Evropa na úvod přejela Ameriku, i přes křivdu s Nellyným míčkem

Nelly Korda

Evropa má po prvním dnu letošního Solheim Cupu nad Američankami luxusní náskok 5,5:2,5. A to i přes křivdu a podivnou ztrátu jednoho duelu v odpoledních fourballech. V těch získala Nelly Korda bod poté, co její soupeřka příliš brzy zvedla míček po jejím eagle puttu.

Evropanky postavily základ k možná nečekaně vysokému vedení po prvním dni v dopoledních foursomech. V těch získaly domácí Američanky jediný půlbod, ve třech zbývajících duelech se nejtěsnějším možným rozdílem radovaly hostující hráčky, které vyhrály třikrát o jamku na závěrečné 18.

Největší drama ale mělo přijít až odpoledne.

Do něho už po boku Nelly Kordy nastoupila v americké dvojici Ally Ewing, která nahradila dopoledne lehce se trápící Jessicu. Na druhé straně stály Madelene Sagstrom a Nanna Koerstz Madsen, které do duelu vstoupily skvěle a už po dvou jamkách vedly o dvě.

Poté ale získala Nelly jamky pět a sedm, a když Ewing zahrála birdie na osmičce, ujaly se v této golfové bitvě vedení Američanky. Evropanky však srovnaly krok hned na devítce a o všem tak musela rozhodnout druhá devítka. Nikdo však nečekal, jakým způsobem to bude.

Kdyby šlo čistě o golfové údery, vypůlily by totiž oba týmy všech devět zbývajících jamek. Jenže na pětiparové třináctce se něco stalo. To něco byl neúspěšný putt do eaglu v podání Nelly, když se její míče zastavil těsně nad hranou jamky. Sagstrom ho následně zvedla a podala Američance.

A to neměla dělat. Učinila to totiž příliš brzy.

Rozhodčí Missy Jones následně oba týmy upozornila, že se vše řeší, aby o pár okamžiků později bylo rozhodnuto. Švédka porušila pravidlo 13.3a, když nedala soupeřce 10 vteřin, kdy je možné čekat, zda míček přeci jen nespadne do jamky. Putt byl tak prohlášen za proměněný a Američanky získaly bod, který se nakonec ukázal jako rozhodující. Vyhrály o jamku.

Kontroverzní okamžik v čase 0:50

"Nechtěly jsme, aby se to stalo takto," přiznala novinářům po dohrání Nelly a jen stěží potlačovala slzy. Radost z uhraného bodu kalila kontroverze, za kterou nikdo z amerického týmu nemohl.

Celá událost měla na atmosféru ve flightu nukleární dopad. Do té doby pohodové golfové odpoledne se spoustou úsměvů se změnilo v permanentní ticho. To narušovali prakticky pouze američtí fanoušci v Iverness Clubu, kteří Evropankám zbytek duelu rozhodně neulehčovali.

"Samozřejmě, nepostupovala jsem podle pravidel a nenechala tam ten míček 10 vteřin, ale věřím v čestnost a respekt golfu. Nikdy bych nezvedla míček, který by měl šanci do jamky spadnout," řekla rozhozená Sagstrom. "Osobně nesouhlasím s rozhodnutím, že byl míček na hraně jamky, ale já nedodržela pravidlo 10 vteřin. Je mi na nic, protože mám pocit, že jsem potopila svůj tým," dodala.

Evropanky i přes velkou křivdu dokázaly v odpoledních fourballech uhrát remízu 2:2, když tři duely opět končily až na osmnácté jamce. Obhájkyně titulu tak půjdou do nedělních čtyřher s náskok tří bodů.

"Snad to všechno dokážeme hodit za hlavu a všichni dokážeme se přes to přenést," přeje si před pokračováním prestižního souboje Nelly Korda. Přímý přenos z druhého dne sledujte od 13:00 na Golf Channelu.

Průběžné výsledky Solheim Cupu naleznete zde.

Témata

Souhlas s cookies

Pokud vám nevadí, že pro měření návštěvnosti používáme Google Analytics, zavřete tuto hlášku.

Souhlasím, zavřít potvrzení