Rory McIlroy má problém. S čím bojuje?

Rory McIlroy

Rory McIlroy je skvělý hráč. Vítězný typ. O tom není pochyb. Jenže poslední major vyhrál před šesti lety a z turnajového titulu se naposledy radoval před patnácti měsíci. A nezměnilo se to ani v Abú Zabí, přestože do závěrečného kola vstupoval jako lídr. Na vítěznou trofej ale opět nedosáhl. Proč?

Čekání 31letého rodáka z Holywoodu na turnajové vítězství se tak opět prodloužilo. A důvod byl stejný, jako v mnoha předchozích případech. Kvalitní hru v úvodních třech kolech devalvuje závěrečná finálová runda. Jako by McIlroy nezvládal hru pod tlakem.

"Jeho hra je dost dobrá na to, aby vítězil, ale ne tak často, jak by mohl. Od okamžiku, kdy vyhrál před patnácti měsíci svůj poslední turnaj, měl množství dalších šancí, ale ty se rozpadly poté, co nezvládl buď začátek, nebo konec," všiml si i bývalý rydercupový kapitán Paul McGinley.

Jeho postřeh potvrzují ostatně i čísla.

Zatímco na majorech se trápil častěji s úvodními koly, na klasických turnajích "uvadá" převážně v těch závěrečných. A důkaz? Od svého posledního triumfu na majoru v roce 2014 pokořil McIlroy hranici 70 ran v prvním kole pouze pětkrát z 22 odehraných kol.

Leckdy doslova zkolaboval. Stačí připomenout jeho 78 ran na US Open v Erin Hills v roce 2017, nebo zahajovacích 80 ran v Shinnecock Hills v roce 2018, či 79 ran, které zničily jeho šance vyhrát The Open v Royal Portrush.

To, co se odehrálo v neděli v Abú Zabí, potvrzuje, že McIlroy má v poslední době problém zvládnout tlak i v nedělních rundách.

Ostatně, nejméně v osmi případech od okamžiku, kdy získal na WGC-HSBC Champions v listopadu 2019 zatím poslední ze svých 28 profesionálních titulů, nezvládl právě finálové kolo.

Je těžké uvěřit, že řeč je o vítězi čtyř majorů, osmnácti turnajů na PGA Tour a čtrnácti na evropské túře. Dále třeba dvojnásobném vítězi FedExCupu, vítězi Race to Dubai a čtyřnásobném šampionovi Ryder Cupu.

Dokud jeho hra funguje, není problém. I v Abú Zabí byly zřetelně vidět plody jeho spolupráce s Butchem Harmonem a Michaelem Bannonem. Minimálně v úvodních třech kolech.

"Většinu týdne byly moje krátká hra a puttování dobré, dokázal jsem se několikrát zachránit, dobře jsem si přihrával, ale zase přišlo pár jamek, kde mi všechno uniklo. Potřebuji větší konzistenci a opakovat jednu dobrou jamku za jamkou, kolo za kolem. Zkrátka dát dohromady čtyři dobrá kola," vidí recept samotný McIlroy.

První šanci bude mít už od čtvrtka na turnaji PGA Tour v Torrey Pines, kam přeletěl přes dvanáct časových pásem hned po turnaji v Abú Zabí.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení