Známé i neznámé variace golfu

Urban Golf

Golf má bohatou historii a pevná základní pravidla – psaná i nepsaná. Golf je také stále rostoucí disciplínou, což potvrdil návrat pod olympijské kruhy. A nepřekvapuje, že řada jiných sportů si vytvořila své odnože a golf si přidala kvůli atraktivitě do názvu.

Nejpřirozeněji vypadá samozřejmě kombinace, kdy se soutěží v golfu a v jiné samostatné sportovní disciplíně. Golf v tomto případě zůstává golfem a jen bylo třeba najít způsob, jak dokázat v kombinaci oba sporty obodovat. Ale existuje i řada jeho odnoží, přičemž některé z nich mají golf v názvu hlavně kvůli atraktivitě. Postupně vám je představíme.

Golf&Ski

Jedná se o kombinaci golfu a lyžování, konkrétně sjezdového lyžování. Nejprve účastníci absolvují obří slalom a poté dvě golfová kola. Má letitou historii včetně světových šampionátů, které se v posledních letech konají v rakouském Zell am See. I to je důkazem, že oba tyto sporty pospolu fungují už slušnou řádku let, má také pravidelné české šampionáty.

Poslední tituly mistryň světa v této kombinaci si předávaly střídavě plzeňské sestry Eva a Tereza Koželuhovy, ale cenné kovy odvážejí pravidelně i další Češi, kteří potvrzují národní sportovní univerzálnost. O vítězství rozhoduje součet lyžařské částí, kde se čas vynásobí čtyřmi, a dvou kol golfu hraných na rány.

Golf&Bike

Nejprve první část v podobě etapy na horském kole a poté golfová osmnáctka. Na první pohled dvě naprosto odlišné sportovní světy spolu neuvěřitelně skvěle ladí. V Česku se uskutečnilo už několik domácích šampionátů, které ukázaly, že prosadit se může jak skvělý golfista, tak cyklista i univerzál. Cyklistická etapa na horském kole má kolem 40 kilometrů, trasa vede v terénu, po zpevněných i asfaltových cestách, do golfové části vstupují závodníci po přepočtu časů - dvě minuty ztráty v cyklistické části se rovnají jedné ráně v golfu.

Urban golf

Žádné zelené fairwaye ani vyžehlené greeny nečekejte! Urban golf se hraje v městském prostředí, na dlažbě, na asfaltu. Hracími plochami jsou ulice, náměstí, parky, ale třeba i schody, tunely, mosty, zkrátka místa, kde byste se s golfem za normálních okolností nesetkali.

To ale nic neubírá na zajímavosti golfu, který se hraje s lehčími a měkčími míčky. Většinou nenajdete ani klasickou jamku, a tak míče končí v koších, květináčích, nebo se hraje pouze na závěrečný dotek různých sloupků a patníků. Urban golf je hodně odlehčená městská zábava, která nehledí na předpisové oblečení a pravidla jsou mnohem volnější.

Extrem golf

Pro extrémní golf je typický golf ve výjimečných a náročných podmínkách, v tuzemsku obvykle například na sjezdovkách s velkým převýšením jamek. Klasické jamky také nenajdete, protože hra většinou končí, když míček skončí na jamkovišti, které je označeno vlajkou a kruhem o průměru 150 cm. Při extrémním golfu nejsou vyznačené auty ani vodní překážky, pro hru může hráč využít sedm libovolných holí. Hraje se na rány.

Speed golf 

Rychlost, to je oč tu běží! Po rychlé hře se volá i v běžném golfovém životě, ale speed golf název své disciplíny bere doslova. Cílem je zapisovat co nejméně úderů a současně celé hřiště obejít – v tomto případě spíše oběhnout – co nejrychleji. Jak se stanoví výsledky? Rány a minuty se sčítají, takže pro konečné skóre je důležitá přesná hra i rychlost.
 
Speed golf má dokonce zaznamenán i nejlepší výkon v Guinnessově knize rekordů. Jeho majitelem je Christopher Smith, který v roce 2005 na hřišti Jackson Park GC v Chicagu zahrál 65 ran za 44:06 min. (součet 109:06 min.), k čemuž mu stačilo šest holí.
 
K nebývalému výkonu se občas vypnou i profesionální golfisté, kteří bývají často za pomalou hru kritizováni. To když vypadne z jednoho dvoučlenného flightu ve finálovém kole hráč a osamělý golfista se pak snaží obejít kolo co nejrychleji. A odhodlávají se k tomu i hráči, kteří jsou často za svoji pomalost terčem posměšků. Jako třeba Kevin Na, který 25. září 2016 dokázal finálové kolo Tour Championship jako první hráč na PGA Tour odehrát pod dvě hodiny (1:59) a zaznamenal 70 ran.

Lesní golf

Zalesněná hřiště dělávají zvlášť rekreačním golfistům potíže. Ale najdete i ty, kteří si libují, že mohou hrát mezi stromy při Lesním golfu. Základ hry je obdobný – cílem je dostat míč do jamky na co nejméně úderů.
 
Jenže vybavení bývá poněkud odlišné – hraje se obvykle tenisovým míčkem, jako hůl se používá nalezený samorost s průměrem do čtyř centimetrů. Podle pravidel je nezbytná také „šušeň“ (obvykle ze smrkové šišky), z které se míč odpaluje.

Adventure golf

Adventure golf je samostatnou disciplínou, kterou si lidé obvykle pletou s minigolfem. Prostorově specializované hřiště sice odpovídají známějšímu minigolfu, ale v tomto případě jde spíše o klasické golfové jamky s umělou trávou zmenšené do miniaturní velikosti. Nechybí terénní nerovnosti, vodní překážky, písečné bunkery atd. a takových je v tuzemsku už několik. 
 
Podobný prostor zabere také hřiště Crazy Golf, který je oblíbený především v USA a je určen především pro děti. Nástrahy na hřišti tvoří hrady, přítomny jsou pohádkové postavy a vůbec všichni možní hrdinové dětského světa fantazie. V Česku je crazy-golfové hřiště například v Berouně, kde najdete mimo jiné i postavy z legendárního Čtyřlístku.

Topgolf

Hit posledních let, především na americkém území. Nedostatek prostoru pro stavbu hřišť uvnitř měst a především nároky na čas se snaží již patnáct let vyřešit Topgolf. Jde o často i několikapatrové drivingové areály, které maximálně využívají různých moderních technologií, především pak čipu umístěného uvnitř míče. 

Areál umožňuje golfové odpaly, soutěžit se dá v několika různých hrách. Koncept nabízí soutěžení skupinám přátel, jako třeba při bowlingu, včetně gastronomického zázemí s klimatizovanými odpališti. Počet zařízení se stále rozrůstá, po celém světě jich najdete již přes padesát, drtivá většina je v USA a Kanadě. Tři areály byly otevřeny v Británii.

*Článek vznikl v rámci projektu České golfové federace 'Bav se golfem'. Ten má za úkol změnit pohled Čechů na golf a zároveň jim pomoci si ho vyzkoušet. Bav se golfem je rozcestník, jak a kde začít hrát golf.

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení