Lieser letí na turnaj ET do Dubaje! Jak je to ale s jeho kartou? A co olympiáda?

Ondřej Lieser

Ondřej Lieser zaznamenal v listopadu před měsícem možná stěží uvěřitelný posun ve své golfové kariéře. Díky dvěma vítězstvím na Challenge Tour i celkovému triumfu v sérii se přiblížil životním cílům. Na druhou stranu, v jiných letech by z toho profitoval více. Přesto se může těšit na turnaje European Tour, na první vyráží už v pátek!

Vyhrát celou Challenge Tour, to je něco. Dokázat to navíc jen s polovinou odehraných turnajů... Není to však nic, na co bychom nebyli u Ondry zvyklí, vždyť obdobně se posunul z Pro Golf Tour na Challenge Tour. 

Na té mu pak stačil pouhý rok k tomu, aby udělal další krok a posunul se ještě o stupeň výše. Bohužel pro něho se to stalo v pandemií koronaviru ovlivněné sezoně, po které platí trochu jiná pravidla, než obvykle.

Normálně by se Lieser mohl těšit na kartu kategorie 14, která je připravena pro nejlepší hráče Challenge Tour uplynulé sezony. A ještě by v ní navíc zářil na prvním místě. Měl by tak jisté prakticky všechny standardní turnaje, na kterých by chtěl startovat. Jenže tak tomu není.

Statusy totiž byly pro tento rok "zamražené" a přesouvají se do toho příštího. Nejlepší český golfista se tak musí spokojit s kartou kategorie 20 pro vítěze turnajů Challenge Tour z posledních dvou let.

Ani ta není rozhodně k zahození, vždyť se díky ní dostane už v příštím týdnu na turnaj Golf in Dubai Championship a všichni ho tak budeme moci sledovat v přímém přenosu na Golf Channelu. Co se však týče celé sezony, nabídne Lieserovi méně herních příležitostí, než čtrnáctka.

Pro lepší představu, rozdíl, mezi nejlepším místem v kategorii 14 a tím, které má nyní 29letý Čech v kategorii 20, je zhruba 80 míst.

Lieser ale získal ještě něco!

Vedení European Tour se ve chvíli, kdy přesunulo letošní statusy do příštího roku, rozhodlo pomoci nejlepším pěti hráčům letošní sezony Challenge Tour tzv. "Odměnami za výkon" (performance rewards).

"Proto bude na určitých turnajích European Tour, kde se očekává, že se do turnaje dostanou všichni hráči kategorie 17 (absolventi Q-School 2019), k dispozici maximálně 5 míst pro 5 nejlepších hráčů finálového žebříčku Road to Mallorca, díky kterým se do turnaje budou moci dostat," řekl nám Jamie Hodges z Challenge Tour.

Ani to ale nemusí být definitivní. Záležet bude na tom, kolik bude do turnaje týden před ním přihlášeno hráčů. Pokud se ještě ve středu nedostane na všechny hráče z kategorie 17, budou připravené pozice pro nejlepší hráče Challenge Tour operativně zrušeny.

Ne všechny vytipované turnaje přitom budou nabízet plných pět míst, ale třeba jen tři nebo jedno. Což by Liesera nemuselo trápit, jelikož bude jako šampion Challenge Tour první volbou. O které turnaje půjde, bude zveřejněno společně s kalendářem Race to Dubai pro rok 2021. 

Předpovídat proto, na kolik se Ondřej Lieser dostane v roce 2021 turnajů European Tour, je hodně ošemetné. A to i s ohledem na to, že nikdo nevíme, jaká bude situace a jak to bude třeba s cestováním po světě.

Důležité je, že se Lieser na některé turnaje dostane. A jelikož preferuje "nehrát každý týden", je dost dobře možné, že jich bude "tak akorát". Navíc bude moci hrát jakýkoliv turnaj Challenge Tour, kde je nově v kategorii 1 pro vítěze turnajů série. V tuto chvíli dokonce na prvním místě.

Pro Liesera je možná ale nyní ještě důležitější posun na 179. místo ve světovém žebříčku, což je samozřejmě nové české maximum. Díky tomu se totiž velmi přiblížil vysněné účasti na olympiádě v Tokiu.

Ta byla přesunuta na příští rok a Lieser se po přepočítání světového pořadí posunul z místa druhého náhradníka 60členného startovního pole na zhruba 50. místo redukovaného kvalifikačního žebříčku.

Za současných okolností by tak měl místo v turnaji pod pěti kruhy jisté!

Kvalifikace sice poběží až do 21. června 2021, ale Lieser má nyní na první nepostupová místa náskok zhruba 100 míst. Jelikož navíc ve dvouletém cyklu už prakticky o žádné body nepřijde, a k tomu bude mít půl roku na to nějaké další přidat, je jeho účast na OH velmi reálná.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení