.

Rahm však v klíčovou chvíli vytáhl to nejlepší ze své krátké hry. Na jamkách 15, 17 a 18 zachránil díky skvělým up and downům pary a na šestnáctce dokonce chipnul do birdie!

Rahmův chip-in na 16 a porušení pravidel

To sice bylo později změněno na bogey, protože Rahm při přípravě na ránu pohnul míčkem, který nevrátil do původní polohy a dostal dvě trestné rány za porušení pravidla 9.4, ale to už nehrálo roli.

Po kole za 75 ran (+3) vyhrál s celkovým skóre -9 o tři rány před Palmerem. Seve Ballesteros by na něho byl tak pyšný!

"Byl to jeden z mých nejlepších výkonů v životě. Včera to bylo možná vůbec nejlepší kolo, jaké jsem kdy zahrál, a dnes jsem to uzavřel několika perfektními up and downy," svěřil se Rahm po dohrání.

A nezapomněl připomenout také Ballesterosův odkaz, který v sobě má každý španělský golfista: "Jako Španěl jsem rád, že to dnes bylo právě takto. Každá rána se počítá a uhrát ty dva poslední up and downy... Tak to dělají skuteční Španělé."

"Má krátká hra byla celý týden neuvěřitelná. Byla skvělá a já byl několikrát blízko chipnutí do jamky. Vždycky slyšíte, že to dělají šampioni, a právě to se mě podařilo," dodal šťastný Rahm.

Ten si díky vítězství v Muirfieldu splnil svůj dětský sen.

"Když jsem byl malý, tak jsem sám se sebou uzavřel dohodu. Myslím, že mi bylo 13 nebo 14, kdy jsem na tom začal pracovat a všechno v golfu jsem dělal proto, abych se stal světovou jedničkou a byl nejlepším hráčem, jakým bych mohl být," přiznal 25letý rodák z Baskicka.

Na golfovém trůnu vystřídal Roryho McIlroye a jako by tomu sám nemohl uvěřit: "Je neuvěřitelné, že se to stalo tak rychle, netrvalo to snad ani deset let. Myslím to tak, že kolik lidí si splnilo svůj celoživotní sen mezi 20 a 30 lety? Je to neuvěřitelné. Navíc jako Španěl, druhý Španěl v historii, a s ohledem na to, že se na to místo nepodařilo dostat příliš mnoha Evropanům, je to unikátní pocit, který si budu chvíli užívat."

Konečné pořadí turnaje naleznete zde.

Sestřih finálového kola

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení